História Ľupčianskeho hradu:

Dávnejšie sme mali príležitosť navštíviť Ľupčiansky hrad, ktorý sa vypína nad obcou Slovenská Ľupča v malebnom regióne Horehronie blízko Banskej Bystrice. Tento hrad má dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do polovice 13. storočia. Pravdepodobne bol postavený na mieste pôvodného hradiska. Prvým majiteľom a zakladateľom bol uhorský kráľ Belo IV. Počas storočí hrad čelil mnohým útokom a poškodeniam. Hrad je dnes v majetku spoločnosti Železiarne Podbrezová, ktorá sa zaslúžila o jeho rozsiahlu rekonštrukciu a zachovanie pre budúce generácie.

Štýlová terasa s výhľadom na hrad a prírodu

Počas čakania na vstup do hradu sme si čas krátili na terase dreveného stánku umiestneného priamo pred vstupnou bránou. Stánok je postavený v tradičnom slovenskom štýle s drevenou konštrukciou a pokrytím z drevených šindľov, čo umocňuje historickú atmosféru okolia. Terasa bola zariadená prútenými stoličkami a tmavými drevenými stolmi, ktoré harmonicky zapadali do prírodného prostredia. Terasa je postavená na drevenom podlaží, ktoré dodáva priestoru rustikálny vzhľad. Ohraničená je nízkym zábradlím, ktoré umožňuje bezpečné a nerušené užívanie výhľadu na okolitú krajinu. Celkové usporiadanie stolov a stoličiek je navrhnuté tak, aby sa maximalizoval priestor a zároveň to poskytlo dostatok intímnosti pre jednotlivé skupiny návštevníkov. Okrem pohľadu na majestátny hrad, terasa ponúkala aj relaxačný výhľad na okolitú prírodu, čo spolu vytváralo ideálne miesto pre oddych.

 

Hradné menu

Drevený stánok pri Ľupčianskom hrade ponúka pestrý výber občerstvenia podľa “Hradného menu”. Na tabuli s ponukou sa nachádza viacero zaujímavých položiek, ktoré potešia chuťové poháriky návštevníkov. V ponuke je napríklad “fajná káva” od talianskej praženej kávy Mokasirs a domáce koláče, ktoré by mohli byť vynikajúcim doplnkom k horúcemu nápoju. Nájdeme tu tiež lokálne pivo a rôzne druhy minerálnych vôd. Okrem toho ponúka stánok aj niekoľko špecialít vrátane domácej údeniny. Pre tých, ktorí majú radi syry, je v ponuke “ochutnávka zrejúcich syrov” a “cestoviny Ala Hiadlovský”, čo sú pravdepodobne domáce cestoviny pripravené podľa rodinného receptu. Rôzne chutné nápoje a alkoholické drinky zase zaručia, že každý návštevník si nájde niečo pre seba. Celkový vzhľad menu na čiernej tabuli s kriedovým písmom dodáva stánku autentický vidiecky šarm. Nápisy sú napísané bielou kriedou, čo umožňuje jednoduché čítanie a vytvára neformálnu atmosféru. Tento jedálny lístok nielenže informuje o ponuke, ale tiež prispieva k estetickej príťažlivosti stánku. Majiteľ stánku prekypoval dobrou náladou a energiou.

Sezónny charakter

Espresso, ktoré sme si dali, bolo značky Mokasirs od talianskeho výrobcu kávy známeho pre jeho bohaté a aromatické zmesi. Káva Mokasirs bola založená v Taliansku a je známa svojou kvalitou a tradíciou v pražení kávy, ktoré sa datuje od polovice 20. storočia. Šálka kávy bola silná, s hlbokou robustnou chuťou a jemnou cremou, ktorá dopĺňala celkový zážitok. Je pravdepodobné, že tento stánok je sezónnou záležitosťou prispôsobenou potrebám turistov počas hlavnej návštevnej sezóny, čo dodáva návšteve hradu príjemný a nezabudnuteľný rozmer. Tento malý únik do histórie a prírody bol skutočne očarujúci a odporúčam ho každému, kto túži po spojení kultúrneho dedičstva a relaxu.

Adresa: Pod zámkom 531, 976 13 Slovenská Ľupča

Stánok hodnotím: personál = 2-, káva = 2, prostredie = 2

Stánok celkovo hodnotím známkou: 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=up%C4%8Diansky+hrad&oq=up%C4%8Diansky+hrad&aqs=chrome..69i57j46i13i175i199i512j0i13i512l4j0i22i30l3.4583j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lpg=ik:CAoSLEFGMVFpcE9oSTRwSktXU2hVdlBnVjZtWUFZaUU1QXU2OUhDV3Z3ZFRiR1hC