Cestou z Bánoviec nad Bebravou sme navštívili kaštieľ v Horných Ozorovciach. Jedná sa o sídlo uprostred obce Horné Ozorovce na rázcestí hlavnej a vedľajšej cesty. Prvá písomná zmienka o spomínanej obci Horné Ozorovce pochádza z roku 1232. Kedy presne vznikol pôvodný kaštieľ rodu Ottlýkovcov, sa nevie. Kaštieľ dal v roku 1693 opevniť a premeniť  na malú pevnosť Juraj Ottlýk. V stredoveku malo majetok v Ozorovciach viacero zemianskych rodín, ktoré boli navzájom spriaznené. Juraj Ottlýk premenil toto sídlo na pevnosť s priekopou, padacím mostom a strážnou vežou. Renesančný kaštieľ dostal svoju konečnú podobu až začiatkom 18. storočia, neskôr bol barokizovaný. Pri barokových prestavbách v 18. storočí bol zamurovaný pôvodný vstup v súvislosti s prístavbou arkád a vznikol nový vstup so zaklenutím. Budova kaštieľa je postavená z kameňa a tehál a vonkajšie múry sú vápenné. Okolo roku 1970 sa však kaštieľ nachádzal v prakticky neobývateľnom stave. Pri úpravách komunikácií v blízkosti kaštieľa bola zbúraná asi 15 metrov vzdialená zvonica a škody utrpel celý areál. Keď kaštieľ kúpil štát, začalo sa opäť v niekoľkých etapách s opravami. Existoval zámer využiť kaštieľ na múzeum mesta Bánoviec nad Bebravou. No z toho zámeru vzišlo.

Po komplexnej rekonštrukcii nadobudol kaštieľ súčasnú podobu a funguje ako reštaurácia, vínna pivnica a ubytovanie. Fasáda budovy je v kombinácii bielej so staro ružovou. Na nádvorí kaštieľa bola vytvorená oddychová zóna s fontánkou, ktorá slúži aj ako letná terasa. Kaštieľ disponuje dvomi oddelenými reštauračnými miestnosťami a zimnou terasou. Priestor je zariadený moderne a je doplnený aj o starobylé prvky. Veľmi sa mi páčili klenbené stropy a krásne obrazy v starodávnych rámoch. Na stoloch boli sviečky a vo vázach čerstvé pivónie. Kaštieľ Ottlýk ponúka nadštandardne zariadené izby. Na prvom poschodí sa nachádzajú štyri apartmánové izby s veľkou manželskou posteľou. Apartmány disponujú samostatnou kúpeľňou s vaňou. V každej izbe sa nachádza TV a Wi-Fi. Na chodbe je samoobslužná zóna s nealkoholickým a alkoholickým občerstvením, mikrovlnnou rúrou a chladničkou. Na druhom poschodí sú tri menšie izby s TV, Wi-Fi a klimatizáciou, manželskou posteľou a s kúpeľnou, kde je sprchovací kút. V sortimente služieb majú aj dve kongresové miestnosti, kde je možné usporiadať kongresy, prezentácie, školenia, rauty, ale aj rodinné posedenia a oslavy v súkromí.

V kaštieli ponúkajú od raňajok cez biznis menu, denné menu až po ponuku na la Karte. Lahodné jedlo vám pripravia profesionálni kuchári s domácou aj medzinárodnou znalosťou kuchýň, ktorí boli zaškolení profesionálnym kuchárom Radkom Kučerom. Ako sami uvádzajú: „Náš jedálny lístok nie je zbytočne dlhá biblia plná mrazených výrobkov, ale kvalitná moderná kuchyňa, založená na čerstvosti a kvalite a nie kvantite.“ Prekvapilo ma, že mali v ponuke pizzu, tak sme si jednu objednali a bola veľmi dobrá, i keď menšia. Z nápojov sme si objednali minerálnu vodu a malé cappuccino v hodnote 1,20€. Cappuccino bolo servírované v elegantnej bielej šálke na striebornom podnose. Káva bola dobrá, ale nepodávali k nej pohár s vodou. Pani čašníčka bola veľmi milá a ochotná. Nabudúce by som v tomto kaštieli rada ochutnala ich denné menu. Kaštieľ Ottlýk má veľmi príjemnú a komornú atmosféru.

Adresa: Horné Ozorovce 1, 957 03 Bánovce nad Bebravou

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: 11 – 15, Ut – Štv: 11 – 20, Pia – So: 11 – 22, Ne: 11 – 16

Kaštieľ Ottlýk hodnotím: personál = 1-, káva = 2, prostredie = 1-

Kaštieľ Ottlýk celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4714b9ce5fb29449%3A0xd3cc11c27230c05c!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOLXUrfQortsmEj6FCj_2dXY_KpvSGhKK2WV5KC%3Dw284-h160-k-no!5zS2HFoXRpZcS-IE90dGzDvWsgLSBIxL5hZGHFpSBHb29nbG9t!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOLXUrfQortsmEj6FCj_2dXY_KpvSGhKK2WV5KC&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiFy8KXra_1AhUysKQKHRxqALQQoip6BAgcEAM