Cieľom našej cesty bolo Skalnaté pleso. Ak by si niekto myslel, že sme išli na turistiku, tak ho musím sklamať svojou odpoveďou, pretože my sme sa na toto pleso vyviezli z Tatranskej Lomnice lanovkou. Kto by však dal predsa len prednosť turistike, pekná vychádzka je z Hrebienka po Tatranskej magistrále. Skalnaté pleso (1751 m) sa nachádza v Skalnatej doline pod južnými zrázmi Lomnického štítu. Keď sme vysadli z lanovky, bolo jasné počasie, a tak sa pred nami týčil veľkolepý Lomnický štít.

Samozrejme, v Tatrách je počasie nevyspytateľné, takže za pár minút sa štít stratil za rúškom tajomstva v hustej hmle. Aj z tohto dôvodu sú Tatry také zaujímavé, pretože neviete, čo od nich môžete behom pár minút čakať. Poprechádzali sme sa okolo Skalnatého plesa, išli sme sa pozrieť k Observatóriu Astronomického ústavu SAV, prešli sme aj ku Skalnatej chate. Potom sme sa rozhodli, že skočíme na zákusok a šálku kávy do Café Panorama.

Café Panorama sa nachádza vo veľkej kamennej budove hneď pri lanovkách. Takže ako sami uznáte, má skvelú polohu, pretože je všetkým na očiach. Nad kaviarňou na poschodí sa nachádza reštaurácia Panorama, ktorá má industriálne prevedenie. Už sám názov prezrádza, že ponúka okrem iného aj krásne výhľady. Nakoľko sme mali chuť len na kávu a dezert, tak sme išli do Café Panorama, ktoré sa rozprestiera na prízemí tejto budovy. Café Panorama slúži ako bistro alebo, lepšie povedané, ako samoobsluha. Interiér tohto bistra je zariadený jednoducho, ale za to na úrovni. Nábytok je drevený. Dominantou miestnosti je obslužný pult, ktorý má pekné prevedenie. Zaujalo ma aj čierno-medené osvetlenie. Na stenách je drevené a kamenné obloženie. Celkovo, kaviareň pôsobí príjemne a štýlovo.

Ako už bolo naznačené, jedná o samoobsluhu, takže kávu sme si „načapovali“ sami a aj zákusok sme si z vitrínky vybrali sami. Prišli sme k pokladni a tam sme už len zaplatili. Musím však uznať, že pokladníčka bola veľmi príjemná pani. Hovorím si, že kiežby všade pracoval takýto ochotný a usmievavý personál. Možno sme mali len šťastie na milú obsluhu, to z jednej návštevy posúdiť neviem. Ale každopádne túto skúsenosť hodnotím veľmi kladne. Na druhej strane ma nemilo prekvapila cena za cappuccino, ktorá sa vyšplhala na 3,60€, očividne malo aj horskú prirážku. V ponuke mali rôzne kávy, čaj, nealkoholické a alkoholické nápoje, dezerty, ale aj veľkú domácu parenú buchtu s vanilkovým pudingom, vyprážaný syr, polievky, klobásky, halušky a veľa iného. Takže ak človek odhliadne od astronomických cien, výber majú naozaj široký.

My sme si „načapovali“ espresso lungo v hodnote 2,30€ a ku kávičke sme si dopriali vynikajúci jahodový zákusok. Na moje potešenie kávu podávajú značky Julius Meinl. Na tejto značke sa mi páči, aké má krásne šálky s vlastným logom. Ich logo je vskutku kultové. Zobrazuje muža s červenou pokrývkou hlavy pod názvom fez. Julius Meinl je rakúska spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1862 vo Viedni a začínala ako malá rodinná firma. V súčasnej dobe sa stala veľmi žiadanou značkou medzi kávičkármi. Ja túto kávičku hodnotím ako veľmi lahodnú a inšpiratívnu.

Občerstvenie sme si vyniesli na terasu kaviarne, pretože sme svoju kávu chceli vypiť na čerstvom vzduchu. Keď sme boli v horách, bolo to treba aj patrične využiť. Vonkoncom aj počasie bolo ešte celkom pekné. Terasa je zariadená veľmi stroho. Pozostáva z tmavohnedých drevených stolov a lavíc, ale výhľady, ktoré ponúka, sú za všetky dizajnérske vychytávky. Človek skutočne viac nepotrebuje. Priamo z terasy vidíte aj na Svištiu krajinku, je to vlastne detské ihrisko, ktoré ponúka deťom zábavu. Okrem preliezok objavíte vo Svištej krajinke aj drevené zvieratá, ako napríklad svište, medvede, rysy, kamzíky. Rodičia isto ocenia, keď sa ich ratolesti vyšantia na ihrisku a oni si môžu svoju kávu vypiť v pohode obklopení horami. Kávička pod vrcholom Lomnického štíta chutila akosi inak – lepšie. Nabudúce hádam na Skalnaté pleso „vybehneme“ pešo a kávu pre zmenu ochutnáme na Skalnatej chate.

Adresa: Vysoké Tatry 5, 062 01 Vysoké Tatry – Skalnatá dolina

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 8 – 15

Café Panorama hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 2

Café Panorama celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x473e21882e223ad5%3A0x2b201f1dc60ed621!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOjfnVbwflGoL19N2PzmthvwRHXMFEZC6ZvhohQ%3Dw213-h160-k-no!5sbistro%20skalnate%20pleso%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOjfnVbwflGoL19N2PzmthvwRHXMFEZC6ZvhohQ&sa=X&ved=2ahUKEwiy3PL-poXmAhUr5uAKHVkNAzEQoiowCnoECAwQBg