Zo Štrbského plesa sme sa vybrali na turistiku na Popradské pleso. Jedná sa o nenáročnú trasu, ktorú hravo zvládnu aj rodiny s malými deťmi. Lesom medzi plesom a plesom – takéto výstižné je pomenovanie chodníka, ktorý spája tieto dve krásne plesá. Popradské pleso je pleso v Mengusovskej doline. Spomínané pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero. V limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín patriaci obetiam Vysokých Tatier. Po príjemnej turistike sme sa vybrali na obed a šálku kávy do horského hotela.

Horský Hotel Popradské Pleso je situovaný v malebnom prostredí v Tatranskom národnom parku, na brehu Popradského plesa v nadmorskej výške 1 494 m. Svojím vybavením je to skôr horský hotel ako horská chata. Hosťom je k dispozícii samoobslužná reštaurácia s kapacitou asi 100 miest a v peknom počasí si môžete oddýchnuť aj na krásnej terase. Letná terase ponúka takmer 160 miest na sedenie. Terasa je jedno z najkrajších miest hotela. Terasa ponúka nádherný výhľad na okolité tatranské štíty. Scenérie, aké sa vám naskytnú, vás určite oberú o slová. Predovšetkým vďaka samoobslužnému systému sa hotelu darí aj počas najväčších letných náporov pomerne rýchlo obslúžiť svojich hostí. Hotel má k dispozícii Slovenskú izbu, ktorá má kapacitu 40 miest. Je to štýlová miestnosť, v ktorej sú naaranžované rôzne ľudové dekorácie. Počas dňa slúži na posedenie pri dobrom jedle a pití, ale často býva využívaná aj pre uzatvorenú spoločnosť, pre rôzne menšie akcie a oslavy. V letných mesiacoch majú otvorený aj vonkajší bufet KOLIBA s takmer 60 miestami na sedenie. Zaujímavosťou je nový horolezecký bar, ktorý je ako stvorený na dlhé posedávanie s priateľmi v príjemnom prostredí. Venovaný je najmä horolezcom. Atmosféru dotvárajú starožitnosti s horolezeckou tematikou. Steny zdobia veľké historické fotografie. Bar sa dá uzatvoriť pre menšiu skupinu ľudí a je v ňom aj TV.

Horský Hotel Popradské pleso poskytuje ubytovanie pre rôznorodú klientelu – od apartmánov pre tých, ktorí hľadajú komfort, až po prenajatie si miesta na spanie pre nenáročných turistov – takzvané turistické ubytovanie. Celková kapacita je 165 lôžok. Okrem ubytovania je k dispozícii recepcia s predajom a požičovňou horolezeckých potrieb, predajom suvenírov, zmenáreň, lyžiareň, sušiareň, fínska sauna, stolný futbal, lezecká stena, pravá drevená kaďa s horúcou vodou, biliard. Pre ubytovaných hostí s malými deťmi majú k dispozícii cestovné detské postieľky, prebaľovací pult, detský kútik, zakúpiť si môžete napríklad plienky či detskú výživu, vonku za hotelom je krásne ihrisko – drevený domček. Ak chcete ísť s dieťaťom na túru, radi vám požičajú kvalitný nosič na chrbát. V zime majú k dispozícii pre deti sánky a boby. Takže musím uznať, že v tomto hoteli naozaj mysleli na všetko.

V hoteli dbajú na to, aby varili zdravo a chutne. Zákazníci si majú možnosť vybrať z ponuky tradičných slovenských jedál pripravovaných z čerstvých surovín. Nie sú zástancami mrazených polotovarov, ale chutných poctivých jedál. Taktiež v kuchyni nepoužívajú žiadne umelé dochucovadlá. Podporujú slovenských dodávateľov. Okolité farmy im dodávajú hovädzie, jahňacie mäso, hydinu, ovocie, zeleninu, bryndzu, mlieko, syry a množstvo iných dobrôt. Na južnom Slovensku pre nich pestujú napríklad mak, sladkú kukuricu alebo cesnak. Hostia si stravovanie v reštaurácii môžu zarezervovať priamo s ubytovaním alebo aj individuálne. V ponuke majú pestré bufetové raňajky. V prípade záujmu majú hostia na výber polpenziu alebo plnú penziu. Špecialitou podniku sú poctivé domáce halušky alebo tatranský fazuľový guláš. Obľúbený medzi hosťami je kotlíkový guláš, tradičná kapustnica, silná cesnaková polievka. Po turistike vám dobre padnú napríklad bryndzové pirohy. Pokiaľ dávate prednosť sladkému jedlu, majú v ponuke domáce čerstvo pripravené ovocné knedle, buchty na pare, kysnuté koláče. Nejedného gurmána potešia výborné štrúdle s makom či jabĺčkami zo slovenských polí a sadov. Pre smädných hostí majú v ponuke čapovanú kofolu alebo pivo URPINER. Široký výber džúsov, jablkový cider, sládkova limonáda. Z nápojov určite ochutnajte Šerpa čaj, ktorý je lahodnou kombináciou byliniek a ovocia. V zime vás zahreje varené ríbezľové vínko. V hoteli mysleli aj na kávičkárov. Pre vinárov ponúkajú exkluzívne vína za prekvapivé ceny. Dali si záležať a vybrali vína od slovenských vinárov, ktoré bežne v obchodoch nenájdete. My sme si z bohatej ponuky vybrali espresso a vynikajúce buchty na pare. Servírujú kvalitnú taliansku kávu PAVINA CAFFE. Espresso bolo výborné a dokonale hodiace sa do tohto úchvatného prostredia. Z Popradského plesa sa priam ponúka turistika na Symbolický cintorín, Štrbské pleso, Rysy, Veľké Hincovo pleso, Sedlo pod Ostrvou, Kôprovský štít. Popradské pleso je taktiež vhodné miesto pre horolezectvo, skialpinizmus, lyžovanie, cyklistiku a veľa iného. Stačí len prísť a zažiť na vlastnej koži. Popradské pleso patrí k mojim najobľúbenejším plesám, takže isto sa tam zasa čoskoro objavím.

Adresa: Mengusovská dolina, 059 85 Vysoké Tatry – Štrbské Pleso

Horský Hotel Popradské Pleso hodnotím: personál = 1-, káva = 2, prostredie = 1

Horský Hotel Popradské Pleso celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/travel/hotels/entity/CgoIopast8rV9JoOEAE/lightbox/CAoSLEFGMVFpcE5NRnVoRTJvSFpZajNsVHZjQUp4LVdWTTR4Y2dkX0FUUGNsRXI0?g2lb=2502548%2C2503780%2C4258168%2C4270442%2C4306835%2C4317915%2C4328159%2C4371335%2C4401769%2C4419364%2C4463666%2C4482438%2C4486153%2C4491350%2C4509341%2C4511371%2C4521937%2C4270859%2C4284970%2C4291517&hl=sk-SK&gl=sk&grf=EmMKLAgOEigSJnIkKiIKBwjlDxADGA8SBwjlDxADGBAgADAeQMoCSgcI5Q8QAxgOCjMIDBIvEi2yASoSKAomCiQweDQ3MTU4OWZkYmVhYWFhYWI6MHhlMzVkMmFjYTZlYjBiMjI&rp=EKKWrLfK1fSaDhCilqy3ytX0mg44AkAASAHAAQI&ictx=1&sa=X&ved=0CAAQ5JsGahcKEwiIuqiGxbDvAhUAAAAAHQAAAAAQAw&utm_campaign=sharing&utm_medium=link&utm_source=htls