Nová vlna slovenského kaviarňového urbanizmu prepleteného priemyselným štýlom a utlmeným koncepciou Hygge je síce fajn, ale predsa len na jedno kopyto. Práve v tejto uniformite vyniknú podniky nesúce sa v inom duchu – napríklad vintage. Skvelým príkladom kaviarničky inšpirovanej 20. rokmi minulého storočia je Fontána, ktorá sa nachádza hneď oproti košickej spievajúcej fontáne.

Sofistikovane a minimalisticky

Fontána je dlho hľadaným prienikom strohého a honosného (áno, ono to existuje!). Farebná paleta je tak povediac dog-friendly, pretože čiernobiele videnie na preskúmanie miestnej estetiky úplne postačí. Podnik s farbami neexperimentuje, no vyhráva sa s materiálmi –  drevené obloženie, vyleštená dlažba, kryštál dodávajúci priestoru istú noblesu. Kávičkár vo Fontáne cíti luxus Art Deca, ktorým je inšpirovaný celý interiérový dizajn. Všetko tu do seba zapadá ako dieliky puzzle skladačky, či už dizajn jednotlivých kusov nábytku, alebo doplnky. Aj náročnejší estét si isto pochutná na autentických vintage obrazoch, či vkusnej nástennej ilustrácii s dominantou Košíc – divadlom. Nie je tu čo vytknúť, Fontána má svoj osobitý štýl a ostáva mu verná – identita podniku je zvládnutá na jedničku.

Život na vysokej nohe, ktorý si môžeš dovoliť

Pri pohľade na miestny dizajn môže zákazníka odplašiť vidina mastných cien – Fontána totiž interiérom zatieni aj legendárnu Sláviu, ktorá je prevažne pre „smotánku“. Nápojový lístok však príjemne prekvapí – kaviareň cenovo patrí medzi zlatý priemer. Ponúkajú základné kávy, ochutené kávy, kávy so zmrzlinou, s alkoholom – vyberie si proste každý. To, čo ma zaujalo je tunajšie Shakerato, čo je kávový drink podávaný vo fancy pohárikoch na stopke. Ide o ľadový čokoládovo-smotanový nápoj, ktorý je skvelou alternatívou k bežnej šálke kávy. Pre tých, ktorí nemajú o kofeín v organizme záujem, tu nájdeme horúce čokolády, rôzne čaje, limonády, alebo široký výber miešaných drinkov. Na zahryznutie nám vedia ponúknuť koláčik, avšak nič slané.

V dnešný deň sme sa rozhodli hazardovať s našou toleranciou laktózy a stavili sme to na fajné mliečne latté. Bude to čisté mlieko? Nechajme sa prekvapiť.

Kávička prišla pekne naaranžovaná na drevenom lopáriku, s cukrom na mini mištičke a s plastovou slamkou. Blé, bod dole, dnes sa už väčšinou podávajú cestovinové, kovové alebo papierové slamky (bojujeme proti plastovým ostrovom, no nie?). Chuťovo sa avšak nie je na čo sťažovať – mliečna a kávová zložka spolu harmonicky interagovali a výsledkom bolo to pravé latté, pri ktorom nezabúdate, že pijete kávu. Mám rád zmes, ktorú vo Fontáne používajú, je príjemná, intenzívna, no zároveň lahodná – značka Diemme.

Profi obsluha

Čašníčky vo Fontáne sú vždy veľmi rýchle, príjemné, zakaždým odnesú dopité poháre, nie je im čo vytknúť – robia svoju robotu poctivo.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4,5/5

Podnik na úrovni so slušnými cenami – takto by som charakterizoval Fontánu. Ide o naozaj reprezentatívnu kaviareň s chutnou kávou, širokým výberom, príjemnou atmosférou a istou dávkou súkromia. Je obľúbená medzi všetkými vekovými generáciami – je to proste miesto pre každého. Určite ju odporúčam navštíviť a vychutnať si ich skvostnú kávu.

Fontána

Hlavná 46, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=fontana+cafe&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiij-qsrI7iAhVE2qQKHZVYAbEQ_AUIDygC

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokDublin café Prešov
Ďalší článokCafe Route 532