Poklad na brehoch Šíravy

Na brehoch malebného Zemplínskeho jazera, známeho aj ako Šírava, sa ukrýva skutočný klenot slovenskej gastronómie – reštaurácia a penzión Salaš. Salaš má viac ako tridsaťročnú tradíciu. Tento útulný podnik ponúka nielen odpočinok v lone prírody, ale aj chuťový zážitok tradičnej slovenskej kuchyne. Preto pri plánovaní výletu na Zemplínsku Šíravu sme nezabudli zaradiť Salaš na náš zoznam miest, ktoré chceme vidieť. Salaš s otvorenými dverami očakáva každého, kto má chuť na pravý slovenský gastronomický zážitok.

História a architektúra Salaša

Drevená stavba s klasickými okenicami a červenými kvetinami na parapetoch vyvoláva pocit tepla a domácej pohody. Posadiť sa môžete v teple dreveného interiéru alebo na osviežujúcej letnej terase. Na každom kroku je cítiť spojenie prírody s históriou. Pri vstupe môžete vidieť zaparkovaný voz a detské hojdačky zavesené vedľa neho, to nám symbolizuje prepojenie generácií. Drevené stropy a masívne stoly podčiarkujú rustikálny charakter a vytvárajú atmosféru pravej vidieckej krčmy. V záhrade, kde sa vetvy stromov prelínajú so zavesenými látkovými plachtami, sa môžete odreagovať a vychutnať si chvíľu ticha. Pohľad na starobylú architektúru doplnenú modernými prvkami je ako cesta časom. Tento poklad vidieckej architektúry pozýva návštevníkov, aby si na chvíľu odpočinuli od rýchleho tempa moderného života a vrátili sa k tradičným hodnotám.

Jedinečný stravovací zážitok

Stravovanie v Salaši nie je len o jedle; je to aj zážitok. Každé jedlo je pripravované s láskou a dôrazom na tradíciu. Môžete sa tešiť na domáce špeciality, ktoré potešia nielen vaše chuťové bunky, ale aj srdce. Či už ide o klasické slovenské jedlá alebo o jednoduché, ale lahodné pochúťky, Salaš ponúka širokú paletu chutí, ktoré uspokoja každého milovníka dobrého jedla. Pri pohľade na ponuku jasne vidno, že Salaš drží krok s dobou, no nezabúda na starodávne recepty, ktoré formovali chutné dedičstvo regiónu. Od domácich špecialít ako baraní guláš, pirohy, halušky, až po moderné pokrmy je zrejmé, že vášeň pre varenie je tu samozrejmosťou. Menu, predstavené v troch jazykoch, signalizuje, že Salaš je pripravený privítať hostí z rôznych kútov sveta, ktorí prichádzajú objavovať krásy východného Slovenska. Nechýba ani široká ponuka nápojov, ktorá poteší milovníkov vína, piva aj lokálnych destilátov. A či už si dáte tradičné espresso, latte, cappuccino alebo len obyčajný džbán vody so sviežim citrónom, určite nebudete ľutovať. Z danej ponuky sme si vybrali sýtu polievku a espresso. V reštaurácii servírujú kávu značky PAVIN CAFFE. Espresso je servírované v bielej porcelánovej šálke s logom spomínanej spoločnosti. Espresso bolo intenzívne, s krémom na povrchu, čo svedčí o kvalite použitej kávy a správnosti prípravy. Ku káve sme dostali balíček cukru, čokoládový keksík, čo je pekné gesto a zvyšuje celkový zážitok z pitia kávy a malý plastový téglik s mliekom, ktorý môže zákazník použiť podľa svojej chuti. Jedlo nám bolo servírované s priateľským úsmevom a pohostinnosťou.

Slovenské dedičstvo

Salaš nie je len miesto, kde sa dobre najete a napijete. Je to zážitok, kde sa návštevník cíti byť súčasťou slovenského dedičstva. Kto prekročí jeho prah, je súčasťou príbehu, ktorý Salaš rozpráva – príbehu o tradíciách, prírode a jednoduchých radostiach života.

Adresa: Zemplínska Šírava – Medvedia hora, 072 36 Kaluža

Europenzión Salaš hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

Europenzión Salaš celkovo hodnotím známkou: 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Europenzi%C3%B3n+Sala%C5%A1+-&oq=Europenzi%C3%B3n+Sala%C5%A1+-&aqs=chrome..69i57j0i22i30.1028j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8