Predpokladám, že každý z nás má nejaký cestovateľský sen. Ja ich mám dokonca hneď niekoľko. Jedným z mojich cestovateľských plánov bolo navštíviť hrad Karlštejn. Mimochodom, videli ste film Noc na Karlštejne z roku 1973? Práve tento historický film vo mne zapálil túžbu vidieť tento veľkolepý hrad. Hrad Karlštejn je stredoveký hrad ležiaci asi 8 km východne od okresného mesta Beroun. Je jedným z najvýznamnejších českých hradov. Bol založený cisárom Karolom IV. ako reprezentačné sídlo. Neskôr tu boli uložené kráľovské poklady: ríšske korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. V súčasnosti je hrad významnou národnou kultúrnou pamiatkou.

Cestou na hrad sme sa ešte zastavili v malej milej kaviarničke s názvom Doma café. A musím uznať, že v tejto kaviarni sa človek skutočne cíti ako doma. Sadli sme si na letnej terase, z ktorej sme mali nádherný výhľad priamo na hrad Karlštejn. Terasa bola bez obsluhy, ale nám to vôbec neprekážalo, pretože sme mali možnosť si poprezerať prekrásny interiér kaviarne. Z danej ponuky sme si objednali cappuccino v hodnote 49 Kč. Vzhľadom na to, že je Karlštejn turistami veľmi vyhľadávané a obľúbené miesto, ceny v tejto kaviarne sú viac ako priaznivé. Bola som veľmi milo prekvapená. Taktiež personál bol veľmi príjemný a ochotný. Na objednané cappuccino sme však čakať nemuseli, pretože milá a ochotná čašníčka nám kávičku priniesla priamo na terasu, ktorá teda bola bez obsluhy. Cappuccino bolo servírované na striebornom podnose v krásnych porcelánových šálkach, na ktorých boli namaľované kvietky. Ku káve podávali aj pohár s vodou. Pripravujú kávu značky COSMAI Caffè. Talianska pražiareň kávy COSMAI Caffè je známa svojou láskou ku káve a prístupnosťou k novým trendom. Cappuccino bolo krémové a veľmi lahodné. Kaviareň Doma café ponúka široký výber káv, domáce limonády, alkoholické a nealkoholické nápoje, šatôčky, bábovku, koláče, brownies, čučoriedkovú tortu, bábovku, makrónky, muffiny, cheesecake a veľa iných dobrôt. Všetky maškrty, čo v kaviarni ponúkajú, si aj sami vyrábajú.

Kaviareň Doma café je zariadená štýlovo, moderne a predovšetkým útulne. Kaviareň je síce malá, ale jej priestor je využitý do posledného detailu. Veľmi sa mi páči prevedenie barového pultu, pri ktorom sa nachádza vitrína s lákavými domácimi dezertmi. Ponukové menu je vkusne napísané kriedou na čiernych moderných tabuliach. Na jednej z tabúľ ma upútal nápis: „Úsmev zdarma“. A úsmev čašníčok vravel za všetko. Kaviareň je príjemne farebne zladená. Miestnosť dekorujú vankúše, obrazy, sošky, miniatúry stoličiek, šálky, taniere, závesné dekorácie, aranžmány z kvetov, lampáše, veľké zrkadlo a veľa iného. Ako už bolo napísané, kaviareň disponuje malou terasou, ktorá je veľmi pekne vyhotovená. Veľkým plusom tejto terasy sú samozrejme scenérie, ktoré ponúka. Káva na tejto terase chutí skutočne jedinečne. Som veľmi rada, že sme práve na túto kaviareň s rodinnou atmosférou natrafili. A ešte viac ma teší, že som konečne navštívila hrad Karlštejn a splnila si tak svoje dávne želanie – veď sny sa majú plniť.

Adresa: Karlštejn 102, 267 18 Karlštejn, Česko

Otváracie hodiny: Po – Pia: 10 – 16, So: 10 – 18, Ne: Zatvorené

Doma café hodnotím: personál = 1, káva = 1-, prostredie = 1-

Doma café celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x470ba30a29fcc673%3A0x6052b10b609b2636!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM8ORuwk_W09Hp_-8snD8rC46vwmxSkULqlqGry%3Dw213-h160-k-no!5sdoma%20cafe%20karl%C5%A1tejn%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM8ORuwk_W09Hp_-8snD8rC46vwmxSkULqlqGry&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwj8oMPPrfHsAhWLxoUKHbnEDXgQoiowCnoECBUQAw