Veľmi často sa stáva, že v horách vidíte pánov obutých do prepracovaných trekových topánok a dámy si vykračujú v teniskách alebo plátenkách. Nejde ani tak o to, že dámy si neuvedomujú riziká, ktoré im takáto obuv v horách prináša. Skôr ide o márnotratnosť a pochybnosti o tom, či dokážu nájsť turistickú obuv, ktorá sa im bude páčiť aj po stránke vzhľadu. Pochybnosti nie sú na mieste. Výrobcovia turistickej obuvi mysleli na nežné pokolenia a iste si vyberú aj najnáročnejšie dámy.

Vysoké, po členky i znížené a k tomu stovky farieb

Dámska turistická obuv sa vyrába v rôznych strihoch. Ak vás nečaká náročná trasa alebo nepredpokladáte, že budete často chodiť na vysokohorské túry, tak si pokojne kúpte nižšie topánky. Takáto turistická obuv vyzerá perfektne a hlavne sa dá nosiť aj mimo hôr. Na prvý pohľad je na nerozoznanie od vychádzkovej obuvi. A čo farby? Aj z tých si môžete vybrať podľa vášho gusta. Klasická čierna, jemná olivová alebo nápadná červená turistická obuv je určená pre dámy s vkusom. Samozrejme, že nízke topánky nie sú vhodné do náročnejšieho terénu, kde budete prechádzať po kopcoch s miernym stúpaním. V tomto prípade by ste mali siahnuť po topánkach, ktoré sú minimálne po členky a lepšie spravíte, ak budú členky presahovať. Pri výstupe totiž chodidlá nesú väčšiu váhu a vy musíte viac zabrať. Opora pre členky zabráni únave nôh alebo vyvrtnutiu. Vyššie topánky sú stabilnejšie a zároveň lepšie ochránia nielen chodilo, ale tiež lýtko.

A čo materiály? Aj na tých záleží

Keď sa vám niektoré turistické topánky zapáčia, začnite skúmať to, z akého materiálu boli ušité. Textil je síce priedušnejší a ľahší, ale má jednu veľkú nevýhodu. Stačí, aby ste stúpli na trčiaci konár a prederaví sa. Na druhej strane je textil vhodným materiálom pre nižšiu obuv určenú do mierneho terénu. Na celodennú túru v horách však radšej zvoľte kožené turistické topánky. Koža vás nikdy nesklame a vydrží roky. Pod textilom alebo kožou by sa mala schovávať vodovzdorná membrána. Medzi najznámejšie patrí Gore-Tex membrána. Tá sa postará o nepremokavosť a zároveň odvedie vlhkosť. Pre dobré odpruženie je nutné myslieť na podošvu. Dvojitá podošva je to pravé pre ochranu kĺbov a šliach. Najčastejšie sa stretnete s podošvami značky Vibram. Tieto podošvy sú protišmykové, odolné voči prepichnutiu a tvarovo stále. A ešte dva tipy na záver. Turistickú obuv si skúšajte v odpoludňajších hodinách, kedy je chodidlo mierne opuchnuté. Zoberte si na skúšanie aj ponožky, ktoré bežne nosíte na túry.