Na výlet sme sa vybrali do Dubnice nad Váhom. Dubnica nad Váhom je mestečko na Slovensku ležiace v Trenčianskom kraji. Poprechádzali sme sa historickým parkom. Prvá písomná zmienka o existencii dubnického parku nás vracia do roku 1594, teda do obdobia vládnutia Illésházyovcov. Park bol pôvodne klasifikovaný ako upravená záhrada patriaca k Dubnickému kaštieľu. Župan Jozef Illésházy dal túto záhradu pretvoriť na francúzsky park. V ďalšom období vlastnili park viacerí majitelia. Práve zásluhou jednotlivých majiteľov patril dubnický park k jedinečným na strednom Považí. V súčasnosti nesie park meno podľa známeho dubnického dejateľa Jána Baltazára Magina. Park je chránenou kultúrnou pamiatkou vo vlastníctve mesta Dubnica nad Váhom. Počas prechádzky parkom sme mali možnosť obdivovať čiastočne zrekonštruovaný Dubnický kaštieľ. Kaštieľ nechal v rokoch 1637 až 1642 postaviť Gašpar Ilešházi. Od roku 2005 je v kaštieli zriadené múzeum. V roku 2010 sa Dubnické múzeum presťahovalo do zrekonštruovanej časti Dubnického kaštieľa. Dubnický kaštieľ patrí k najväčším kaštieľom a zároveň k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Po príjemnej a poučnej prechádzke sme zamierili na šálku kávy.

Na Námestí Matice slovenskej sme objavili útulný a očarujúci podnik s názvom Čarovná Špajza. Pravdupovediac, takéto okúzľujúce miesto som v Dubnici nad Váhom nečakala. Čarovná Špajza sa ukrýva uprostred moderného nákupného strediska OC Astra. Čarovná Špajza disponuje aj milou letnou terasou, na ktorej sme sa usadili. Pred vchodom sa nachádza malé detské ihrisko, ktoré ocenia nielen deti, ale aj rodičia, pretože si môžu v pokoji vypiť kávičku a zároveň pozorovať svoje deti pri hre. Samozrejme som si popozerala aj interiér. Vkročila som do tohto romantického, ba až rozprávkového prostredia s veľkým očakávaním. To, že bol podnik zariadený s citom, môžete vidieť na každom kroku. Majitelia reštauráciu doslova vyšperkovali. Čarovná Špajza je zariadená vo vidieckom štýle. Je to priestor dýchajúci inšpiráciou. Rázom máte pocit, ako by ste sa ocitli u babičky na vidieku. Spojenie bio kútika, homedecor a reštaurácie/bistra bol jedinečný nápad. Zakúpiť si môžete aj voňavé sviečky, vintage rámy na obrázky, dobré džemy, kvalitné slovenské víno. Nevedela som, kam sa mám pozerať skôr. Toto miesto ma skutočne chytilo za srdce. Čarovná Špajza je nevšedné a čarovné miesto. Takýchto miesto by veru mohlo byť na Slovensku oveľa viac.

V Čarovnej Špajzi si môžete naštartovať svoj deň kvalitnými raňajkami. Objednať si môžete výbornú nátierku, toast so šunkou s prosciuttom, miešané vajíčka, ovsenú kašu, croissant, smoothie a iné dobroty. Robia aj raňajky so sebou. Ľudia si už zvykli, že sa tam zastavia napríklad cestou do práce a vezmú si niečo dobré so sebou. V ponuke majú aj denné menu, ale aj predjedlá, polievky, hlavné jedlá, domáce, bezmäsité, jedlá, šaláty, street food, dezerty, zákusky, cheesecake. V podniku dbajú na čerstvé a kvalitné potraviny. Jedlo v Čarovnej Špajzi je gastronomickým zážitkom. Podľa fotiek konštatujem, že jedlo v tejto prevádzke je zároveň aj umelecké dielo. Na osvieženie ponúkajú rôzne ovocné šťavy, limonády, kávové, nealkoholické a alkoholické nápoje. Z pestrej ponuky sme si vybrali cappuccino v hodnote 2,20€. Cappuccino bolo servírované v elegantnej bielej šálke s pohárom vody. V podniku pripravujú taliansku káva od Bazzary. Talianska pražiareň kávy Bazzara je malým rodinným podnikom, ktorý sa zameriava na praženie kávy tej najvyššej kvality. Posolstvo spoločnosti je rozšíriť kvalitnú kávu do celého sveta. Cappuccino bolo vskutku prvotriedne. V Čarovnej Špajzi nájdete dobroty každého druhu, lahodné, zdravé a predovšetkým cenovo dostupné. V ponuke majú kvalitné potraviny zo slovenského farmárskeho trhu. Taktiež personál bol milý, aj napriek nepriaznivému počasiu nestrácali úsmev na tvári. Čarovná Špajza je miesto, ktoré určite odporúčam navštíviť.

Adresa: OC Astra – Pod Hájom 4058/209, 018 41 Dubnica nad Váhom

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 8 – 20 , So – Ne: 9 – 20

Čarovnú Špajzu hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Čarovnú Špajzu celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x471499beb565333f%3A0xc14e6eadaa539f71!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOfN6ZWUFt4pBU9zu06B6u7vUwaNrZPGEk1NePc%3Dw284-h160-k-no!5zxI1hcm92bmEgxaFwYWp6YSBrYXZpxI1rYXJpIC0gSMS-YWRhxaUgR29vZ2xvbQ!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOfN6ZWUFt4pBU9zu06B6u7vUwaNrZPGEk1NePc&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiA7biYqdPxAhXDlqQKHTkaBB0QoiowE3oECDsQAw