Cestovali sme cez Rakúsko a chceli sme si niekde urobiť malú prestávku. Preto sme sa rozhodli zastaviť v jednom rakúskom meste, ktoré sme mali po ceste, a to konkrétne v Sankt Pölten. Spomínaný St. Pölten je od roku 1986 hlavné mesto Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. Mestské práva mu boli udelené ešte v roku 1159. Sankt Pölten by sa mohlo nazvať tiež mestom baroka. Od roku 1689 tu barokový staviteľ Jakob Prandtauer vystavil niekoľko významných stavieb. Poprechádzali sme sa po Radničnom námestí a Herrenplatz a obdivovali sme meštianske barokové domy. St. Pölten tak ponúka nielen krásu barokových stavieb a malebné kúty, ale tiež zaujímavé zákutia mesta. Lenže my sme na jeho prehliadku nemali veľa času, pretože sme si chceli niekde vypiť dobrú kávu. Nakoľko bolo 1.1.2020, mala som obavu, či vôbec nájdeme otvorenú nejakú kaviareň. Našťastie sme natrafili na otvorenú kaviareň Café Schubert.

O to väčšia radosť bola, keď sme si v takmer plnej kaviarni našli voľné miesto. Objednali sme si cappuccino v hodnote 3,40€. Samozrejme, že cena bola pre nás dosť vysoká, ale vzhľadom na skvelú lokalitu kaviarne bola vcelku adekvátna. Veď každý deň nemáme možnosť vypiť si kávu v Rakúsku. Ale na druhej strane, kto vie, keďže jedna ľudová pranostika hovorí: „Ako na Nový rok, tak po celý rok.“ Servírujú kávu značky FELIX KAFFEE, na moje prekvapenie sa jedná o miestnu pražiareň kávy. Vo svojom logu majú milú opičku, to tiež považujem za veľmi sympatické. FELIX KAFFEE je malá pražiareň kávy, ktorá sídli priamo v Sankt Pölten. Prostredníctvom dovozcov, ktorým maximálne dôverujú, nakupujú tie najlepšie a najkvalitnejšie zelené zrná takmer z celého sveta. Kávové zrná pražia na ručne vyrábanom bubne s hmotnosťou 7,5 kg z Grécka. Takýmto spôsobom sa odlišujú od priemyselnej výroby a zákazníkom tak ponúkajú skutočnú chuť kávy. Páči sa mi, že v Café Schubert dali prednosť lokálnej značke. Taktiež oceňujem, že sme ku svojej káve dostali veľký pohár s vodu. Kávu od tejto značky som pila prvýkrát a musím poznamenať, že mi veľmi chutila. Kaviareň ponúka taktiež rôzne kávy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje, raňajkové menu, šaláty a iné pochutiny.

Kaviareň Café Schubert je nárožná budova na Herrenplatze. V teplých mesiacoch ponúkajú svojim zákazníkom posedenie na letnej terase. Táto terasa sa nachádza bezprostredne pri Mariánskom stĺpe od Antonia Beduzzi. Kaviareň pozostáva z dvoch miestností, pričom druhú miestnosť som nemala možnosť si pozrieť. Vnútorné priestory kaviarne sú príjemne zariadené aj napriek tomu, že je tu použitý čierny nábytok. Tieto čierne stoly a stoličky pekne ladia s dlhou červenou pohovkou, ktorá je umiestnená pozdĺž jednej steny. Steny sú vymaľované na béžovo, čo celý priestor dokonalo rozjasňuje. Na stenách objavíte napríklad aj tabuľu, na ktorej je kriedou napísaná ponuka. Vďaka preskleniu je miestnosť krásne presvetlená. Kaviareň ponúka taktiež posedenie v tesnej blízkosti veľkých okien, to hosťom dáva možnosť aj počas zimných mesiacov kochať sa výhľadom na toto príjemné námestie. V strede prvej miestnosti je veľký barový pult, okolo ktorého sa odohráva celý príbeh kaviarne. Kaviareň počas našej návštevy bola vyzdobená decentnou a peknou vianočnou výzdobou. V kaviarni nájdete knihy a časopisy. Zaujal ma jeden pán, ktorý si v pohode čítal noviny. V našom prípade to bol presný opak, rýchlo sme vypili kávu a ponáhľali sme sa preč, pretože bola pred nami ešte dlhá cesta. Určite som vďačná, že som v tomto mestečku mohla byť, ale nabudúce, keď sa objavím v Dolnom Rakúsku, navštívim pre zmenu opátstvo Melk, ktoré sme nestihli.

Adresa: Herrenpl. 1, 3100 St. Pölten, Rakúsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – So: 7,30 – 0, Ne: 9 – 23

Café Schubert hodnotím: personál = 2, káva = 1, prostredie = 2

Café Schubert celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x477278a8a9609721%3A0x41b954caffeff74c!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOyJm6xQDzOSsC2kbLYQHKm2m-l59jF6rB4cGFv%3Dw239-h160-k-no!5zQ2Fmw6kgU2NodWJlcnQgLSBIxL5hZGHFpSBHb29nbG9t!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOyJm6xQDzOSsC2kbLYQHKm2m-l59jF6rB4cGFv&sa=X&ved=2ahUKEwjP7oG0l5znAhWpBGMBHf-4AjoQoiowE3oECA8QBg