Naše túlavé topánky nás zaviedli do Českých Budějovíc. Toto mesto je považované za metropolu Juhočeského kraja. Je to mestečko ležiace na sútoku riek Vltavy a Malše. České Budějovice boli založené ako kráľovské mesto v roku 1265. Poprechádzali sme sa týmto pekným mestom, popozerali sme pamiatky a na námestí Přemysla Otakara II. sme natrafili na kaviareň Cafe Plaza.

Cafe Plaza je útulná, ale celkom rušná kaviareň priamo na hlavnom námestí pri mestskom informačnom centre. Kaviareň disponuje aj terasou. Nakoľko je zastrešená, tak sa dá využívať aj počas zimných mesiacov. Na stoličkách je počas studených dní kožušina, ktorá vás v kombinácii s teplou šálkou kávy, čokolády alebo čaju, či punču dokonalo zahreje. Hostia si tak môžu aj v nečase vychutnávať výhľad na malebné námestie. Aj napriek tejto lákavej terase sme sa predsa len usadili dovnútra kaviarne. Kaviareň bola preplnená. No našťastie sme si voľné miesto našli. Čašník prišiel takmer okamžite, ale jeho správanie bolo skôr formálne ako priateľské. Máte tu potom pocit, ako keby ste na pomyselnom bežiacom páse = rýchlo si objednajte – vypite/zjedzte – zaplaťte – bežte. Samozrejme, nechcem a ani nemôžem povedať, že by bol čašník nepríjemný, bol, ako sa hovorí, zdvorilý. No ja osobne uprednostňujem komornejšiu atmosféru.

Ponukový lístok majú v béžovom koženom prevedení, to dodávalo pocit komfortu. Objednali sme si cappuccino v hodnote 59Kč. Cappuccino podávali bez vody, čo ma vzhľadom na lukratívnosť kaviarne celkom sklamalo. Kávu servírujú značky Hardy. Káva Hardy v sebe nesie prísľub, že vás prenesie aspoň na chvíľku do Milána. V milánskej štvrti Giambellino jedného chladného rána v roku 1954 dvaja bratia po prvýkrát svojim hosťom ponúkli v malej kaviarničke pravú taliansku kávu. A tým sa začala písať história značky Hardy, ktorá je do dnešného dňa obľúbenou kávou v Miláne a aj v celom Taliansku. Keďže som túto kávu pila prvýkrát, jej lahodná a vyvážená chuť ma celkom milo prekvapila. V tejto kaviarni si môžete vychutnať kávové nápoje, nealkoholické a alkoholické nápoje, pivo, víno, ale taktiež raňajky, dezerty a zmrzlinu. My sme si sadli blízko vitríny so zákuskami, čo provokovalo moje chuťové poháriky.

Táto kaviareň sa ukrýva pod klenbeným stropom, to jej dodáva romantického ducha. Objavíte tu napríklad schody, ktoré ale neviedli nikam. Boli však na nich rôzne pekné dekorácie sošiek anjelov, lampášiky, črepníkové kvety, sviečky, svietniky. Veľký betónový stĺp v strede miestnosti pôsobí trocha industriálne. Kaviareň pozostáva z dvoch miestností. Je ladená v kombinácii tmavohnedej a béžovej. Osobne si myslím, že touto kombináciou sa nedá nič pokaziť, zlatá klasika. Páči sa mi použitie mosadzných lustrov, ktoré pôsobili veľmi sviežo a moderne. Barový pult má taktiež moderný look. Stoličky majú kožené prevedenie, čo hlavne v letných mesiacoch môže byť celkom nepohodlné. Vďaka veľkým preskleným oknám vidíte na ulicu a môžete tak pozorovať jej ruch. Len som sa musela zamyslieť nad názvom kaviarne, prečo práve Cafe Plaza? Určite nemám nič proti moderným názvom prebraných z cudzieho jazyka, ale niekedy ma zamrzí, že tak ľahko zabúdame na svoj rodný jazyk. Kaviareň ale v konečnom dôsledku bola veľmi príjemná. Pokiaľ sa niekedy, čo i len málo, náhodou ocitnete v Českých Budějoviciach, nazrite do tejto štýlovej kaviarničky. Ak sa vám v nej zapáči, doprajte si šálku kávy značky Hardy a možno vás skutočne prenesie kamsi do Milána a ak by nie, tak v Českých Budějoviciach je tiež nádherne.

Adresa: Náměstí Přemysla Otakara II. 7/4, České Budějovice 1, 370 01 České Budějovice, Česko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 8 – 23, So – Ne: 9 – 23

Cafe Plaza hodnotím: personál = 2-, káva = 2, prostredie = 2

Cafe Plaza celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47734fcfb054a48f%3A0xac5affb9276150ca!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM8QXcXJ_MvbT4GbUfxYvmxM9MiU_1_UVBGUFw3%3Dw213-h160-k-no!5sCafe%20Plaza%20budejovice%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM8QXcXJ_MvbT4GbUfxYvmxM9MiU_1_UVBGUFw3&sa=X&ved=2ahUKEwjl0piZmZznAhU8BWMBHbFmAiAQoiowE3oECA0QBg