Aj tento rok sme sa vybrali na vianočné trhy do očarujúcej Prahy. Vianočná Praha je vskutku rozprávková. Prišli sme síce len na jednu noc – zo soboty na nedeľu, ale odchádzali sme s novými nezabudnuteľnými zážitkami. Tesne predtým, ako sme nasadli na vlak, navštívili sme kaviareň Imperial. Café Imperial je unikátna reštaurácia Zdeňka Pohlreicha. Asi ani nemusím písať, že Zdeněk Pohlreich je český popredný šéfkuchár, gastronóm, ale aj moderátor. Účinkoval v rôznych gastronomických programoch: ANO, ŠÉFE – TEĎ VAŘÍ ŠÉF – ROZPAL TO, ŠÉFE – ČESKO VAŘÍ S POHLREICHEM ŽIVĚ – VAŘTE JAKO ŠÉF – ŠÉF NA GRILU. Na svojom konte má taktiež veľké množstvo kníh s kuchárskou tematikou. Tak sa poďme na tento jeho skvost spoločne pozrieť.

Do Café Imperial sme prišli niečo málo po 12. hodine v nedeľu, čiže v čase obeda. Hneď, ako sme vstúpili do kaviarne, ani som sa nestihla spamätať z jej jedinečného prevedenia a už pri nás bola čašníčka, aby sa spýtala, ako nám môže pomôcť. Samozrejme, že sme nemali žiadnu rezerváciu, pretože ani vo sne nás nenapadlo, kde nás cesty v to nedeľné poobedie zavedú. Boli sme štyria, tak som sa spýtala čašníčky, že či majú pre nás voľné miesto, že si chceme dať len kávu. Ako sa dalo predpokladať, stôl pre štyroch voľný nemali, všetko bolo rezervované. Ale milá pani čašníčka nám navrhla, že by nás vedela usadiť za dva dvojmiestne stoly. S radosťou sme súhlasili. Veď napokon sme mali veľké šťastie, že sme dostali miesto aj bez predchádzajúcej rezervácie.

Obsluha nás usadila k stolu a priniesla ponukový list. Musím uznať, že sa jedná naozaj o nóbl kaviareň. Objednali sme si cappuccino v hodnote 75Kč, čo vychádza na niečo okolo 3€. Vzhľadom na luxusné priestory kaviarne musím poznamenať, že cena bola veľmi prijateľná. Cappuccino bolo veľmi lahodné a krémové. Kávu podávajú značky Illy. Illy je značka kávy vyrábaná od roku 1933 v talianskom Terste a jej zakladateľom bol Francesco Illy. Café Imperial má vo svojej ponuke rôznorodé raňajkové menu, ako napríklad bufetové, francúzske, anglické, americké raňajky, ale tiež vajíčka na rôzne spôsoby, párky a nájdete tu aj pekárov košík. Samozrejmosťou je aj obedové menu. Ak si nevyberiete z denného menu, môžete si objednať z jedálneho lístka, kde nájdete českú kuchyňu, šaláty, špeciality šéfkuchára, ale aj vegetariánske jedlá. Ponúkajú rôzne kávy, špeciálne a ľadové kávy, čaje, horúcu čokoládu, alkoholické a nealkoholické nápoje a taktiež skvelé dezerty a torty. Takže ako sami môžete vidieť, ponuku majú skutočne pestrú. Tento jedinečný gurmánsky zážitok je umocnený prémiovým porcelánom značky Villeroy & Boch. Elegantná a dokonalá kolekcia vás zaručene nadchne. Café Imperial ponúka svojim zákazníkom prvotriedny servis, jedinečnú kuchyňu a dostupné ceny v luxusnom prostredí.

Café Imperial sa nachádza takmer v centre Prahy blízko Masarykovho nádražia. Kaviareň sa rozprestiera na prízemí hotela Imperial. Hotel je postavený v štýle geometrickej moderny s prvkami secesie. Vznikal v období, kedy začínal kubizmus. Stavba obsahuje aj iné prvky ako európske, ako napríklad orientálne, maurské a egyptské. Café Imperial nie je len reštaurácia, ale aj kaviareň, ktorá nadväzuje na svoju slávu ešte z prvej republiky. Aj po takmer 100 rokoch si Café Imperial zachováva neopakovateľnú atmosféru v štýle Grand Café. Tento architektonický skvost láka svojich hostí už od roku 1914. Kaviareň je vyzdobená unikátnymi keramickými dekoráciami. V každej miestnosti sú prvky odinakiaľ. Vstupná hala má výjavy s jeleňmi. Vstup na recepciu pripomína Egypt. Vináreň je v moravskom štýle, má obklady s hroznom. Nachádzajú sa tu aj salóniky. V Salóniku Topaz nájdete pamiatkovo chránenú mozaiku s drevenými obkladmi. Salónik Diamond je elegantný salónik korunovaný presklenou strechou. Kaviareň ponúka možnosť prepojenia salónikov a variabilné usporiadanie stolov. Či už plánujete súkromný obed, firemné večierky, rodinnú oslavu alebo svadbu, Café Imperial je na takéto príležitosti ideálne miesto. Vďaka obrovským oknám prúdi do celého priestoru denné svetlo. Samozrejmosťou je nefajčiarske prostredie. Vypiť si kávičku v tomto nádhernom prostredí bol skutočne veľký zážitok. Pokiaľ by ste chceli navštíviť nejakú inú prevádzku tohto známeho šéfkuchára, dávam vám do povedomia DIVINIS –  Taliansko ukryté v Prahe, NEXT DOOR BY IMPERIAL – jedinečné české bistro, WHEELS –reštaurácia na kolesách. Som veľmi vďačná, že som mala možnosť navštíviť jednu z reštaurácií Zdeňka Pohlreicha.

Adresa: Na Poříčí 1072/15, 110 00 Petrská čtvrť, Česko

 

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 7 – 23

 

Café Imperial hodnotím: personál = 1-, káva = 1, prostredie = 1-

 

Café Imperial celkovo hodnotím známkou 1-

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x470b949558c1bf45%3A0x9fea082416e2f3e9!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOGhdFFiJ-wB7XDrov7MHKn6KQz-K3bGhAFl-Lb%3Dw213-h160-k-no!5scafe%20imperial%20Praha%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOGhdFFiJ-wB7XDrov7MHKn6KQz-K3bGhAFl-Lb&sa=X&ved=2ahUKEwjFjJjl1ajmAhWNYlAKHe-5ABsQoiowFXoECAgQBg