Kníhkupectvá už pochopili, že nie je väčšej idylky ako kombinácia dobrej knihy s dobrou kávou. Popri Panta Rhei a Martinuse sa týmto konceptom inšpirovala aj sieť Artforum, ktorá nedávno zasídlila do centra Košíc. Ako literárny neznaboh som vkročil dverami kníhkupectva bez toho, aby som sa dotkol čo i len jednej strany – moje kroky smerovali rovno ku kávičke.

Ako z rozprávky

Kaviareň Artforum je vskutku malá komôrka, ktorá má kapacitu len troch stolov. Všetky posedenia sú však doslova roztomilé – poctivý vintage nábytok so svetlým drevom ide ruka v ruke s občasnými žltými doplnkami, vytvárajúc sviežu a trochu jarnú kombináciu. Bodkovaná vzorka na poťahoch podsedákov len umocňuje anglickú romantickú atmosféru, ktorá je akoby výtvorom Beatrix Potterovej. Drobné kvetiny vo vázičkách idú na tej istej vlne.

Bohužiaľ, nie všetky objekty sú tu verné črtajúcej sa estetickej koncepcii – priestor je na môj vkus trochu preexponovaný. Kade-tade tu sú rozmiestnené viacfarebné reklamné predmety, všade možne to tu hýri nápismi a tento miš-maš vytvára akurát tak chaos. Tento popis interiéru som začal netradične vzostupne – od detailov k celku. Nuž poďme na celok – napriek lichotivému úvodu líčiacemu rozprávkovú atmosféru by som kaviareň Artforum označil za nedotiahnutú do konca. Nemôžem si pomôcť, no nadbytok drobných vecí rôznych akostí tu vytvára bordel a na niektoré steny sa doslova pýta obrázok! Priestor je nevyvážený, no pritom skrýva skvelý potenciál, keďže Artforum sídli v krásnej historickej budove s klenbami. Jednotlivé kúsky sú tu doslova klenotmi, no treba sa postarať aj o to, aby vynikli.  Odporúčam tu upratať a zakomponovať viacero celistvejších doplnkov (žltej farby).

Jedinečná ponuka, ktorá uspokojí každú urban krysu

Počiatočné sklamanie z interiéru sa rýchlo pretavilo do excitácie po prečítaní tunajšej ponuky. Dobre, kávičky majú len tie základné (za trochu vyššie sumy), no čo sa týka ostatných nápojov, idú presne s dobou. Remeselné pivká, bylinné limonády, lokálne produkty – v Artforum si človek príde na svoje a nájde si tu svoju netradičnú špecialitku. Ponuka cheesecakov bola takisto ľúbezná, no to, čo upútalo moje oko azda najviac, bol výber čokolády a praliniek. Na stole bol položený leták s dobre vyprezentovanými remeselnými čokoládovými bonbónmi košickej firmy. Fotky a popisy boli geniálne, no keď sme si chceli objednať, tak vraj tieto srandy ešte nemajú. Otázkou je – tak na čo dráždite zákazníka?! Potrebujete, aby vo vašom podniku zažil sklamanie a odniesol si ho ako suvenír, ktorý sa vynorí zakaždým, keď si spomenie na vaše meno? Ach.

No, uspokojili sme sa aj s kávou, konkrétne s cappuccinom. Zmes pochádza zo slovenskej pražiarne Spaceship Roastery, nuž bol som zvedavý na jej chuť. Pena cappuccina bola krásne krémová, rovnako ako aj zvyšok. Chuť bola jemná, lahodná, bez akýchkoľvek kyslastých či horkých pachutí. S cappuccinkom som bol spokojný.

Milá, no kúsok smutná

To upršané počasie zrejme sadlo aj na čašníčku/barmanku, pretože počas našej návštevy vyzerala pomerne skleslá. Svoju prácu si každopádne plnila tak, ako sa patrí, kávy od nej boli krásne a jej prístup bol taktiež príjemný.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 3,5/5

Artforum má isto kopu priestoru na zlepšenie. V interiéri drieme obrovský potenciál, stačí ho len podchytiť a dotiahnuť do dokonalosti, čo sa, verím, udeje už čoskoro. Miesta ponuka je dokonalá, kávová zmes je kvalitná –  nič by som tu nemenil, jedine by som neprezentoval niečo, čo ešte nemajú. Napriek všetkým nedokonalostiam som si návštevu novej kaviarne užil a určite sa do nej opäť vrátim.

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokCafé Omar Trenčín
Ďalší článokCafé Dias