Banícka krčma:

Navštívili sme Španiu Dolinu a jej unikátnu Banícku krčmu. Jedná sa o tradičnú miestnu krčmičku, ktorá sa nachádza vo vnútri historickej budovy. Banícka krčma je klasická dedinská krčma s hlbokou históriou a dušou, kde môžete počas rôznych kultúrnych podujatí relaxovať, ochutnať tradičné jedlá a baviť sa pri poslúchaní ľudovej hudby. Usadili sme sa na príjemnej terase, kde sme si vychutnali miestne špeciality a atmosféru tohto kúzelného miesta.

Štýl s historickým nádychom

Interiér Baníckej krčmy v Španej Doline je príkladom tradičného miestneho štýlu s dôrazom na historický vzhľad. Steny sú pokryté čiernobielymi fotografiami a rôznymi artefaktmi, ktoré pripomínajú banícku históriu oblasti. V priestore dominujú tmavé drevené prvky ako sú stoly a lavice, ktoré dodávajú krčme útulnú atmosféru. Na jednej strane je vidieť položené rôzne predmety a dekorácie ako sú napríklad banícke helmy a nástroje, čo ešte viac umocňuje banícky charakter miesta. Nad nimi sú zavesené rámiky s historickými dokumentmi a fotografiami, ktoré sú zaujímavým prvkom pre návštevníkov. Exteriér Baníckej krčmy ponúka jedinečný vidiecky šarm s prirodzenými prvkami, ktoré podčiarkujú jej historický charakter. Dominantným prvkom vonkajšieho priestoru je veľké drevené mlynské koleso, ktoré pripomína technologické dedičstvo oblasti a dodáva prostrediu rustikálny nádych. Steny sú obložené kameňom, čo krčme poskytuje robustný a autentický vzhľad typický pre banícke stavby. Drevené stoly a lavice sú rozmiestnené v tieni a ponúkajú príjemné posedenie pre návštevníkov, ktorí sa chcú v teplých dňoch ochladiť alebo len užívať pokojné prostredie vonkajšej terasy krčmy.

Banícka ponuka

Nápojový lístok v krčme je plný lokálnych špecialít. Začnime Urpinerom a Pernštejnom, dvoma druhmi piva, ktoré si zamilujete pre ich osviežujúce chute. Pre nealkoholické alternatívy ponúka krčma obľúbenú Kofolu a čistú minerálnu vodu, ktorá je vždy vítaným osviežením. Alkoholický výber zahrňuje vína – biele i červené, ktoré sú perfektným spoločníkom pre akýkoľvek večer. Nechýbajú ani tradičné destiláty, ktoré sú známe svojou intenzívnou chuťou a hlbokým charakterom. Jedálny lístok obsahuje klasiku v podobe hranoliek, zemiakových placiek, hermelínu, nákladného utopenca, vyprážaného syra, či rezňa. Zvláštnu pozornosť si zaslúži espresso, ktoré je v Baníckej krčme podávané v bielej šálke. Tento teplý nápoj prichádza s bohatou arómou a silnou chuťou a je ideálny pre začiatok dňa alebo ako vzpruha po dlhom dni objavovania okolia.

 

Odkaz minulosti

Ak sa niekedy ocitnete v malebnom prostredí Španej Doliny, nevynechajte návštevu Baníckej krčmy, kde sa spája história s pohostinnosťou a vynikajúcimi nápojmi. Toto čarovné miesto je známe svojím jedinečným interiérom a atmosférou, ktorá pripomína bohatú banícku tradíciu oblasti. Špania Dolina a jej Banícka krčma sú skutočne miesta, kde história a príroda spolu žijú v dokonalej harmónii. Či už hľadáte únik pred ruchom mesta, alebo chcete objaviť skryté poklady Slovenska, tento kút sveta vám určite ponúkne nezabudnuteľné zážitky a pohľad na to, ako tradičný slovenský život môže byť krásny a obohacujúci.

 

Adresa: Špania Dolina 127, 974 01 Špania Dolina

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 12 – 20, Pia: 12 – 21, So: 8 – 21, Ne: 11:30 – 19

Banícku krčmu hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Banícku krčmu celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Banicka+krcma+spania+Dolina&sca_esv=4771c1dce5b9df5f&sca_upv=1&ei=cTpCZq3iBe-G9u8PrqSY8A4&udm=&ved=0ahUKEwjt3oCCgYuGAxVvg_0HHS4SBu4Q4dUDCBA&uact=5&oq=Banicka+krcma+spania+Dolina&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiG0Jhbmlja2Ega3JjbWEgc3BhbmlhIERvbGluYTIGEAAYCBgeMggQABiABBiiBDIIEAAYgAQYogRIkj1Q_xtYrjpwAngBkAEAmAF_oAG_C6oBAzYuOLgBA8gBAPgBAZgCDqAC3gvCAgoQABiwAxjWBBhHwgINEAAYgAQYsAMYQxiKBcICExAuGIAEGLADGEMYyAMYigXYAQHCAhkQLhiABBiwAxhDGMcBGMgDGIoFGK8B2AEBwgIKEC4YgAQYsQMYDcICBxAAGIAEGA3CAg0QLhiABBjHARgNGK8BwgIZEC4YgAQYsQMYDRiXBRjcBBjeBBjgBNgBAsICBhAAGAcYHsICBhAuGAcYHsICCBAAGAcYCBgewgIIEAAYogQYiQWYAwCIBgGQBhS6BgYIARABGAi6BgYIAhABGBSSBwQ0LjEwoAfqYA&sclient=gws-wiz-serp#lpg=ik:CAoSLEFGMVFpcE93NkN3UU04cWc2UGo3Q1U4djVuMGo0WkYzUEVlZ3J3NzhTc2xH