V historicky významnom slovenskom meste Martin, kde sa budovala kultúra nášho národa, diali sa politicky dôležité udalosti, sa na začiatku decembra 2017 otvorilo nové nákupné centrum Galéria, v ktorom má svoje miesto aj kníhkupectvo Martinus, ktoré stavilo na istotu a zapojilo do svojho interiéru aj skvelú kaviareň Foxford. Prvé spojenie Martinusu s Foxfordom môžete poznať z Bratislavy. Že ide o skvelý krok sa môžete presvedčiť aj v centre Martina.

Umiestnenie je skvelé

Kaviareň sa nachádza v druhom poschodí nákupného centra, je neprehliadnuteľná. Pre fanúšikov kníh je ideálna, pretože si pri skvelej káve môžete vychutnať aj obľúbený príbeh. V kaviarni je dostatok miesta na sedenie, avšak, obsluha neprijíma objednávky od zákazníkov pri stoloch. Je nutné si ísť vašu kávu objednať priamo k pultu, kde aj ihneď pri podaní objednávky zaplatíte účet. Je to zrejme pre vysokú frekvenciu návštevníkov, z ktorých je množstvo len kvôli knihám, nie sú návštevníci kaviarne. Tento ťah hodnotíme na jednotku, nemusíte potom čakať na účet, najmä v čase, keď je kaviareň plná. Je tu taktiež možnosť platby kartou.

Vo Foxforde vyskúšajte silnejšie ristretto alebo slabšie americano. Pri objednaní a zaplatení dostanete drevený kolík s číslom, ktorý si umiestnite na stôl a vďaka tomu vám bude môcť objednávku doniesť obsluha až ku vášmu stolu. Obsluha kaviarne je veľmi príjemná, čo len dotvára útulnú atmosféru. Sviečky na stoloch a malá sušienka ku káve sú samozrejmosťou.

Cena je vyššia, ale koláče vynikajúce

Okrem skvelej kávy si v tejto knihárskej kaviarni môžete dať aj vynikajúce, nie veľmi tradičné koláče. Náš tip je jednoznačne kyslastý limetkový cheesecake. Len ho vyskúšajte a určite neostanete len pri jednom. Avšak, jedno podstatné mínus by sme mali predsalen spomenúť práve pri téme koláčov. Na to, že je kaviareň situovaná na strednom Slovensku v Martine, čo nie je až také turisticky vyhľadávané miesto, ceny týchto dobrôt sú na miestne pomery dosť vysoké. Za jeden koláč tu zaplatíte aj tri eurá.

 

Čo môže byť pre milovníkov kaviarní rušivé je pomerný šum a hluk. Predsalen je kaviareň umiestnená vo vnútri vyhľadávaného a často aj zákazníkmi preplneného kníhkupectva a vchod z nákupného centra nie je uzatvárateľný. Preto nemusí byť táto kaviareň vhodná na privátne pracovné schôdzky či prácu samotnú. Najlepšie miesto máte hneď za barom, kde ste akoby ukrytý pred ľudmi.

Na jednotku s hviezdičkou však hodnotíme aj interiér Foxfordu. Svetlo je tlmené, sedačky pohodlné a medzi stolmi sa nachádza polica so staršími knihami a s novinami.