Na boxovaní je skvelé, že trénovať je možné aj doma. Samozrejme, že domácemu tréningu musíte prispôsobiť výber boxovacieho vreca. Veľkú úlohu pri výbere zohrávajú priestorové možnosti. Bohužiaľ v menších bytoch nebudete môcť umiestniť vrece, ktoré je možné využiť nielen na údery, ale tiež na kopy. Z akých boxovacích vriec sa dá vybrať?

Typy boxovacích vriec

Boxovacia hruška

Boxovacia hruška je pomôcka na boxovanie, ktorej nájdete miesto aj v tom najmenšom byte. Pripevňuje sa na strop a je určená predovšetkým na tréning úderov a defenzívy. Niektoré modely sú umiestnené na stojane a slúžia na tréning flexibility.

Boxovacie vrece

Boxovacie vrece je univerzálna pomôcka na boxovanie. Vešia sa na strop a býva rôznej veľkosti. Vrece sa dá umiestniť do rohu izby, takže nezaberie veľa miesta. Oproti hruške je vrece väčšie a umožňuje trénovanie úderov i kopov.

Boxovací trenažér

Boxovací trenažér je boxovacie vrece umiestnené na stabilnom podstavci. Niektoré trenažéry vyzerajú ako klasické vrece a iné majú podobu figuríny. Trenažér umožňuje boxerovi zostaviť pestrý tréning. Napríklad podložka na cvičenie poslúži ako podklad pre kopy zo zeme.

Materiál boxovacích vriec

Vonkajšiu vrstvu boxovacích vriec môže tvoriť umelá alebo pravá koža. Niektoré sú dokonca vinylové a textilné. Od výberu vonkajšieho materiálu závisia dva faktory – komfort pri boxovaní a životnosť vreca. Odporúčame investovať do kožených produktov.

Výplň boxovacích vriec

Okrem vonkajšieho materiálu si overte výplň vreca. Lacnejšie boxovacie vrecia bývajú plnené plastovou drvinou v kombinácii s textilom. Kvalitnejšie sú naplnené pieskom, ktorý sa nedeformuje ani pri silnejšom údere.

Rozmery boxovacích vriec

Menšie boxovacie vrecia určené len na údery sú dlhé okolo 80 cm. Univerzálne boxovacie vrecia merajú od 150 do 200 cm. Veľmi dôležité je to, koľko vrece váži. Začiatočníkom stačí vrece s polovičnou váhou športovca. Profesionáli využívajú vrecia, ktorých hmotnosť je minimálne 80 % ich váhy.

Čo vám pri boxovaní nesmie chýbať

Začiatočníci by pri boxovaní mali využívať chrániče zubov a hlavy. Základom sú kvalitné boxovacie rukavice. Ak sa vám nechce chodiť po obchodoch a zháňať výbavu po kusoch, kliknite na stránky inSPORTline. V tomto e-shope nájdete kompletnú výbavu pre všetky druhy športov za rozumné ceny.