Každý interiér potrebuje vhodné tienenie. Žalúzie a rolety stále viac vytlačujú tradičnú kombináciu – záclonu so závesom. Zatiaľ čo pred časom ich žalúzie dopĺňali, teraz ich úplne nahradia. K tomu sú vhodné predovšetkým vertikálne žalúzie. Máte pocit, že sa hodia iba pre kancelárske priestory? To rozhodne nie je pravdou.

V kanceláriách sa táto obľúbená forma tienenia etablovala natoľko, že ju často s týmto prostredím spojujeme výhradne. To ale rozhodne neplatí. Náš prístup k tieneniu sa mení. Rovnako ako sa menia trendy bývania. Odpúšťame si zdobené prvky, smerujeme k minimalizmu a k bezúdržbovosti, a v tomto kontexte sa stáva predovšetkým záclona archaizmom. Moderný interiér je stále funkčnejším, a aj keď sa nechceme vzdať romantickejších prvkov, hľadáme ich inde ­– v masívnom hrubo opracovanom dreve, v prírodných podlahách, v bytových textíliách, či v hravej nápaditosti designovaného nábytku.

Doba sa mení aj v tom, že sa nebojíme „odhaliť“ okoliu. Investujeme do krásnych presklených stien a veľkých okien. Je škoda ich preto trvalo zakrývať. Ideálnym riešením sú vertikálne žalúzie, teda zvislé žalúzie, ktoré umožňujú kedykoľvek si naplno užiť výhľady, odsunúť celopresklené exteriérové steny, zvoliť si mieru pritienenia, ale aj sa bezpečne ukryť za zatiahnutými žalúziami. Nie sú viazané na veľkosť okna. Skrátené žalúzie zhruba na výšku okna sú voľbou, nie funkčnou nutnosťou. Sú to práve vertikálne žalúzie do okien, ktoré vytvoria optickú útulnosť, ako to dokážu závesy, ale v modernejšou prevedení s mnohými výhodami. Zakryjete tak s nimi celé steny s oknom, balkónovými dvermi aj presklené steny. Spoľahlivo schováte trubky od kúrenia aj ďalšie nevzhľadné prvky. Priestor za vertikálkami pritom stále dobre dýcha a nevznikajú problematické miesta náchylné na vznik plesní.

Záujem o vertikálne žalúzie zdvihla éra francúzskych okien

Ide o dokonalých partnerov, ktorým by ste nemali brániť vo vzájomnom spolužití. Zasklené výplne až po zem majú pôvod v 17. storočí na konci renesančného obdobia. Ich nevýhodu v dnešnej dobe by sa mohla zdať len zložitejšia voľba tienenia. Pokiaľ sa však odprosíte od názoru, že vertikálne žalúzie látkové patria iba do kancelárií, problém ste vyriešili. Naviac nie ako kompromis, ale ako tú najlepšiu voľbu.

Čo vlastne vertikálne žalúzie sú?

Možná ich práve vy máte v kancelárii, ale nikdy ste nevenovali pozornosť ich detailom. Alebo ste ešte nemali to šťastie sa s nimi bližšie stretnúť. Vertikálne žalúzie sa montujú na nosný profil, s pojazdovými háčikmi. Tie sa spoľahlivo v nosnom profile pohybujú a súčasne držia vertikálne zavesené pruhy odolných látok rôznej farby, textúry a kvality. Obrovskou výhodu je variabilita, aj možnosť rýchlej zmeny. Zatiaľ čo namontovaný nosný profil vám zostane, látkovú časť je možné kedykoľvek jednoducho vymeniť. Trebárs keď zmeníte farebné ladenie interiéru.

Túto výhodu využijete nielen v bytoch, aj v kanceláriách. Predstavte si, že si prenajmete kancelárie, ale chcete ich doladiť do firemných farieb podľa corporate identity. Majiteľ vám nemusí dovoliť vŕtať do stien. Pokiaľ však má interiér inštalované vertikálne žalúzie a vadí vám na nich len farba, stačí na pojazdové háčiky zavesiť novú farbu látok.

TIP: Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o vertikálnych žalúziách.

Nie je miestnosť, kam by sa vertikálne žalúzie nehodili

Už sme si povedali, že sa vertikálne žalúzie hodia do moderných novostavieb s veľkoformátovými oknami, aj do kancelárií. Perfektné sú na terasové aj balkónové okná. V bytoch a rodinných domoch sa dajú ich výhody využiť v každej miestnosti, či už ide o kuchyňu, jedáleň, obývačku, spálňu, detskú izbu, alebo pracovňu. Využijete ich na veľkoformátové aj bežné okná. Svojou funkčnosťou aj designom teda zapadnú naozaj do ktoréhokoľvek moderného interiéru. Ale niekam sa naozaj nehodia. Na strešné okná ich nenamontujete. Pokiaľ ich nechcete od priestoru oddeliť zvislou predsunutou stenou s vertikálnou žalúziou. Mimochodom, je to veľmi zaujímavé riešenie.

Majú naviac veľkú výhodu v interiéroch so zvieratami, predovšetkým s mačkou. Mačky milujú lozenie po záclonách. Tie extrémne rýchlo zdevastujú. Vhodnou alternatívou sú vertikálne žalúzie. Tie mačky nezaujímajú a nemajú po nich ako loziť.

Vertikálne žalúzie ako dočasné steny

Žalúzie vertikálne však dokážu ešte viac. Nahradia dokonca steny. Teda tie, ktoré chcete mať ako dočasné. Potrebujete v obytnom priestore oddeliť dve zóny? Využite k tomu vertikálnu žalúziu. Týmto spôsobom jednoducho rozdelíte detskú izbu na dve zóny so súkromím pre každé z detí. Taktiež vytvoríte v rušnom spojenom obytnom priestore oddelenú zónu pre home office, alebo vyriešite, že niekedy nechcete nechať návštevu vidieť až do kuchyne. Vo všetkých týchto prípadoch je stena iba dočasnou. Vertikálne žalúzie na mieru vytvoria dočasný predeľ, ktorý kedykoľvek jednoduchým odsunutím vertikálnej rolety, ako sa týmto žalúziám taktiež hovorí, zrušíte.

Použite vertikálne žalúzie aj miesto dverí. Často máme v priestore otvor v stene bez dverí. Cieľom bolo priestor otvoriť, buď len čiastočne, alebo to inak vzhľadom k statike ani nešlo. Dvere sú drahé, naviac trvalé. Práve vertikálne žalúzie sú riešením, ktoré ich nahradí. Veľmi prakticky aj esteticky. Takto dokážete rozdeliť priestor na menšie časti a udržať tak často viac tepla v preferovanom priestore. Interiér sa naviac zútulní a v kombináciou s rovnakými žalúziami na okne tiež doladí do jednotného štýlu. Využitie vertikálnych žalúzií v interiérovom designe je naozaj obrovská.

Nebojte sa ani údržby vertikálnych žalúzií

Ak je o niečom možné povedať, že je bezúdržbové, sú to vertikálne žalúzie. Malé čistenie si asi neodpustíte, je však veľmi jednoduché a nie je ho potrebné robiť príliš často. Aj keď je toto tienenie neustále vystavené prachu a znečisteniu, príliš sa neušpiní. Ani keď si zvolíte bielu farbu látky. V prvom rade sú z materiálu, ktorý neprichytáva prach a špinu. Naviac pri čistení nie je vôbec nutné demontovať lamely vertikálnych žalúzií. Aj keď aj to je veľmi jednoduché. To využijete pri hĺbkovom čistení.

Pozrime sa zúbky prachu na žalúziách

Každý, kto vlastnil či vlastní horizontálne žalúzie, s týmto problematickým spoločníkom bojuje neustále. U vertikálnych žalúzií sa s ním takmer nestretnete. Majú antistatický povrch, takže prach na látke nepriľne. Zvislá poloha naviac jeho kúsky okamžite zhodí z povrchu. Pokiaľ však máte pocit, že je prach predsa len nutné preventívne odstrániť, použite klasickú čistú prachovku, alebo vysávač na najnižšom výkone.

Na čistenie žalúzií je ideálna suchá handrička či hubka bez abrazívneho povrchu. Použiť je možné aj vlhkú, nie však na lamely z látok s naparovanou hliníkovou vrstvou. Ide o látku zo série PREMIUM – Kamerun. Tá by sa mokrým čistením trvalo poškodila a stratila by svoje vlastnosti.

Na čistenie sa nehodia žiadne kefy ani iné abrazívne prostriedky. Tie totiž poškodia povrch látky. Pri škvrnách a silnejšom znečistení však môžete použiť jemný čistiaci prostriedok. Jeho vplyv na látku vyskúšajte na malom kúsku látky zo zadnej strany žalúzií. Ak test prebehne v poriadku, môžete ho použiť na problematickejšie znečistenie. Môže k nemu dôjsť napríklad v kuchyni pri stole.

Hĺbkové čistenie zverte do rúk špecialistom. Obvykle budete musieť lamely demontovať, čo je jednoduché. Potom ich opatrne, každú samostatne, zrolujte. Takto sa nepokrčia ani inak nepoškodia. Potreba tohoto čistenia však obvykle nie je vôbec nutnou.

Ako inštalovať vertikálne žalúzie?

Vertikálne žalúzie sa inštalujú tromi spôsobmi. Vŕtajú sa do steny, do stropu, alebo do stropu výklenku. Voľba je vždy závislá na možnostiach a prianí zákazníka. Montáž vertikálnych žalúzií je extrémne jednoduchá i pre laika. Vrátane zavesenia lamiel.

Nezabudnite si zvoliť formu ovládania. Žalúziu je možné odsúvať doprava, doľava, ale aj od stredu do strán (a napäť). Zvoľte si tiež stranu, kam umiestnite ovládaciu retiazku.Vertikálne žalúzie sú vhodné do domovov aj kancelárií

Vertikálne žalúzie FOA

Hľadáte kvalitné tienenie na oká? Vertikálne žalúzie FOA sa predávajú v mnohých typoch. K dispozícii sú v podstate všetky farby v mnohých odtieňoch. Ani biela nie je len bielou, ale vyberiete si ju hneď z piatich modelov. Béžovú a hnedú dokonca z desiatich.

Pri výbere myslite tiež na stupeň zatemnenia, ktorý potrebujete. Najčastejšie sa používa stredné zatemnenie. Vybrať si však môžete aj nízke zatemnenie a vertikálne žalúzie typu blackout.

Nedokážete sa vo výbere rozhodnúť? Zložité je pre vás vybrať si farbu či jej odtieň? Nechajte si od FOA zaslať vzorky vertikálnych žalúzií zadarmo. FOA posiela až osem vzoriek. Má tiež výborný zákaznícky servis. Na webových stránkach nájdete kompletné návody ako zmerať vertikálne žalúzie, aj ako ich inštalovať.

Výhodou FOA je tiež to, že okrem vertikálnych žalúzií predáva tiež rolety. Vedeli ste, že niektorí ľudia kombinujú rolety s vertikálnymi žalúziami? Ide o veľmi zaujímavé a funkčné riešenie, ktoré nahradí tradičnú kombináciu záclon a závesov.

FOA predáva vertikálne žalúzie pre byty, domy aj kancelárie, rolety rôznych typov (rolety Deň a noc, látkové rolety, rímske rolety, rolety na strešné okná, rolety Plisé, rolety Plisé na strešné okná a termorolety, taktiež siete proti hmyzu.