Na výlet sme sa vybrali do Hlohovca. Chceli sme ísť pozrieť Hlohovský zámok. Spomínaný zámok je najvýznamnejšou historickou pamiatkou v meste Hlohovec. Nachádza sa južne od Hlohovca, je na okraji stromového parku s francúzskymi terasami. Pôvodný stredoveký hrad bol postavený ešte v 11. storočí a prvýkrát bol spomínaný v takzvanej Zoborskej listine z roku 1113. V zámku prebieha rekonštrukcia a postupne sprístupňujú jednotlivé priestory. No veľmi oceňujem virtuálnu prehliadku zámku, ktorá je skutočne jedinečná. Trochu ma sklamalo, že majú v zámku vybudovanú kaviareň, ktorá zatiaľ ešte neslúži pre návštevníkov. Verím, že v blízkej dobe sa to zmení. Po prehliadke zámku sme tak išli nájsť inú kaviareň, v ktorej by sme si mohli vypiť dobrú kávu.

 

Nakoniec sme išli na kávu do kaviarne Valéria coffee & tea. Som veľmi rada, že sme na túto kaviareň natrafili. Kaviareň Valéria coffee & tea sa nachádza len pár krokov od dominanty mesta, ktorou je Kostol sv. Michala archanjela stojaci uprostred hlavného námestia. Konkrétna ulica, na ktorej sa táto kaviareň rozprestiera, sa nazýva Za Poštou. Ako som sa dočítala, majitelia o otvorení kaviarne snívali asi 12 rokov, nakoľko sú nadšencami kvalitnej kávy a čaju. Ich vlastná skúsenosť a skutočnosť, že v meste Hlohovec už nenašli možnosť vychutnať si kvalitné espresso alebo pravý sypaný čaj, im napomohla k odvahe premeniť sen na skutočnosť. Kaviareň sa ukrýva v nenápadnom domčeku. O to väčšie prekvapenie nás čakalo pri vstupe do miestnosti, pretože Valéria coffee je vskutku štýlová a krásna kaviareň. Okrem kaviarne sa v tejto prevádzke nachádza aj masážny salón, čo je isto príjemným bonusom pre zákazníkov. Pretože po relaxačnej masáži máte tak možnosť umocniť si pocit pohody pri dobrej šálke kávy alebo čaju.

Na prvý pohľad sme sa nechali oklamať veľkosťou kaviarne, nakoľko sme boli presvedčení, že sa jedná o maličkú kaviareň. Usadili sme sa hneď vo vstupnej miestnosti do pohodlných kresiel, pretože tam bolo posledné voľné miesto. Respektíve sme si to po celú dobu mysleli. Až neskôr sme zistili, že sa v priestoroch kaviarne nachádza ešte jedna vcelku veľká miestnosť, ktorá bola na moje prekvapenie takmer prázdna. Ale aj napriek tomu som s výberom miesta na sedenie nadmieru spokojná, pretože bolo veľmi útulné a pohodlné. Takže kaviareň sa skladá zo vstupnej miestnosti, ďalej z jednej menšej miestnosti, ktorá je pri vstupe do kaviarne hneď vidieť a z väčšej miestnosti, ktorá je zašitá za rohom. V letných mesiacoch si svoj obľúbený nápoj môžete vypiť na letnej terase. Dominantou kaviarne je bezpochyby dlhý a vkusne zhotovený barový pult. Vitríny a police sú plné vecí určených na predaj, ktoré zároveň aj spríjemňujú miestnosť. Kaviareň je zariadená veľmi moderne a zároveň rôznorodo. Je vidieť a cítiť, že tento priestor tvorili s citom.

Ponuku nájdete buď položenú priamo na stoloch, alebo napísanú na závesnej tabuli. Prekvapilo ma, že v ponuke mali cappuccino v rôznych veľkostiach od S až po XL. V cenovej relácii od 1,50€ –2,20€. My sme si vybrali cappuccino M – 0,22l za 1,80€ a cappuccino L – 0,35l za 2€. Kávu si pražia sami, a tak zaručujú čerstvosť a široký výber. Káva bolo servírovaná v krásnych šálkach s vlastným logom. Chuť cappuccina je naozaj výborná a výnimočná. V ponuke majú aj široký výber káv na Hario V60 – vždy podľa aktuálnej ponuky. Kvalitné espresso pre nich znamená čerstvo upražená káva s označením jej pôvodu, čiže žiadny „blend“ (zmes kávy) a správna príprava espressa. To u nich znamená: 9 gramov čerstvo upraženej a pomletej kávy natečie v objeme cca 30ml s časom extrakcie 22 – 30 sekúnd pod tlakom 9 barov, a to v atmosfére radosti z prípravy kvalitného espressa a predovšetkým podávané s úsmevom. Tu musím poznamenať, že personál kaviarne bol veľmi milý a ochotný. V kaviarni preferujú len 100-percentnú Arabicu, nakoľko je samozrejme považovaná, že má vyššiu kvalitu ako Robusta. Majú aj široký výber kvalitných sypaných čajov, ktoré požadujú rôznu teplotu vody, rôznu dobu lúhovania. Zaujímavosťou sú niektoré špeciálne prípravy čaju: Yogi Masala, Oolong, Chilly darjeeling. Okrem širokého výberu káv a čajov ponúkajú alkoholické, ako aj nealkoholické nápoje, dezerty, ale aj grilované panini. Inak v kaviarni si môžete zakúpiť aj balené kávy, čaje, šálky, hrnčeky a veľa iného. Aj keď som bola na začiatku sklamaná, že kaviareň v zámku bola ešte zatvorená, v konečnom dôsledku som za to rada, pretože inak by som nenašla kaviareň Valéria coffee & tea. Takže stačí tam len prísť, vybrať si akýkoľvek nápoj a vychutnať si skvelú, takmer domácu atmosféru tejto kaviarne.

Adresa: Za poštou 1180/7, 920 01 Hlohovec

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 7:30 – 21, So – Ne: 15 – 21

Valéria coffee hodnotím: personál = 1-, káva = 1, prostredie = 1

Valéria coffee celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b5a5504052ed9%3A0xcbe677f6e302bc5f!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMk9Va4AsvjgurhVdPDjHdklS4UnSVuAJLX_1bP%3Dw213-h160-k-no!5sVal%C3%A9ria%20coffee%20hlohovec%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMk9Va4AsvjgurhVdPDjHdklS4UnSVuAJLX_1bP&sa=X&ved=2ahUKEwi4oZ-hncLoAhXkQkEAHc0RBKkQoiowE3oECBUQBg