Boli sme v prihraničnom slovenskom meste Holíč poprechádzať sa okolo zámku. Holíčsky zámok bol pôvodne gotický vodný hrad, ktorý neskôr prestavali na barokovo-klasicistický kaštieľ. Do dnešnej podoby bol prestavaný po tom, čo ho v roku 1736 získal František Lotrinský. Zámok sa nachádza na západnom okraji mesta Holíč. Po prechádzke vôkol tejto národnej kultúrnej pamiatky sme sa rozhodli zájsť na kávičku a dať si niečo dobré pod zub.

Naším cieľom záujmu sa stal Holíčsky pivovar Wywar. Tento pivovar bol otvorený 30. júla 2014. Pivovar sa tak okamžite zaradil do novej vlny minipivovarov, ktoré posledné roky na Slovensku vznikajú. Názov Wywar symbolizuje historický odkaz mesta Holíč. Keď úspešne zdoláte väčší počet schodov, ocitnete sa v pivnici v pravom slova zmysle. Celá miestnosť je nízka a klenbená. Bočné steny zdobí tehlový obklad a dodáva tak pivovaru šmrnc. Posadiť sa môžete na mohutné drevené stoličky alebo lavice. Za dominantu miestnosti sa určite môže považovať dlhý barový pult.

No na moje prekvapenie pivovar, ako sa hovorí, praskal vo švíkoch. Voľné miesta boli rezervované a keď sme už pomaly strácali nádej, že si vôbec sadneme, na konci miestnosti sme zazreli voľný a celkom opustený stôl. Aj napriek skutočnosti, že bol pivovar plný, takmer hneď nás prišla obslúžiť milá a šikovná čašníčka. Taktiež musím poznamenať, že počas našej návštevy sa bola niekoľkokrát uistiť, či je všetko v poriadku a nič nám nechýba. To sa v dnešnej dobe až tak často nevidí. Väčšinou sedíte pri stole, aj by ste si niečo doobjednali a nemáte u koho. Aby som nezabudla, musím vyzdvihnúť detský kútik, ktorý bol veľmi pekne zhotovený a bolo v ňom hračiek od výmyslu sveta. Takže vhodné miesto aj pre rodiny s deťmi, nakoľko sa nebavíme o žiadnom prvoplánovom pivovare, ale skôr o štýlovej reštaurácii.

Objednali sme si nealkoholické pivo, nejaké malinovky, cappuccino, pizzu a panini. Len škoda, že neponúkali žiadne nealkoholické pivo, ktoré by pochádzalo z ich pivovaru. Museli sme tak siahnuť po značke Birell. Cappuccino bolo servírované na striebornom podnose, ale chýbal mi pohár s vodou. Podávajú taliansku káva Carraro. Prvá pražiareň kávy Carraro vznikla v meste Schio ešte v roku 1927. Na kávičke som si celkom pochutila. Človek si musí byť vedomý, že sa nenachádza v kaviarni, ale v pivovare, čiže tu by sa skôr malo hodnotiť pivo ako káva. No ja veľká pivárka nie som. V tomto pivovare sa ako prvé pivo zrodila svetlá 10°Jozef II., ktorá zaskočí výraznou chuťou. Ďalšie uvarené pivo dostalo názov Martin podľa najstaršieho syna majiteľov pivovaru. Ide o 12° svetlý ležiak, ktorý je veľmi obľúbený. O stupeň vyššie má polotmavý ležiak Ján 13°, ktorý nesie názov priamo po majiteľovi pivovaru. Po jeho žene nesie názov jantárový 14° ALE špeciál Anna. Toto pivo má veľmi špecifickú horkú chuť. Vraj ho určite spoznáte medzi všetkými pivami. Tešiť sa môžete na svetlý špeciál ALE Peter 16°. Všetky pivá možno ochutnať v ich pivnici, ktorá je jednoduchým sklom oddelená od samotného pivovaru. Takže môžete so záujmom sledovať miesto, kde sa zrodil, zreje a tečie priamo do pohára. Počas pracovného týždňa pripravujú aj obedové menu za veľmi prijateľné ceny. Okrem piva majú v ponuke na moje prekvapenie široký výber rôznych nápojov. Ponúkajú domácu pizzu viacerých druhov pripravenú vyhláseným majstrom pizzarom v peci na dreve. Musím uznať, že pizza bola veľmi dobrá. Takže ak pôjdete niekedy okolo a budete mať šťastie na voľný stôl tak ako my, tak tento pivovar určite navštívte. Len pozor, aby ste nevypili toho piva priveľa, pretože cestou hore musíte zdolať veľa schodov.

Adresa: Bratislavská 322/20, 908 51 Holíč

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 10 – 20, Pia – So: 10 – 21, Ne: 10 – 20

Wywar hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 2

Wywar celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x471332054c9eeda7%3A0x4474eec270912635!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOMARai5t8UzUO_1CtcI-ZTsXyNHWOiB-5l8XXD%3Dw225-h160-k-no!5swywar%20holic%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOMARai5t8UzUO_1CtcI-ZTsXyNHWOiB-5l8XXD&sa=X&ved=2ahUKEwiw5d6BnsLoAhWQFcAKHUJECeIQoiowE3oECBQQBg