Naučiť deti stolovať je jedným z najdôležitejších bodov ich cesty k väčšej nezávislosti. Stolovanie je súčasťou medziľudských vzťahov a patrí neodmysliteľne do našich životov. Ako dieťa priviesť k slušnému stolovaniu a správaniu sa pri stole?

S jedlom sa deti zoznamujú postupne – od mliečka cez prvé príkrmy až po snacky, ktoré sa stávajú bežnou súčasťou prechádzok. V kočíku sa vždy nájdu nejaké dobroty, ktoré deti počas času stráveného vonku zasýtia a zabavia zároveň. Čo sa týka stolovania a návykov, ktoré s jedením súvisia, deti sa najlepšie učia od rodinných príslušníkov, ktorí by im mali ísť príkladom. Vo vašej „jedálenskej výbave“ by nemala chýbať detská stolička na kŕmenie, v ktorej bude dieťa sedieť počas toho, ako celá rodina raňajkuje, obeduje alebo večeria. Detských stoličiek nájdete na trhu desiatky, stačí si vybrať.Správne stolovanie

Kedy začať s príborom?

Akonáhle sa deťom začnú rozvíjať jemné motorické schopnosti, môžu sa začať učiť používať príbory. Zoznámte ich s tým, kam ktorý kúsok patrí. Aké sú bežné zásady stolovania pre deti? Dbajte na to, aby celá rodina vedela, že je slušné pustiť sa do jedla až vtedy, keď všetci sedia pri stole. Keď si deti potrebujú odskočiť, mali by sa ospravedlniť, dôležité je tiež poďakovať  za jedlo.

Umývanie rúk pred jedlom aj po ňom je niečo, na čom by ste mali trvať. Jedzte ticho a usporiadane, naučte deti, aby si naberali primerané sústa a žuvali so zatvorenými ústami. Nezabudnite im tiež prízvukovať, že s plnými ústami sa nerozpráva. Vždy majte poruke servítky a vysvetlite deťom, kedy a prečo by ich mali používať.Správne stolovanie

Dobré držanie tela je základom slušného stolovania

Ak vaše ratolesti kľačia alebo sedia na okraji stoličky, možno sa len cítia nepohodlne. Pokiaľ nedosiahnu chodidlami na zem, skúste im detskú jedálenskú stoličku prisunúť a za chrbát umiestniť vankúš, aby mali oporu. Byť v pokoji pri stolovaní je jednou z najťažších úloh, ktoré sa deti musia naučiť.

Osvojiť si zásady stolovania im môže nejaký čas trvať. Podporujte deti aj mimo domov, zadovážte si napríklad prenosnú textilnú stoličku Travel Chair a stolujte všade pohodlne a podľa zásad, ktoré ste si stanovili. Držte sa pravidiel, buďte trpezliví a výsledky snaženia na seba nenechajú dlho čakať.