Dom alebo byt si hneď od začiatku zariaďujete podľa svojich predstáv. Aj keď je všetko presne tak, ako ste si vysnívali, po čase zatúžite niečo zmeniť. Len tak. Na oživenie. Nemusí to byť nič veľké. Práve naopak. Pri drobných zmenách ide o detaily, ktoré izbe dodajú ten správny šmrnc. Treba len vedieť, ako na to. Prinášame vám pár tipov na hravé zmeny, ktoré oživia a finančne vás nezruinujú.

Nenechajte steny zívať prázdnotou

Zmena nemusí byť veľká. Plagáty na stenu patria medzi finančne nenáročné dekorácie, ktoré priestorovo zaberú málo miesta. Jeden plagát dokáže miestnosti vdýchnuť nový život. Na výber sú výrazné motívy, ale nájdete aj niečo nenápadnejšie. Motív a rozmer plagátu prispôsobte miestnosti, ktorú sa ním rozhodnete oživiť. V každej miestnosti vynikne niečo iné. Humorne ladené plagáty pohladia najmä dušu. Vyberiete si ich preto, že vo vás vzbudzujú pozitívnu emóciu. Spomeniete si na ňu vždy, keď sa na plagát pozriete.

To podstatné je dobrý spánok

Spálňu osviežte peknou relaxačnou tapetou. Nalepte ju za čelo postele. Farebne ju prispôsobte tomu, čo už v spálni máte. Vytvorte si atmosféru, v ktorej sa každú noc poriadne vyspíte. Matrac nevidieť, ale v spálni patrí k tomu najdôležitejšiemu. Aj lacné matrace dokážu vytvoriť komfort, ktorý pre zdravý spánok potrebujete. Matrace sú univerzálne a cenovo prijateľné. Posteľnú bielizeň a prikrývku na posteľ počas roka vymeníte niekoľkokrát. Spálňa viac výraznejších zmien počas roka nevyžaduje.

Fotografie trochu netradične

Fotografie z rodinných stretnutí a dovoleniek nemusíte skrývať v albumoch a počítači. Zaobstarajte si staré dvere alebo obloky s malými okienkami a zaujímavý rámček na fotografie je na svete. Dvere namaľujte nejakou neutrálnou farbou a ozdobte ich patinou a medenou kľučkou a pántami. Vyniknúť majú fotografie. Netradičný fotorámček má len pritiahnuť pozornosť. Fotografie aktualizujte a stále bude na čo pozerať.

Zmeňte základ. Nič viac

Steny najčastejšie maľujeme bielou farbou. Je čistá, neutrálna a ideálna na kombináciu s inými farbami. Zmeňte ju. Jemné zemité farby izbu príjemne zútulnia. Nábytok, sedaciu súpravu ani ostatné dekorácie meniť nemusíte. Niekedy treba zmeniť základ a hneď všetko vyzerá inak. Najlepšie na tejto zmene je, že izbu zvládnete vymaľovať aj sami. Nezmeníte len farbu. Izba bude voňať čistotou a svetlo v nej tiež bude pôsobiť inak.

Záclony a závesy zmenia izbu na nepoznanie

Keď sa objavili horizontálne a vertikálne žalúzie, záclony a závesy dostali v mnohých domácnostiach stopku. Našťastie netrvala dlho. Záclony a závesy majú svoje čaro. Okná s nimi nepôsobia tak prázdno a izba je oveľa prítulnejšia. Kedykoľvek ich vymeňte a izba bude vždy vyzerať inak. Závesy nájdete v rôznych farbách a vzoroch. Farebné kombinácie prepojte s tým, čo už v danej miestnosti máte a vytvorte harmonický celok. Závesy môžu okná len zdobiť. S nimi manipulovať nebudete. Zatemňujúce závesy vám zabezpečia dokonalú tmu vo dne aj v noci.

Urobte si radosť a spestrite si bývanie vždyzelenou rastlinou

Kúpte si kvetinu. V peknom črepníku. Stojan na kvety je tiež zaujímavou dekoráciou. Spojte ich a vytvorte naozaj originálny dekoračný kúsok. Zamerajte sa na vždyzelené izbové rastliny, ktorým sa dobre darí aj v tmavších kútoch. Ťahavé kvety zaveste a vyplňte nimi nevyužitý tmavý priestor. Zelená farba upokojuje a kvetiny priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Zápich ku kvetu je malým detailom, s ktorým je vždyzelená rastlina veselšia a  pestrejšia.

Foto: Dovido.sk