Navštívili sme očarujúcu vinársku oblasť Badacsony. Prekrásna Badacsonyl eží na brehu Balatonu a je jednou z najznámejších a zároveň najstarších historických vinárskych oblastí Maďarska. Rozprestiera sa na južných slnečných svahoch vulkanických kopcov lemujúcich severozápadný breh Balatonu. Ako som sa dočítala na internete, Badacsony je šperkovnica Maďarska. Nájdete tam: kamenné more, turistické chodníky, pahorky, vyhliadkovú vežu, úchvatné panorámy, kostoly, kaplnky a v neposlednom rade tie najúžasnejšie biele vína v hlbinách pivníc. A tým sa vlastne aj dostávam k tom, že naším hlavným cieľom bolo navštíviť vyhľadávané vinárstvo Laposa. Toto rozprávkové miesto vskutku predstihlo naše očakávania. Sídlo Laposa je rodinné vinárstvo.

Reštaurácia Laposa ponúka prenádherné výhľady na vinič a Balaton. Tieto scenérie sa vám navždy vryjú do srdca. Vinárstvo sa každý rok rozvíja a rozširuje, ale rok 2019 bol pre ich firmu jasným míľnikom. Renováciou a opätovným otvorením vzniklo moderné sídlo, ktoré slúži aj ako miesto stretávania pre región Badacsony. Bol to obrovský krok a konečne je všetko na jednom mieste, okrem vinárstva a spracovateľského závodu je tam vináreň, reštaurácia, vinotéka a aj ich kancelária. Toto vinárstvo sa stalo jedným z najobľúbenejších vinárstiev v regióne. My sme sa usadili na ich letnú terasu, odkiaľ sme mali výhľad na Balaton ako na dlani. Terasa bola zariadená pekne, ale jednoducho, aby podčiarkla toto čarovné prostredie a úžasnú atmosféru.

Táto usadlosť ponúka množstvo gastronomických zážitkov od plážového jedla až po modernú bistro kuchyňu. Majitelia sú hrdí na to, že môžu prostredníctvom svojich vín ukázať všetky chute a hodnoty Balatonskej pahorkatiny. V reštaurácii okrem degustácií vín vítajú svojich hostí po celý rok skvelými chuťami a pútavým programom. Vo vinárstve vyrábajú prevažne biele vína. Pracujú s tradičnými miestnymi odrodami hrozna typickými pre vinársku oblasť Badacsony. Ich hlavné odrody sú vlašský Rizling, Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Juhfark, Kéknyelűa Furmintšumivé víno z vulkanických hôr. Vína si môžete zakúpiť aj prostredníctvom ich internetového obchodu. Vo vinárstve servírujú pravú taliansku kávu od spoločnosti Cagliari Caffe. Cagliari Caffe starostlivo vyberá tie plantáže, na ktorých sa pestuje káva s najlepšími vlastnosťami. Zelená káva je po zbere dovezená do Talianska. V každej šálke sa ukrýva káva, ktorá počas celého výrobného procesu prechádzala prísnymi kontrolami kvality. Značka Cagliari Caffe patrí medzi malý počet výrobcov, ktorí používajú tradičnú metódu praženia. Pri spomínanej metóde sa čas a teplota prispôsobujú konkrétnym odrodám kávy. Preto si dovolím tvrdiť, že sa jedná o naozaj špičkovú taliansku kávu. Cappuccino bolo veľmi chutné a lahodné. Kávu servírujú v šálke s logom značky a s cukrom. Za drobný nedostatok považujem, že ku káve nepodávajú pohár s vodou. Ku kávičke sme si objednali aj dezert podľa dennej ponuky, ktorý bol veľmi chutný. Do tohto úžasného vinárstva by som sa v budúcnosti určite rada vrátila a odporúčam všetkými desiatimi aj ostatným.

Adresa: Badacsonytomaj, Bogyay Lajos út 1, 8261 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: Zatvorené, Ut – Ne: 11 – 19

Laposa hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1+

Laposa celkovo hodnotím známkou: 1+