Rozhodla som sa, spolu s mojím priateľom, že si cez víkend spravíme výlet do Košíc. Tak sa aj stalo. Potrebovali sme ale vybaviť jednu vec v centre mesta. Klasicky sme zaparkovali a išli sme si kúpiť parkovací lístok. Pozde sme si ale všimli, že sme zadali namiesto 1 hodiny, 2 hodiny. Vybavenie danej veci nám trvalo asi 5 minút, tak sme sa spoločne rozhodli, že skočíme aspoň na kávu, nech nám neprepadne zbytočne celý parkovací lístok.

Vydali sme sa na námestie. Do oka mi padla hneď jedna kaviareň na rohu, ale nakoľko sme mali dostatok času, tak sme sa ešte chvíľku prechádzali. Nenašli sme nič krajšie, tak sme sa nakoniec vrátili do tej prvej kaviarne.

Exteriér kaviarne bol veľmi lákavý. Vchod do kaviarne bol presklený a nad vchodom sa nachádzala malá strieška, kde sa nachádzal názov kaviarne a to Schalkhaz – caffeteria. Názov je celkom zložitý, doteraz si ho neviem zapamätať ani neviem čo znamená a čo by mal reprezentovať. Vedľa vchodu do kaviarne sa nachádzala tmavá tabuľa s bielym písmom, na ktorej bola základná ponuka kaviarne, ako káva, pivo, limonáda alebo smoothies.

Po vstupe do kaviarne sme zostali veľmi milo prekvapení. Kaviareň bola naozaj veľmi veľká, osobne som čakala malinkú kaviareň. Ako prvé ma zaujal obrovský drevený bar, ktorý sa len tak leskol. Steny boli zväčša svetlé a boli doplnené rôznymi obrazmi alebo rovnakými tabuľami ako pri vchode do kaviarne. Zo stropu viseli krásne obrovské lustre.

Aj keď, ako som  už spomínala bola kaviareň dosť veľká, aj tak sme mali problém si nájsť miesto. Kaviareň ponúka fajčiarsku a nefajčiarsku časť. Pri vchode do kaviarne, čiže v časti kde je bar sa nachádza fajčiarska miestnosť, tá bola celá plná. Za fajčiarskou časťou sa nachádza nefajčiarska časť, tam bol voľný posledný stôl, ktorý sme obsadili my.

Nepáči sa mi veľmi toto rozloženie fajčiarskej a nefajčiarskej časti. Aj keď ste nefajčiar, tak musíte aj tak prejsť cez fajčiarsku miestnosť. Určite by som to vymenila.

Usadili sme sa k hnedému stolu a na zeleno žlté stoličky. Musím sa priznať, sedela som už aj na príjemnejších stoličkách a znova bol stôl príliš nízko na výšku stoličiek. Bola som mierne predklonená, keď som si chcela pomiešať kávu alebo čokoľvek. Po chvíli ma už začal bolieť chrbát. Nebolo to doslova nepohodlné ale nebolo to miesto, skadiaľ by som nechcela odísť.

Na stole sa nenachádzalo nič. Žiadny nápojový lístok. Nechápem kaviarne, kde nenechávajú nápojové lístky na stoloch. Takto musíme čakať na personál, kým nám ten lístok donesie, potom znova čakať, kým k nám príde nás obslúžiť a znova čakať na objednávku. Keby bol lístok na stole, tak stačí prísť rovno pre objednávku ku zákazníkovi.

Samozrejme, ako som predpokladala, čakali sme príliš dlho na to, kým sa ku nám dostal personál s tým nápojovým lístkom. Po dlhom čakaní som si už myslela, že si musíme ísť vypýtať k baru. Naozaj som bola zúfalá, pretože k nám nikto nechodil. Čakali sme možno 10 minút. Je pravda, že kaviareň bola plná ale videla som ako sa čašníci rozprávajú a smejú. Za ten čas mohla čašníčka kľudne prísť k nám a obslúžiť nás.

Konečne sa pri nás ukázala čašníčka, ktorá sa pozdravila a podala nám nápojové lístky. Nápojový lístok bol jednoduchý a to biely s čiernym písmom. Jeho viazanie, pomocou šnúrky mu dodalo takú iný luxusnú podobu. Lístok vyzeral dobre bol prehľadný ale nakoľko bol príliš silno zviazaný, tak sa strany veľmi ťažko pretáčali a sami sa zatvárali. Za krátky čas sme si vybrali čo nás zaujalo a znova sme na čašníčku museli čakať dosť dlhú dobu.

Dočkali sme sa nakoniec čašníčky, ktorá nás obslúžila. Nebola nepríjemná, ale na môj vkus bola taká, že už by išla najradšej domov. Ja rozumiem že byť celý deň na nohách nie je zábava, ale tým pádom kúsok pokazí náladu aj tomu zákazníkovi.

Konečne sa k nám dostala naša objednávka. Objednali sme si Cappucchino a Caffe Latte.

Cappucchino nám doniesli klasicky na bielom tanieriky v bielej šálke, ktorá bola popísaná čiernym písmom. Bola veľmi pekná. Cappuccino vyzeralo rovnako veľmi chutne s obrázkom na vrchu. Dostali sme k nemu samozrejme cukor a lyžičku. Čo sa týka chute Cappucchina, bolo veľmi chutné. Akurát vyvážená chuť. Pilo sa veľmi dobre.

Čo sa týka Caffe Latte, tak sme ho dostali vo veľmi zaujímavom prevedení. Latte sa nachádzalo klasicky v sklenenom pohári ale nie na tanieriku ale skôr v takom drevenom púzdriku. Neviem ako by som to lepšie nazvala. V tom drevenom puzdre sa nachádzalo všetko ako cukor, lyžička a slamka. Bola som veľmi vďačná za slamku, nakoľko ja osobne pijem Caffe Latte pomocou slamky. Veľa krát sa mi stalo, že som k Latte slamku nedostala.

Čo sa týka chute Caffe Latte tak bolo výborné. Akurát husté, chuť bola výborná a pena taktiež. Bola som veľmi spokojná.

Ako by aj nemohli byť kávy dokonalé keď kaviareň používa značku kávy Bristot.

Po dopití sme išli účet vyplatiť k baru. Platili sme v hotovosti. Čašníčka rozprávala tak potichu a nezrozumiteľne, že sme jej vôbec nerozumeli tak sme jej len podali peniaze. Zvyšok nám vrátila, pozdravili sme sa a odišli sme. Nepočula som, žeby sa nám personál, vrátane tej čašníčky pozdravil. Nikto z personálu sa ani neusmieval, boli taký neutrálny, ako keby len odpočítavali čas do konca.

Celkovo hodnotím kaviareň Schalkhaz dobre. Káva bola veľmi chutná, prostredie bolo primerané len s personálom som nebola úplne stotožnená. Kaviareň ponúka toaletu ale žiadnu wifi sieť mi nenašlo. Ceny boli primerané prostrediu a umiestneniu kaviarne v centre mesta Košice. Otváracie hodiny sú nasledovné: Po-Stv=8-21, Pia=8-23, So=10-23, Ne=10-21. Adresa: Hlavná 74, 040 01 Staré Mesto, Košice.

Moje hodnotenie: personál = 4, káva = 1, prostredie = 2.

Celkovo hodnotím kaviareň Schalkhaz dobre a to známkou 2/3.

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/place/Schalkh%C3%A1z/@48.7232091,21.2540817,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee06445b17e4d:0xc727a93e53b5f9d3!8m2!3d48.7232091!4d21.2562704