Záhradné jazierka sú prvky, ktoré významne ovplyvňujú vzhľad záhradnej výzdoby. Jazierko nemusí byť veľké, takže ho môžete úspešne vytvoriť v strednej aj veľkej záhrady!. Jeho rozmery a usporiadanie závisia predovšetkým od preferencií. Čo by sa hodilo vedieť ohľadom ako si rybník krok za krokom vyrobiť a vyzdobiť vodnú hladinu?

Rybníky majú veľa výhod. Najdôležitejšie z nich sú estetické hodnoty a zlepšenie harmónie v záhrade. Vodná plocha, ktorá odráža svetlo, môže priestor vizuálne zväčšiť. Je to veľmi efektívny usporiadací prvok. Výroba jazierka nie je zložitá. Nepotrebujete k nim povolenie. Ryby môžete chovať vo väčšom jazierku. Vodná plocha zlepšuje mikroklímu a láka žaby, vďaka čomu budete v záhrade počuť relaxačné zvuky.

Čo brať na vedomie ohľadne výstavby rybníka?

Predtým, ako začnete s procesom budovania rybníka, musíte zvážiť niekoľko dôležitých otázok. Nádrže na domácu vodu musia byť umiestnené v správnej hĺbke a na správnom mieste. Čo treba brať do úvahy pri projektovaní ich stavby?

Na rozdiel od zdania, čím je vodná nádrž väčšia, tým ľahšie bude udržiavať jej biologickú rovnováhu. Rybníky naplnené rastlinami sa rýchlo zohrejú. Okysličenie je v nich navyše nízke, čo súvisí s tvorbou rias. Ak si chcete vodnú nádrž alebo len kamennú cestičku k nej vyzdobiť, stojí za to sa zamyslieť nad levelling system pre stavbu.

Rybníky by sa mali stavať na miestach primerane vzdialených od stromov aj za pomoci stavebných strojov. Vďaka tomu budú vodné plochy dlhšie bez padania lístia padajúceho zo stromov. Za pozornosť stojí aj slnečné žiarenie. Vodná nádrž by nemala byť celý deň ohrievaná slnečným žiarením. To podporuje tvorbu rias a ich odstránenie si vyžaduje veľa práce. Odporúčame tiež preventívne používanie prípravkov proti riasam, ako je napríklad Aqua Active Algo Universal.

Je potrebné povolenie na stavbu rybníkov? Stavebný zákon hovorí, že ak plánujete postaviť nádrž s rozlohou nepresahujúcou 50 m2, nemusíte mať na ňu povolenie. Skôr než nastúpia stavebné stroje, je len potrebné nahlásiť stavbu.

Potrebné prídavky

V rybníkoch sa ťažko udržuje biologická rovnováha – najmä ak sú malé. Ak chcete mať nádrže čisté a upravené, zvážte inštaláciu čističa vody alebo kúpiť bazénový vysávač. Odporúčame použiť filtračné čerpadlo so skimmerom a filtrom. Skimmer umožňuje odstrániť všetky nečistoty v jazierku, ako sú nečistoty alebo lístie. Filter zase biologicky čistí vodu. Je zakopaný v zemi pri rybníku. Aby sme sa vyhli potenciálnym porucham, nainštalujeme prúdový chránič.

Oddych v domácich záhradách je možný vďaka niekoľkým prvkom. Bazén, gril, detské ihrisko a záhradný nábytok, ako aj hojdacia sieť vám môžu spríjemniť čas strávený vonku. Jazierko môže byť veľkým obohatením záhrady. Vďaka výberu farebných rastlín a vhodnému usporiadaniu brehu môže byť celá kompozícia mimoriadne estetická a originálna.