Jedno pekné slnečné poobedie sme strávili v prímorskom meste Nessebar. Toto krásne starobylé mestečko sa nachádza v Bulharsku na brehoch Čierneho mora. Za dominantu a taktiež symbol Nessebaru je považovaný veľký drevený veterný mlyn.  Prechádzka po tomto historickom meste sa nám veľmi páčila. Ochutnali sme ich váženú zmrzlinu, ktorá bola veľmi dobrá a zažiadalo sa nám po šálke kávy.

Cieľom bolo nájsť kaviareň s výhľadom na more. Chodili sme kade-tade, ale nenašli sme nič, čo by sa podobalo na klasickú kaviarničku. Tak sme sa rozhodli, že pôjdeme do hocijakej reštaurácie, odkiaľ budeme vidieť na more. Zrazu sme zbadali drevenú terasu, ktorá bola vo výške. Čiže, čakali nás nie len pohľady na more, ale aj prekrásne výhľady na celý Nessebar. Kto by vedel odolať? Už len pár desiatok schodov nás delilo od tohto skvostu.

Avšak hneď, ako sme vyšli hore schodmi, ostala som mierne zaskočená. Uvideli sme veľmi jednoducho zariadenú terasu a popravde, čakala som trošku viac. Chcela som sa ísť poobzerať po niečom zaujímavejšom, ale v tom nás zastavil čašník s otázkou, čo si dáme. Inak, toto je v Bulharsku celkom bežné, že vás čašníci čakajú pred reštauráciou a lanária vás dovnútra reštaurácie. Tak sme mu vysvetlili, že sme prišli len na kávu. Samozrejme, nás ochotne usadil. Povedali sme si, že výhľad, kvôli ktorému sme sem prišli, je prekrásny, tak načo hľadať ďalej.

Čašník nám nepriniesol ani ponukový lístok, len sa nás spýtal, či si dáme cafelatte, frappe, cappuccino alebo espresso. Z tejto netradične prezentovanej ponuky sme si vybrali cappuccino. Medzičasom som si našla ponukový lístok, kde aj tak nebola žiadna ponuka káv. Tak sme čakali, aké prekvapenie nám čašník prinesie. Cappuccino bolo podávané v pekných šálkach, aj keď som mala chvíľku pocit, že sú plastové, ale nakoniec som zistila, že sú sklené, čo ma potešilo. No cappuccino chutilo horšie ako instantná káva 3v1. Rovnaké, ak nie lepšie, by som si kúpila v akomkoľvek kávovom automate na ulici, nakoľko týchto automatov na kávu bolo vidieť v Bulharsku na každom kroku. Takže, táto káva podľa môjho názoru nebola pitná. A to musím poznamenať, že na akejkoľvek benzínovej pumpe som pila z automatu omnoho lepšiu kávu. Jedlo som neskúšala, tak to neviem posúdiť, ale ak by ste sa sem vybrali len kvôli káve, tak vám dopredu hovorím, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Pri pomere cena – kvalita sa mi zdali dané sumy káv veľmi prehnané, nakoľko toto, ak to môžem nazvať „cappuccino“, ma vyšlo v prepočte na dve eurá za šálku. Podotýkam, že na Bulharsko sa mi táto cena zdala vyššia. Neviem, o akú značku kávy sa jednalo, ale na hrnčeku bolo napísané Nescafé, čomu sa mi teda veriť nechcelo. Ja som svoje cappuccino nedopila.

Ako som spomínala, terasa bolo zariadená veľmi jednoducho. Nábytok bol drevený, farby prevládali bielo-modré, na poťahoch stoličiek bol námornícky motív, čo je pre reštauráciu pri mori celkom príznačné. Terasu zdobila črepníková zeleň. Ako sa povie, priestor neurazil a ani neohúril. Až keď sme odchádzali, všimla som si, že aj vedľajšia terasa patrila tejto prevádzke, čo ma trošku zamrzelo, lebo tá miestnosť bola vcelku pekná. Čašník sa snažil byť milý, ale mne jeho správanie prišlo trošku arogantné, pravdepodobne preto, že sme si dali len kávu.

Určite však neľutujem, že sme tu strávili čas. Káva nás síce sklamala veľmi, ale výhľady na toto malebné mestečko a na more boli viac ako nádherné. Veď koniec koncov cieľ bol jasný, nájsť miesto s výhľadom na more a to sa nám podarilo nad naše očakávania.

 

Adresa: ul. “Mitropolitska” 5, 8231 Staria Grad, Nessebur, Bulharsko

 

Otváracie hodiny: nie sú zverejnené

 

Celkovo hodnotím Royal Restaurant: personál = 2, káva = 4, prostredie = 3, výhľad 1+

 

Royal Restaurant hodnotím známkou 3

 

Link na Google maps:

https://www.google.sk/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x40a69f5fd8fc91fb%3A0xdc870633bc64f2c8!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPUDkiCTyxtmQbJyyj7oWafgCo9VjSDz8gZWZ07%3Dw284-h160-k-no!5sroyal%20restaurant%20nessebar%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPUDkiCTyxtmQbJyyj7oWafgCo9VjSDz8gZWZ07&sa=X&ved=2ahUKEwjX3NOl8srjAhUs7KYKHS-mBcEQoiowE3oECA4QBg