Hrnčiarská ulica v Košiciach sa prezýva aj „uličkou remesiel“. Je zapamätateľná svojím malebným rázom, o ktorý sa starajú drobné domčeky plné remeselníkov. Na tejto ulici sídli aj Raňajkáreň Rozprávka, ktorá už zvonku vyzerá ako zo starej detskej knižky.

Príbeh prachom zapadnutý

Vau – Rozprávka vyzerá úplne inak ako väčšina košických podnikov situovaných v starom meste. Je to rustikálny raj, ktorého základy sú postavené z vintage nábytku, kníh antikvariátu a predmetov zo starožitností. Keď človek blúdi uličkami Rozprávky, príde si ako hlavný hrdina tajomného dobrodružstva. Nad jeho hlavou visia staré bábky z divadla, popri ceste na toaletu ho pozdraví obrí pes a rozpadávajúce sa knihy sú tu na každom kroku. Rozprávka pozostáva zo spleti miestností – prejdime teraz na tú hlavnú, kde je barový pult. Interiér je zariadený na štýl romantickej chalúpky plnej bieleho nábytku a ľudových doplnkov. Zaujímavým detailom sú napríklad šijacie stoly prerobené na stoly pre návštevníkov. Dominantou miestnosti je obrovská nástenná maľba Košíc, ktorá mi avšak príde pomerne amatérska.

Toľko z opisu – prejdime na to, ako to celé pôsobí. Napriek jedinečnému konceptu je tu pomerne mŕtvo, po návštevníkoch akoby sa zľahla zem a ticho len zosilňuje ťažkú atmosféru. Človek sa tu cíti trochu napäto a sami sme sa pristihli pri šepkaní, akoby sme boli v kostole a nechceli prerušiť vážnosť chvíľky.

Teplo, teplo, horúco!

V nápojovom lístku nájdeme základné kávy, ochutené latté, či kávy so zmrzlinou. Samozrejme nám tu ponúknu aj nejaké nealko, horúcu čokoládu, domáce limonády a keďže sme v raňajkárni, tak aj širšiu ponuku raňajkových jedál za pomerne vyššie sumy.

Počas našej návštevy sme si objednali latté – ja klasické, moja polovička ochutené vanilkovým sirupom. Bohužiaľ, došlo tak horúce, že nám pomaly popraskala zubná sklovina a ani po 15tich minútach to nekleslo na teplotu, ktorú by si človek vedel vychutnať. Poučenie – ak sa ponáhľaš, nedávaj si kávu v Rozprávke. Ak však máš dostatok času a si ochotný počkať, v tejto kaviarni dostaneš pomerne chutné latté. Mlieko a káva sú skvele vyvážené a ani jeden z komponentov neprevláda. Kávová zmes: Crem Caffé.

Obsluhy tu bolo viac, než bolo treba, sami boli kúsok znudení, ale svoju prácu si robili dobre – teda, až na tu žieravinu, ktorú nám naservírovali.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 3,5/5

Napriek originálnemu a jedinečnému konceptu detskej rozprávky sa tu človek cíti pomerne ponuro a vážne. Každopádne je to tu plné malých prekvapení, ktoré sa oplatí objavovať, čo poteší najmä naše ratolesti (alebo nestarnúce detské dušičky). Ako som už načrtol, kvalita kávy je super, stačí len dobre nastaviť mašinu, aby sme neobarili podnebie kávičkárov. Raňajkáreň odporúčam všetkým, ktorí si cenia kľud a ticho pri vychutnávaní svojho kofeínového nápoja.

 

Raňajkáreň Rozprávka

Hrnčiarska 17, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.com/maps?q=ranajkaren+rozpravka&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjanL-L1bPiAhUaD2MBHXpqBrMQ_AUIECgD