Historický klenot:

V srdci majestátnych Vysokých Tatier, kde sa ticho prírody stretáva s ozvenou histórie, stojí Rainerova chata – najstarší turistický prístrešok na slovenskej strane Tatier. Postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom, nájomcom Starého Smokovca, chata slúži už viac než storočie ako svedok a strážca horskej tradície. Rainerova chata bola prvým turistickým prístreškom vo Vysokých Tatrách. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 však upadla do zabudnutia a zanikla. Avšak, jej príbeh sa nekončí. Po rekonštrukcii v rokoch 1980 a 1997 bola chata opäť otvorená v roku 1998, aby opäť privítala návštevníkov a poskytla im útočisko a kúsok horskej histórie. Chata je cenným dokladom dobového architektonického a funkčného riešenia.

Poklad Vysokých Tatier

Exteriér chaty je pôsobivý svojou jednoduchosťou a funkčnosťou. Hrubé kamenné steny zabezpečujú stabilitu a odolnosť voči nepriaznivým horským podmienkam. Strecha pokrytá drevenými šindľami dodáva budove autentický vzhľad typický pre horské chaty v tejto oblasti. Pred chatou sa nachádzajú drevené lavičky a stoly, kde si turisti môžu oddýchnuť a občerstviť sa. Interiér chaty je zariadený jednoducho, ale účelne, čím vytvára príjemnú a útulnú atmosféru. Nachádza sa tam kachľová pec, ktorá ešte viac zútulňuje celú chatu. Steny sú pokryté rôznymi artefaktmi, fotografiami a mapami, ktoré dokumentujú históriu horských nosičov a horských aktivít. Na stenách visia historické horolezecké pomôcky, staré lyže a ďalšie vybavenie, ktoré vytvárajú jedinečnú expozíciu.

Ponuka pre turistov

V Rainerovej chate nájdete množstvo suvenírov a občerstvenia. Medzi suvenírmi sú pohľadnice, magnetky, odznaky a rôzne drobnosti, ktoré si môžete zakúpiť ako pamiatku na návštevu. Okrem toho si tu môžete kúpiť aj nápoje a sladkosti, ktoré sú vystavené na pultoch a policiach. V ponuke majú varené víno alebo horúci čaj, čo turisti ocenia predovšetkým v chladnom počasí. Pri našej návšteve sme si dali espresso, ktoré bolo servírované v papierovom pohári. Na vonkajšej terase, ktorá je vybavená drevenými stolmi a lavičkami, sme si ho vychutnali v príjemnom prostredí obklopenom horami, kvetinami a zeleňou. Atmosféra bola veľmi príjemná a káva nám poskytla potrebné osvieženie po turistickom výstupe. Rainerova chata je miestom, kde sa história stretáva s prítomnosťou a kde môžete načerpať nové sily pred ďalším dobrodružstvom v horách. Je to miesto, ktoré stojí za návštevu nielen pre svoju historickú hodnotu, ale aj pre svoj jedinečný pôvab a atmosféru. Navštívte Rainerovu chatu a zažite kúsok tatranskej histórie na vlastnej koži.

Adresa: Starý Smokovec 22/22, 062 01 Vysoké Tatry-Starý Smokovec

Rainerovu chatu hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 2

Rainerovu chatu celkovo hodnotím známkou: 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Rainerovu+chatu&oq=Rainerovu+chatu&aqs=chrome..69i57j0i22i30l3j0i512i546l5.978j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8