Pre kávičkárov „špecialistov“ a pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať kvalitnú kávu, doporučujeme zájsť do Caffee Place vo Zvolene. Kaviarnička sa nachádza na začiatku Námestia SNP, neďaleko od veľkej križovatky pod Zvolenským zámkom, oproti hotelu Poľana.
Pri vstupe do kaviarne sa na prvý pohľad zdá, že ste vstúpili do obchodu. Prekvapia vás police plné vrecúšok rôznych druhov kávy z celého sveta. A samozrejme, do nosa udrie charakteristická kávová vôňa. Za pultom si nás hneď všimne príjemný čašník. Kým sa obzeráme po miestnosti vycíti, že vysoké barové stoličky bez operadla nám nie sú po chuti. Vysvetlí, že táto časť slúži iba ako „rýchlovka“ na vypitie kávy a ak si neželáme „byť na vysokej nohe“, môžeme prejsť do vedľajšej časti. V neveľkej miestnosti sú štyri stoly s pohodlnými kreslami. Osluha je hneď pri nás, nápojový lístok k dispozícii nemáme, ale ponúkané druhy kávy sú vypísané na tabuli.

Objednávame si jedno klasické espresso s mliekom a jednu zalievanú kávu. Nečakáme dlho, hoci sa bolo na čo pozerať. Veľká tapeta s panorámou Broocklynského mosta v New Yorku zakrýva celú jednu stenu. Na ostatných stenách sú tiež rôzne obrazy a vrecia s nápismi. Všetko tu pripomína kávu a pôsobí na človeka akoby sa vrátil do minulosti. Predstavujeme si, ako niekde ďaleko, v nejakom prístave, nosili ľudia vrecia s kávou, nakladali ich na lode a posielali do sveta. Na stolíku je imitácia novín, môžeme vidieť staré noviny, predpokladáme, že sú s článkami o káve. Podlaha robí dojem, že chodíte po drevených bedniach v ktorých sa prepravovala káva. Najväčšie prekvapenie je však pri pohľade hore. Strop je obložený textilnými vrecami v ktorých sa dovážala, a možno dováža i dnes, káva. Vrecia s rôznymi nápismi firiem, spoločností, rôzne čísla a znaky zakrývajú celú hornú časť miestnosti.


Kávu máme za malú chvíľu na stole a keď sa žartom opýtame z ktorého je to vreca, čašník, asi aj majiteľ, sa hneď pustí s nami do komunikácie. Dozvedáme sa, že ponúka jedenásť druhov kávy z celého sveta, ktoré sa dovážajú do pražiarní na Slovensku. Naša zalievaná káva je zo Salvadoru a káva espresso bola dovezená z Kuby. Ťažko povedať ktorá je lepšia, lebo obidve chutia výborne. Musíme sa sem ešte vrátiť a vyskúšať ďalšie kávové špeciality.
Od obslužného pultu počuť zvuk zapnutého mlynčeka. Zákazníci si kupujú kávu aj domov a majiteľ im ju na požiadanie aj zomelie. Výber je naozaj bohatý a nerozhodným klientom vie obsluha odborne poradiť. Toto je miesto, kde názov kaviarne zodpovedá skutočnosti. Možno očakávate, že v tejto špeciálnej kaviarni budú špeciálne aj ceny. Nie je to tak a boli sme prekvapení, že sme platili sumu, ktorú bežne platíme v obyčajnej kaviarni za podradný druh kávy.

Odchádzame spokojní. Ak znova budeme mať chuť na dobrú kávu, určite zavítame sem, do kaviarne Coffe Place.