Námornícka oáza na brehu jazera

Na Zemplínskej Šírave sme si užívali dovolenku a náš pobyt tam jednoducho musel zahŕňať výlet loďkou. S týmto zámerom sme sa vybrali do rekreačného areálu Hôrka – Lúč Vinné. Keďže do odchodu našej loďky to ešte chvíľu trvalo, prešli sme sa okolo jazera. Šírava je nádherná, avšak bolo pre mňa prekvapujúce vidieť kontrast medzi krásnym jazerom, schátranými budovami a elegantnými reštauráciami. Po prechádzke sme zakotvili na kávu v kaviarni PLAVBA.sk.

Námornícka téma všade okolo

PLAVBA.sk je štýlový podnik ladený v námorníckom duchu, slúži nielen ako kaviareň, ale aj ako požičovňa lodí a člnov. Tu si môžete požičať motorový čln a stať sa kapitánom vlastnej lode objavujúc Zemplínsku Šíravu podľa vlastného výberu. PLAVBA.sk je rodinný podnik a úprimne ich teší, keď vidia spokojnosť u svojich zákazníkov. Prostredie sa snažia ladiť v prímorskom štýle a hostia majú pocit, že sú niekde pri mori. Tento pocit umocňuje prekrásny výhľad na Zemplínsku Šíravu. V tejto kaviarni dozaista načerpáte prímorskú atmosféru. Okrem klasického sedenia v kaviarni objavíte aj ležadlá. Kaviareň je zariadená kaviarenským a ratanovým nábytkom. Pre majiteľov je dôležité, aby ich kaviareň mala dušu. Vraj, ak prídete v správnom čase, obsluhovať vás budú čašníčky oblečené ako pravé kadetky námorníckej školy. Atmosféru dotvára množstvo rôznych doplnkov. Nakoľko sú majitelia sami námorníci, doplnky si starostlivo vyberajú. Nejde vždy len o narýchlo kúpené predmety pre rýchle vybudovanie charakteru podniku, ale aj dlhodobo zbierané kúsky. Vek niektorých dekorácií sa dá počítať na desiatky rokov. Napríklad ich pýchou je historická kotva umiestnená na cípe ich podniku. Kotva pochádza z parníka a bola vyrobená v roku 1933 v Škodovka Plzeň. V celej prevádzke nájdete okolo 20 modelov rôznych lodí. Niektoré modely majú z Austrálie. Najzaujímavejší model, i keď rozmerovo maličký, je model lode umiestnený v imitácii holandských drevákov. V prevádzke je aj množstvo iných predmetov, suvenírov, dekorácií a fotografií, pričom za väčšinou z nich je samostatný príbeh. Stačí len prísť, usadiť sa a nechať sa vtiahnuť do tohto prímorského sveta.

Gastronómia na vlnách

Plavba.sk pozýva svojich hostí na skvelú rannú kávičku alebo na večerné romantické posedenie, ktoré je doladené decentným osvetlením. V kaviarni sa nevarí. Ich víziou je byť štýlovou promenádovou kaviarničkou, kde si môžete pochutnať na zmrzline alebo ochutnať niečo malé na zahryznutie. Samozrejme, ponúkajú široký sortiment alkoholických, nealkoholických a kávových nápojov. No pre langoše si budete musieť zájsť inam. Kaviareň sa pýši tým, že u nich za štandardnú cenu nájdete nadštandardnú kávu. Majú čapovaný nápoj “Vôňa leta”, ktorý nenájdete nikde inde. Zmrzlinu ponúkajú kvalitnej značky Algida. Z danej ponuky sme si vybrali čapovaný nápoj a espresso. Espresso bolo v bielej porcelánovej šálke, ku káve sme dostali pohár s čistou vodou a so sušienkou, ktorá je Lotus Biscoff, ako to naznačuje logo na obale. Celé toto jednoduché občerstvenie je podávané na striebornej tácke. Espresso bolo typicky silné. Čašníci boli milí a usmiati. V kaviarni Plavba.sk sa nám sedelo úžasne, až sme skoro pozabudli, že nás čaká vyhliadková plavba. Pre milovníkov prímorského prostredia tento podnik určite odporúčam. Plavba.sk pozýva svojich hostí objaviť jej kúzlo – miesto, kde sa tradičné námornícke hodnoty spájajú s pohostinnosťou.

Adresa: Rekreačné stredisko Hôrka – Lúč Vinné – Zemplínska Šírava Vinné-Zemplínska Šírava, 072 31

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 9 – 22

PLAVBA.sk hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

PLAVBA.sk celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=PLAVBA.sk+zemplinsk%C3%A1+%C5%A1iava&oq=PLAVBA.sk+zemplinsk%C3%A1+%C5%A1iava&aqs=chrome..69i57j33i10i160.7603j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lpg=ik:CAoSLEFGMVFpcE1NQU1LbUtPYXdnVEk0RWY2NUxmaFotdUc2RTFubEFnTUlYakUx