Dnes vás zavediem do Vrbového. Mesto Vrbové leží v okrese Piešťany. Najprv sme sa poprechádzali popri vodnej nádrži Čerenec. Vodná nádrž Čerenec sa rozprestiera asi 2 kilometre nad mestom Vrbové. Čerenec má svoje kúzlo v každom ročnom období. Priehrada je vybudovaná na potoku Holeška a využíva sa predovšetkým na rybolov a kúpanie. Po príjemnej prechádzke sme sa rozhodli zájsť na šálku kávy do pivárne.

Piváreň u Mórica nájdete v kúrii Beňovského. Šľachtická kúria Beňovských je situovaná v radovej zástavbe na rozhraní Námestia Slobody a Beňovského ulice. Ako rodný dom cestovateľa a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského sa začala označovať niekedy koncom 19. storočia. Od roku 1873 bola kúria sídlom Prvej slovenskej banky, neskôr učňovskej školy. V roku 1908 bola na jej  priečelie osadená pamätná tabuľa. Po druhej svetovej vojne prešla do majetku mesta Vrbové. Do roku 1995 tu boli umiestnené mestské nájomné byty. V rokoch 1995 až 1998 budova prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Následne tento objekt mesto odovzdalo do užívania na kultúrne účely – mestská knižnica, historická expozícia. Priestranná povala bola upravená na podkrovnú spoločenskú sálu. Architektonicky bolo dotvorené i nádvorie na organizovanie kultúrno-spoločenských akcií.

V súčasnosti sa v kúrii nachádza aj spomínaná piváreň. Piváreň nesie príznačný názov u Mórica. Budova kúrie je krásnej žltej farby, takže určite je nemôžete prehliadnuť. Interiér pivárne som nemala možnosť si popozerať, nakoľko sme sa usadili na letnej terase. Nádvorie kúrie je veľmi pekne vyhotovené. Krásnym a fotogenickým prvkom nádvoria kúrie je studňa. 8,5 metra hlboká studňa bola v spolupráci mesta Vrbové, Pivárne u Mórica a predajne OKPC vyčistená od odpadu. Na dno studne pribudol biely štrk. Studňu osvetľujú solárne svietidlá, ktoré jej v noci dodávajú úžasnú atmosféru. Terasa je zariadená ratanovým nábytkom a zdobia ju tuje a muškáty. Terasu obklopuje štýlový múr z tehál a kameňov, na ktorom sú zavesené drevené kolesá. Letná terasa pôsobí sviežo.

Objednať si kávu v pivárni nemusí byť vždy ten najlepší nápad. A tentoraz sa nám to aj potvrdilo. Z danej ponuky sme si vybrali cappuccino v hodnote 1,60€. Cappuccino bolo servírované v sklenenej šálke na striebornom podnose s cukrom, napolitánkou a pohárom vody. Samotné servírovanie hodnotím pozitívne. V podniku servírujú kávu talianskej značky Lavazza. Kávička ale nebola podľa môjho gusta. V pivárni si môžete objednať alkoholické a nealkoholické nápoje a samozrejme pivo. V ponuke majú napríklad pivo z Holíčskeho pivovaru Wywar. V pivárni vám, samozrejme, pripravia aj niečo dobré pod zub. Taktiež musím pochváliť čašníka, pretože bol veľmi milý. Piváreň u Mórica vo mne zanechala príjemný dojem. To isté však nemôžem povedať o káve. Keď sa nabudúce budem túlať po stopách Mórica Beňovského vo Vrbovom, určite vyhľadám iné miesto, kde si vychutnám svoj obľúbený kávový nápoj.

Adresa: 2, M. A. Beňovského 495/2, 922 03 Vrbové

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 11 – 23, Pia – So: 11 – 2, Ne: 11 – 23

Piváreň u Mórica hodnotím: personál = 2, káva = 3, prostredie = 2

Piváreň u Mórica celkovo hodnotím známkou 2-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x476caa95f42819a5%3A0xbf7805242ea11662!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMt_C-8x-0DQMuiXqTT6DeT_EFu5TN6yDBpNKOJ%3Dw213-h160-k-no!5zUGl2w6FyZcWIIHUgTcOzcmljYSAtIEjEvmFkYcWlIEdvb2dsb20!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMt_C-8x-0DQMuiXqTT6DeT_EFu5TN6yDBpNKOJ&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjl0PaN6N3wAhURqaQKHfLKDFAQoiowCnoECDAQAw