Mysleli ste si, že obrusy sú už ,,OUT“? V tom prípade ste na omyle. Tieto prvky sú totiž hitom aj súčasnej doby a rozhodne sa niet čomu čudovať. Vynikajú totiž v mnohých oblastiach, vďaka čomu si získali tak veľkú priazeň. V tomto článku si povieme niečo o tom, či môže obrus prezradiť aj vašu osobnosť a tiež, ako si vybrať ten správny.

Možno by ste neverili, no obrusy sú veľmi štýlové prvky do domácnosti. Spravidla sa dávajú najmä na kuchynský stôl, kde majú svoje veľké opodstatnenie. Ak sa totiž niečo zašpiní jedlom, dá sa to jednoduchým spôsobom umyť z obrusu. Ako dobre viete, tieto prvky vynikajú mnohými benefitmi. Praktickými, ale aj estetickými. 

Vedeli ste však o tom, že obrusy na stôl dokážu o vás aj veľa prezradiť? Napríklad, ak niekto k vám príde na návštevu a všimne si, že máte obrus v živých farbách, môže to o vás hovoriť to, že ste veselý človek, plný energie. V prípade, že by ste mali obrus len v jednej farbe, môže to zase hovoriť to, že máte cit pre dizajn a estetiku. Výber obrusov je tak určite veľmi dôležitý a mali by ste si na tom dať záležať. 

V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme tipy, na čo si pri kúpe obrusov dať pozor. Tak, poďme sa na to spoločne pozrieť!

Dôležitý je materiál – podľa čoho vyberať?

Čo sa týka materiálov, najvhodnejším by mal byť aj v súčasnosti textil – napríklad bavlna. Ide totiž o vysoko odolný materiál, ktorý vyniká aj dlhou životnosťou. Takéto obrusy sú odolné voči pretrhnutiu, poškrabaniu alebo akémukoľvek poškodeniu. 

Náš tip: Nemusíte si zvoliť len obrusy z bavlny. Skvelým riešením sú aj plastové obrusy, ktoré sú vhodné napríklad na väčšie oslavy. Ak by sa totiž náhodou rozlialo víno, z látkového obrusu by sa to čistilo len veľmi ťažko, aj napriek tomu, že ide o prírodný materiál. Preto zvážte všetky svoje pre a proti pri výbere obrusu do domácnosti.

Zamerajte sa aj na estetickú stránku

Dôležitý je tiež dizajn a motív týchto prvkov. Ten by ste mali vyberať aj na základe toho, aké je obdobie. Napríklad, zaobstarať si môžete vianočné obrusy, ktoré by mali byť súčasťou každých Vianoc. Neváhajte si zakúpiť aj klasické jedálenské obrusy na jedálenské stoly, ktoré môžete používať počas celého roka. Samozrejme, odporúča sa ich pravidelne obmieňať. 

Aké sú ideálne rozmery obrusu?

Pri výbere obrusu by ste sa mali zamerať aj na samotné rozmery. Čo sa týka formálnych príležitostí, na ktoré chcete obrus použiť, obrus by mal presahovať hrany stola určite výraznejšie. Taktiež myslite na to, že väčší estetický efekt dosiahnete až vtedy, keď bude obrus väčších rozmerov. Ideálnym riešením je, ak presahuje hrany stola o približne 25 cm. Čo sa však týka klasických stolov v izbe, praktickejšie sú menšie rozmery.