Vychutnať si dobrú kávu môže byť vskutku umením. Nejde totiž len o samotný tmavý mok, ale aj o estetiku podávania kávy a prostredie, kde si ju vychutnávate.

Pôvod “čierneho zlata” siaha do čias dávno minulých do oblasti Arabského poloostrova – aj keď za pravlasť kávy sa považuje Etiópia. Tam raz pastier pri strážení kôz zistil, že jeho stádo je výnimočne čulé a aktívne a môže za to ker, pri ktorom sa kozy pásli.  Miestny opát, ktorému sa pastier zdôveril,  potom nechal z bobúľ a listov tohto kríka pripraviť kávu.

Káva bola výsadou Arabov

Arabi si z kávy spravili výnosný obchod a v 15. storočí, keď založili prvé kávové plantáže, sa stali jedinými obchodníkmi s kávou na svete. Tento monopol si strážili tak, že vyvážali len holé zrná bez dužiny a pergamenu, aby znemožnili kávu pestovať aj iným národom. Mekka a Medina sa považujú za miesta, kde vznikali prvé dobové kaviarne. Arabi presedlali z pitia čaju na pitie kávy a povýšili pitie tohto lahodného moku na výnimočný rituál.

V Európe sa káva objavila v 16. storočí. O storočie neskôr ju Holanďania vyviezli na Srí Lanku, Jávu a Sumatru, kým Francúzi ju rozviezli do svojich kolónií v strednej a južnej Amerike. Apropo, počuli ste o tom, že prvý kávostroj vynašiel Luigi Bezzera v roku 1901, keď vynašiel espresso?

Arabica a Robusta, to isto poznáte

Na svete sa rozlišujú dva druhy kávovníkov, z ktorých sa vyrába káva. Je to Arabica alebo Robusta, pričom Arabica je rozšírená v pomere 70:30 z celkovej produkcie kávy. Kávové zrná Arabica sa poväčšine pestujú vo vyšších nadmorských výškach, je silnejšia a chuťovo výraznejšia s nádychom kyslosti. Robusta krásne pení a obsahuje viac kofeínu oproti Arabice. Ktorú preferujete vy?

Toto musí mať pravé espresso

Dnes je káva obľúbeným nápojom mladých i starých. Niektorí kávičkári si doprajú aj 5-6 káv

denne, v Taliansku sa káva pije takpovediac miesto vody. Miestni dokážu vypiť aj 10 káv

denne, ich tradičné kaviarne a bary “na stojáka” sú preslávené jedinečnou chuťou i

atmosférou. Originálne talianske espresso musí podľa Národného inštitútu pre Talianske

Espresso v Brescie spĺňať tieto charakteristiky:

  • objem kávy v šálke musí byť 25 ml, tolerancia je 2,5ml
  • jedna porcia kávy musí mať gramáž 7 gramov, tolerancia je 0,5 gramu
  • kávovar musí byť nastavený na 9 barov
  • extrahovaná voda musí mať teplotu 88 °C, s toleranciou 2 stupne
  • čas extrakcie pravého espressa je 25 sekúnd

Dobrý recept na kávu musí spĺňať teplotu kávy v šálke 67 ℃, viskozitu kávy v šálke 1,5mPa (pri teplote 45 ℃) a vaše espresso musí obsahovať približne 100 gramov kofeínu.

Slovenskí kávičkári radi pijú “pikolo”, čo je vo svete medzi vyznávačmi kávy neznámy pojem. Nuž, my máme vlastnú kultúru pitia. Všeobecne vyhľadávané typy kávy sú napríklad ristretto, macchiatto, espresso lungo, americano, vyznávači silnej kávy si doprajú dvojité espresso, ktoré obsahuje 14-16 gramov kávy.

TIP: Každému, čo mu chutí, hovorí sa. Niekto miluje čiernu kávu bez cukru, iný ju nevypije bez sladidla či mlieka. Pili ste už kávu s maslom alebo kokosovým olejom? Tá je vraj účinnejšia a dobije vás energiou, jej účinky vydržia až štyri hodiny, keďže kokosový olej na seba viaže kofeín.

Prémiová káva zo Slovenska

Nie sme kávovou veľmocou, ani ňou nikdy nebudeme. Napriek tomu  túžbe za kvalitnou kávou už nemusíme cestovať do zahraničia. Prémiové kávové zrná v bio kvalite sa pražia už aj na Slovensku. Dôkazom toho je zrnková káva POWERCOFFEE, ktorá vyniká poctivým pestovaním bez použitia pesticídov, chemikálií a správnou metódou spracovania eliminuje plesne.

Vyznačuje sa optimálnym obsahom organicky viazaného kofeínu a vďaka jej strednej škále praženia neobsahuje toxíny. Takáto káva z eshopu Powerlogy.com isto poteší milovníkov lahodného moku alebo sa stane luxusným darčekom pre tých, ktorí si deň bez kávy nevedia ani len predstaviť.

Účinky kávy na organizmus

Káva popri kofeíne obsahuje aj antioxidanty, ktoré zabraňujú oxidačnému stresu a pôsobia preventívne pred kardiovaskulárnymi a nádorovými ochoreniami, Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe. Kávu odporúčajú lekári na zvýšenie krvného tlaku. Filtrovaná káva má pritorakovinový účinok, pravidelné pitie kávy znižuje riziko cukrovky, aj keď  na druhej strane „turek“ podľa výskumov zvyšuje cholesterol asi o 10 percent.

Podľa biologických hodín je ideálny čas na kávu doobeda medzi pol desiatou a pol dvanástou, alebo poobede medzi druhou a piatou hodinou – vtedy je v našom tele najnižšia produkcia kortizolu (t.j. hormónu, ktorý riadi metabolizmus cukrov).

Káva nielen v pohári

Pozitívne účinky kávy sa prejavujú nielen v pohári, ale napríklad aj na samotnej pokožke. Mnohé ženy isto majú skúsenosti s pílingom z kávy, ktorý pokožku krásne vyhladí a zjemní. Stačí ku káve primiešať mandľový olej, kokosový olej, hnedý cukor a morskú soľ, v kombinácii s vitamínom E isto zatočí s celulitídou, ale pomôže aj aknóznej či ekzémovej pleti, prípadne v boji proti psoriáze. Káva pomáha proti nedokonalostiam pokožky, vyznačuje sa najmä protizápalovými účinkami.