Určite veľkým lákadlom volajúcim k posedeniu a podebatovaniu si pri lahodnej káve je samotné prostredie letnej terasy hotela LUX, ktorá je umiestnená na bočnej strane hotela s nádherným výhľadom priamo do centrálneho parku Banskej Bystrice.

Nádherná terasa v kombinácií so zeleňou 

Na terase je vytvorený príjemný chládok a tieň, a to nielen pomocou obrovských ďáždnikov, ale aj krásnou zeleňou a pekne zladenými kvetmi v šikovne zoradených kamenných črepníkoch, ktoré vytvárajú a zaručujú určitú intimitu.

Prostredie letnej terasy hotela Lux je naozaj pekné a výnimočné. Terasa pôsbí čísto a upratane. Aj o kvety vyzerá byť dobre postarané. Obrusy na stoloch boli príjemnej béžovej farby, vyzerali rovnako dobre, akoby boli vyrobené z kvalitnej bavlny, aj keď boli len z pogumovaného materiálu. Samotné stoličky pôsobili na prvý pohľad pohodlne a mäkko s vyššími operadlami. Pri sedení sa ukázalo, že pohodlné naozaj boli.

Jediným mínusom sú trošku viditeľné zhrdzavené miesta na nohách kaviarenskych dáždnikov a olupovanie sa farby.

Ako sa mi (ne)páčila obsluha?

Keďže sa jedná o priestory hotela, očakávania čo sa týka obsluhy sú vysoké a pravdupovediac boli trochu sklamaním. Obsluha síce pôsobila upravene a čisto v typickej čašníckej farebnej kombinácii čierno bielej s dlhými tmavočervenými zásterami. Obsluhujúca bola tiež príjemná a profesionálna, ale to len do času, kým sme si neobjednali a kým nám nebola prinesená naša objednávka. Potom sa obsluha postupne vytratila.

Keď sa obsluha aj ukázala, len nakukla a odchádzala preč, doslova sme museli na obsluhu striehnuť a utekať k barovému pultu na konci letnej terasy, aby sme stihli oznámiť, že chceme zaplatiť. Pri barovom pulte nás čakal ďalší šokujúci výjav – špinavé riady hromadiace sa vo výlevke, kde chodilo po nich množstvo hmyzu. A pritom sme na terase boli jediné zákazníčky.

Servírovanie kávy – aká bola jej chuť?

Vybrala som si z ponuky kávu typu café latte a moja spoločníčka presso.

Objednaná káva bola pekne naservírovaná na postriebrenom podnose oválneho tvaru. Ku káve nechýbala dlhá slamka a dlhá lyžička na penu na vyjedanie. Na podnose boli pripravené aj 2 porcie cukru, a to bieleho a hnedého. Škoda len, že káva nebola servírovaná s pohárom vody s ľadom, prípadne citrónom, nakoľko od hotela tohto typu by som to čakala. A pôsobilo by to ako také milé gesto a ocenenie jediného zákazníka, najmä ak je horúce letné počasie a samotná letná terasa kaviarne zívala prázdnotou.

Samotné latté malo nádherne vrstvované farbami od tmavohnedej od spodku vysokého pohára, postupne prechádzajúcej do karamelovej a končiacou hustou vydarene našľahanou bielou mliečnou penou, do ktorej sa dlhá lyžička doslova zabárala. Káva bola horúca. Začala som “piť” latté vyjedaním vrchnej mliečnej peny a už pri prvom ochutnaní mala mliečna pena zvláštnu príchuť. Mlieko nebolo pokazené, to nie, pretože by sa nedalo tak správne našľahať. Mlieko malo skôr zvláštnu pachuť. Skúsila som samotnú mliečnu penu viackrát a snažila sa prísť na to, čo to za chuť vlastne je. Potom som zvyšnú mliečnu penu zamiešala do samotnej vrstvy kávy či sa pachuť zamiešaním stratí. Nie, nestratila sa. Skúsila som teda kávu popíjať aj napriek pachuti, ale nakoniec som to v polovici pohára vzdala. Náš rozhovor pri káve sa začal točiť už len o pachuti kávy.

Rozmýšľali sme s mojou spoločníčkou – milovníčkou kávy, čím to je. Ochutnala som aj jej čisté presso, či chyba nie je v samotnej káve. Nie, presso chutilo dobre. Bolo to o mlieku a jeho chuti. Ďalšou možnosťou sa javilo aj zlé opláchnutie riadu, keďže mlieko chutilo chemicky.

Na “popíjanie” kávičky v hoteli sme sa dlho tešili a chuť kávy bolo obrovským sklamaním!

Toalety

Ako sa hovorí podľa “čístoty záchoda poznáš kultúru národa”, a preto som vybrala ohodnotiť toalety, aby som si o mieste vytvorila ucelený obraz. Toalety sú celé ladené do odtieňa chladnej bielej. Pôsobia síce čisto, ale aj akosi stroho, neútulne. Určite každý zákazník ocení, že pri umývaní rúk nechýbalo ani mydlo, ani papierové utierky. Umývadlá boli bezdotykové a čisté. Na dlážke neboli pohádzané žiadne použité papierové utierky.

Jediná vec, čo zákazníka určite zaskočí je, že jednotlivé WC toalety sú kabínkové – plastové, tieto typy toaliet možno vidieť hlavne v nákupných strediskách a obchodných centrách, ale nie v hoteloch.

Prišla by som na kávu znova?

Nie. Nakoľko sa mi ešte nikdy nestalo, aby som ako milovníčka kávy – kávu vôbec nedopila, tak ako sa stalo v tomto prípade.