Spánok je dôležitý pre vaše fyzické i psychické zdravie. Jeho nedostatok vedie k mnohým zdravotným problémom. Tieto problémy si môžete spôsobiť nielen nedostatočným spánkom, ale tiež ležaním na zle vybratom matraci. Čo všetko vám hrozí, ak vystavíte telo dlhodobo spánku na nekvalitnom matraci?

Začína sa to nevinne a zrazu prídu bolesti

Spanie na zlom matraci sa zo začiatku prejaví celkom nevinne. Zobúdzate sa s pocitom, že ste polámaní, ale po rozhýbaní tela sa všetko vráti do normálu. Tento stav väčšina ľudí nepripisuje tomu, že by mali nevhodné matrace. V prípade, že sa stavy zhoršujú a už nedokážete rozhýbať telo tak rýchlo, začnete pátrať po príčine. Staré a zle vybrané matrace totiž počas spánku zaťažujú isté partie chrbtice. Preto časom začnete pociťovať bolesti šije, krížov alebo stredovej časti chrbta. Pri pátraní po príčinách stuhnutosti a bolestí zrazu zistíte, že máte matrac príliš tvrdý alebo príliš mäkký a jeho stav si už pamätá lepšie časy. Matrace majú totiž tak ako všetky veci svoju životnosť a mali by ste ich vymeniť po približne 10 rokoch. V niektorých prípadoch aj skorej, ak ste matrac nešetrili a neudržovali ho.

Dajte si záležať na výbere matraca

Pri kúpe nového matraca dbajte na parametre, ktoré vám zabezpečia ničím nerušený spánok a správnu polohu tela počas celej noci. Napríklad pamäťová pur pena sa dokáže plne prispôsobiť vášmu telu a všetkým jeho krivkám. Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere matraca je jeho tvrdosť. V zásade platí, že čím je vyššia vaša váha, tým by mal byť matrac tvrdší. Naopak starší ľudia a ľudia, ktorí počas spánku uprednostňujú polohu na boku preferujú mäkšie matrace. Dôležitý je samozrejme tiež materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Okrem už spomínanej pur peny sú veľmi kvalitné matrace vyrábané z bio peny alebo sendvičové matrace. Pri výbere zohľadnite aj svoj zdravotný stav. Napríklad ak ste alergici, kúpte si hypoalergénny matrac. Zamerajte sa tiež na veľkosť matraca, ktorá by mala vašu výšku presahovať o 20 cm, optimálna šírka je 90 cm a výška 15 cm. Ak chcete mať istotu, že kupovaný matrac je naozaj kvalitný, obráťte sa na odborníkov z e-shopu matracentrum, ktorí vám s výberom certifikovaných produktov radi poradia.