Do priestorov košickej Malej scény sa nasťahovala jedna zo sérii kaviarní Mondieu. Zákazníkov láka najmä na svoj široký sortiment čokoládových pochúťok a tak sme sa rozhodli, že si na nich posvietime.

Luxus à la France

Už názov napovedá o francúzskom duchu, v ktorom sa kaviareň nesie. Paleta farieb tu pozostáva najmä z béžovej, zlatej, čiernej a bielej, dominujú neutrálne krémové farby. Celková atmosféra nás vracia späť do prvej polovice 20. storočia – ide o prototyp vintage luxusu francúzskych kaviarní. Mondieu nekopíruje len historicky overené klasiky, ale kombinuje ich aj s modernými prvkami (napr. industrializmus – kovové nohy stolov, masívne kovové konštrukcie na strope nesúce osvetlenie), vďaka čomu sa perfektne hodí do modernej doby. Spája sa tu pohodlie s eleganciou. Atraktívnym bodom pre zákazníka sú kohútiky, z ktorých nepretržite tečie čokoláda. Využité doplnky pôsobia kompaktne, zútulňujú a posilňujú atmosféru. Rastliny podporujú Art Deco ducha 20. rokov minulého storočia. Kaviareň disponuje dvoma poschodiami. Interiérom som ostal očarený, nebolo jediného prvku, ktorý by som im vytkol. Nepochybne ide o dielo talentovaného dizajnéra.

Keď sa káva spojí s čokoládou…

Mondieu sa propaguje ako oáza zdravých a poctivých surovín, z ktorých pripravujú svoje nápoje a pokrmy. Nájdeme tu pestrú ponuku raňajkových jedál, obedové menu, bagety, šaláty, pšeno a pohánku, palacinky a samozrejme zákusky. Našim primárnym záujmom však boli kávy (keďže hlad sme už zahnali inde). Kaviareň sa chváli svojim bio mliekom, avšak myslí sa tu aj na tých, čo laktózu netolerujú (poprípade vegánov), pre ktorých tu ako alternatívu ponúkajú bezlaktozóve, sójové alebo mandľové mlieko. Zaujímavosťou tu pre mňa bolo inverzné cappuccino, avšak moja pozornosť rýchlo prebehla ku čokoládovým kávovým dezertom. Cappuccino s čokoládou, espresso so 100% kakaom, s čerstvo opraženými orieškami, latte s čokoládou… bolo problémom si vybrať. Voľba nakoniec padla na espresso s dvojfarebnou čokoládou a espresso s čokoládou a vanilkovou zmrzlinou. Ako sa dalo očakávať, objednávka prišla krásne naaranžovaná. Chuť sa držala vysoko nastavenej laťky –  bolo cítiť, že sa jedná o vysoko kvalitné čokolády a kávovú zmes. Jediným negatívom bolo, že poháre neboli bezodné. Kávy pripravujú z vlastných kávových zmesí, ktoré majú aj na predaj.

Nesmiem opomenúť široký výber horúcich čokolád a hlavne miestnu atrakciu – v Mondieu si môžete pri pulte vytvoriť vlastný nanuk! Na výber máte rôzne posýpky a ovocie. Limonády, džúsy a smoothies tu taktiež nechýbajú – vyberie si určite každý.

Profesionálna obsluha

To, že je Mondieu podnik na vysokej úrovní dokazuje aj personál, ktorý je vždy rýchly aj napriek „natrieskanej“ kaviarni.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 5/5

Pri mojej recenzii som ostal tak pozitívny, že čitatelia až môžu podozrievať moju bezúhonnosť a objektívnosť. Musím podotknúť, že som neochutnal žiadnu z klasických káv, kde najviac vynikne kvalita zmesi – pri tých dezertoch bola chuť, pochopiteľne, prehlušená čokoládou. Bolo to ale naozaj chutné. Mondieu som vykreslil ako bezchybný skvost, budem tam chodiť každý deň? Nie. Máme tu jeden aspekt, ktorý ovplyvňuje výber kaviarne a ktorý sa nehodil ani do jednej z hodnotených kategórii –  cena. Pohybujeme sa vo vyššej skupine, pri našich dezertoch sme to až tak nepocítili (2,50€ je vzhľadom na konkurenčné podniky úplne v poriadku), ale rád by som pripomenul, že klasické espresso stojí 2€, horúca čokoláda 4,50€ a raňajkové pokrmy sú často drahšie ako normálne chody v okolitých reštauráciách. Mondieu sa skvele hodí na špeciálne príležitosti ako je narodeninová káva s kamarátkami či rande.

 

Mondieu – Organic Bistro & Chocolat

Hlavná 41/76, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=mondieu+ko%C5%A1ice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwis79ut8_PYAhVCb1AKHXcqAO4Q_AUICygC