Nedeľa ako každá iná, no my sme boli pozvaní na oslavu okrúhlych narodenín. Nakoľko sme nevedeli, kde sa táto spomínaná udalosť bude konať, zostali sme milo prekvapení, keď auto zastavilo pred akýmsi starým mlynom. Presnejšie sa jednalo o Mlyn u Anastázie, ktorý sa nachádza v malebnej dedinke Pohranice, neďaleko Nitry. Tento tajomný novo zrekonštruovaný mlyn sa týči na brehu jazera, v ktorom možno vidieť kačičky aj rybky.

Vkročením do miestnosti človek nadobúda pocit, že sa vrátil niekoľko storočí dozadu a ocitol sa prinajmenšom v nejakom zámočku. Priestor si ma okamžite získal svojou neskutočnou eleganciou. Takmer hneď som pochopila, že Mlyn u Anastázie je mimoriadne miesto a má svojho ducha. Pôdorys mlyna zostal zachovaný a vnútorné priestory sa zmenili na nádhernú a luxusnú reštauráciu. Mlyn u Anastázie pozostáva z hlavnej sály, salónika nad vodou, zimnej záhrady a detskej terasy. Nájdete tu stoly rôznych tvarov a veľkostí. Chcete sa usadiť za guľatý stôl alebo dávate prednosť klasike v tvare obdĺžnika, prišli ste na romantickú večeru pre dvoch, alebo je vás oveľa viac a idete oslavovať? Dovolím si povedať, že každý si tu príde na svoje a ani mužov tento skvost nenechá chladných. Na každom stole je iné prestieranie, čo mi doslova vyrážalo dych, ani som nevedela, kam sa mám pozerať skôr. Kvety, samé kvety. Všade, kam sa pozriete je prekrásna kvetinová výzdoba. Nájdete tu rôzne dekorácie, svietniky, sviečky, vázy, obrazy, klietky, svetielka, balóniky, sošky, kožené kreslá, pohovky, krby, lustre, lucerny, závesy, drevené trámy, lampičky a toto všetko dodáva miestu svoje čaro. V tejto prevádzke dokonca aj toalety stoja za zmienku, pretože sa tam nachádzajú košíky s rôznymi hygienickými potrebami, tu naozaj personál myslel na všetko. Hostia radi využívajú aj kútik s rekvizitami, aby si domov mohli odniesť spomienku v podobe peknej fotky. Tento mlyn má jedinečnú atmosféru a nehovoriac o tom, že ochutnať tu jedlo, je naozaj gastronomický zážitok. Je to miesto ako stvorené na svadby, rodinné oslavy, pracovné obedy, večierky, firemné posedenia.

Aj napriek tomu, že sa nejedná o kaviareň v pravom zmysle slova, majú široký výber kávových nápojov, čo ma veľmi potešilo. Asi nikoho neprekvapím tým, že ceny sú tu  o poznanie vyššie, ale čo sa týka káv, tie majú ceny viac ako prijateľné. Pre ilustráciu musím poznamenať, že cappuccino stojí 1,70€ a espresso 1,40€. Používajú veľmi kvalitnú taliansku kávu Danesi. Nakoľko som túto kávu dosiaľ nepoznala a premohla ma zvedavosť, tak som si o nej prečítala na internete viac. Dočítala som sa okrem iného, že Danesi začala budovať svoju históriu pred viac ako sto rokmi v Ríme a patrí k najobľúbenejším kávam v Taliansku. Podľa môjho skromného názoru sa táto značka kávy dokonale hodí k celkovej atmosfére reštaurácie. Objednala som si cappuccino, ktoré bolo servírované v malej baňatej šálke. Svoje lahodné cappuccino som si vychutnala s výhľadom na, vraj, nezamŕzajúce jazierko. Ani neviem ako a zrazu bol hrnček prázdny. Ako som sa neskôr dozvedela, aj espresso bolo veľmi dobré.     Personál v Mlyne u Anastázie je veľmi milý, ústretový a v neposlednom rade usmiaty. Musím uznať, že obsluha bola na veľmi vysokej úrovni.

Dokonca týždenník Trend o tomto netradičnom mieste napísal: „Chýr o dobrej kuchyni a neopakovateľnej atmosfére Mlynu Anastázia v Pohraniciach neďaleko Nitry už dávnejšie prekročil hranice okresu.“

Ak niekedy pôjdem okolo Mlynu u Anastázie, určite sa tu zastavím na cappuccino a už teraz viem, že si k nemu objednám ich povestnú vyprážanú vanilkovú zmrzlinu v kokosovo-kukuričnej kruste s čučoriedkovou omáčkou a domácou šľahačkou, len si budem musieť preveriť, či nemajú práve uzavretú spoločnosť. K tomuto pokojnému a čarovnému miestu mi chýba snáď už len vodník, ktorý na brehu jazera bafká zo svojej fajky a vychutnáva si šálku dobrej kávy.

 

Adresa: Mlyn u Anastázie 182, Pohranice

 

Otváracie hodiny: Po = zatvorené, Ut – Štv = 10 – 21, Pia – So = 10 – 22, Ne = 11 – 20

 

Moja rada: Treba vopred preveriť,  či nemajú uzavretú spoločnosť.

 

Celkovo hodnotím Mlyn u Anastázie vynikajúco: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

 

Celkovo hodnotím Mlyn u Anastázie známkou 1

 

Link na Google maps:

 

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b3bed6e757351%3A0x5a865e5d49cf1aa2!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPFopu5abtHbp5SQr3-4DMssD2PVqvB38quuMcu%3Dw213-h160-k-no!5smlyn%20u%20anastazie%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPFopu5abtHbp5SQr3-4DMssD2PVqvB38quuMcu&sa=X&ved=2ahUKEwj_tp-VkLrjAhWSZVAKHaPKCQQQoiowEXoECAgQBg

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokEspresso IC KLUB
Ďalší článokAviator Coffee Explorer