Cestou z dovolenky z Bulharska sme sa rozhodli zastaviť v Belehrade. Belehrad je hlavné a zároveň najväčšie mesto Srbska, preto by bola škoda toto miesto obísť. Na prehliadku mesta nám síce neostávalo veľa času, ale to by sme ani neboli v Belehrade, keby sme nenavštívili ulicu Knez Mihailova. Spomínaná ulička je plná ľudí, pouličných hudobníkov, umelcov, nachádza sa tam nespočetne veľa obchodov, barov, reštaurácií, terás a v neposlednom rade kaviarne.

Aj napriek tomu, že času bolo málo, kávu v miestnej kaviarni sme si neodpustili. Svižným krokom sme prešli od pevnosti Kalemegdan cez ulice Knez Mihailova na priľahlú ulicu Terazije, kde sme natrafili na útulnú kaviareň Aviator. Ako som sa neskôr dozvedela, v Belehrade je Aviator Coffee Explorer známa, nakoľko sa jedná o sieť kaviarní. Konkrétne, táto kaviareň Aviator sa nachádza neďaleko hotela Moskva, ktorý je považovaný za miestny orientačný bod. Čiže kaviareň má veľmi dobrú polohu priamo v centre mesta.

Kaviareň vyzerala zvonku skôr nenápadne, ale o to väčšie prekvapenie nás čakalo pri vstupe dovnútra. V prvom rade ma veľmi milo prekvapila veľká a priestranná miestnosť. Zariadenie kaviarne sa nesie v industriálnom štýle, čo mi je v celku sympatické. Tento priemyselný štýl dodáva kaviarni mix útulnosti a tvrdších kontúr. Hneď pri vchode do kaviarne zbadáte dlhý barový pult a na jeho konci je sedenie s barovými stoličkami. Presne na opačnej strane miestnosti sa tiahne výrazný zelený gauč, ktorý priestoru dodáva farebnosť a pôsobí pohodlne. Sedenia je v tejto rozsiahlej kaviarni dostatok a tvoria ho okrem spomínanej pohovky aj čierne a biele jednoduché stoličky a hnedé drevené stoly.  Na prvý pohľad ma zaujala dizajnová práca s potrubím a elektronickým systémom. Táto kaviarnička sa môže popýšiť vkusne zvoleným osvetlením. Taktiež sa mi veľmi páčila pálená tehla osadená na stene, chvíľku som sa cítila ako na anglickom vidieku. Na podlahe je použitý betón, ktorý je pre tento štýl charakteristický. V miestnosti sa tiež nachádzajú zaujímavé betónové stĺpy. V kaviarni sú použité rôzne materiály od skla cez drevo, železo, kov až po betón a prevládajú tu farby od bielej cez hnedú, šedú až po čiernu. Priestor má krásnu architektúru a dizajn, nájdete v ňom napríklad starý klavír, stojan na noviny, veľké žiarovky, ale aj zeleň, ktorá miestnosť osviežuje. Mňa osobne zaujal obraz, ktorý sa týči v strede miestnosti a vyobrazuje lietadlo a vinice, čo na mňa pôsobilo veľmi upokojujúco. Industriálny štýl dodáva tejto kaviarničke akési čaro. V pozadí hrala pekná hudba a celková atmosféra v tejto kaviarni bola veľmi príjemná. Ak by niekto mal chuť svoju kávu vypiť s výhľadom na mesto, kaviareň disponuje malou terasou. Aviator Coffee Explorer na nás pôsobila štýlovo a nadčasovo.

Na stoloch bol nápojový lístok, čiže obsluha nám nechala dostatočný čas, aby sme si mohli vybrať. Mimochodom, ponukový lístok má veľmi pekné prevedenie. Kaviareň ponúka široký výber kávy, ale aj iných nápojov, taktiež si tu môžete dať raňajky alebo chutný zákusok a dá sa tu zakúpiť tovar značky Nespresso.

My sme si objednali cappuccino doppio, no čakala som však o niečo väčšiu šálku. Cappuccino bolo vskutku úžasné, chuť bola vyvážená a lahodná. Veľmi ma potešil veľký pohár s vodou, ktorý ku cappuccinu podávali. Ceny sa mi zdali veľmi prijateľné, i keď nie som si istá, či rovnaký pocit majú aj obyvatelia Srbska. Obsluha je príjemná a hovorí plynulo po anglicky, čo sme tiež veľmi ocenili.

Veľkou škodou však je, že sme v tejto jedinečnej kaviarni v zaujímavom meste nemohli stráviť viac času. Belehrad je mesto plné kontrastov. Na jednej strane vidieť staré napoly rozpadajúce sa budovy a bezdomovcov žobrajúcich na chodníkoch, čo bol pre mňa veľmi smutný pohľad, tak som im aspoň prihodila pár zvyšných dinárov. Na druhej strane však objavíte nádherne a luxusne zariadené kaviarne, obchody a reštaurácie. Pokiaľ niekedy v budúcnosti ešte prídem do Belehradu, určite navštívim niektorú kaviareň z reťazca Aviator Coffee Explorer. Kaviareň Aviator určite spĺňa moje kritériá.

 

Adresa: Terazije 28, Beograd, Srbsko

 

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia = 7 – 23:30, So – Ne = 8 – 23:30

 

Celkovo hodnotím Aviator Coffee Explorer výborne: personál = 2, káva = 1, prostredie = 1

 

Celkovo hodnotím Aviator Coffee Explorer známkou 1

 

Link na Google maps:

 

https://www.google.sk/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x475a7aae58e1ebbf%3A0x18e079a9778a3e6d!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNDDss9BmK9FzVoJTdvOieGhAiMY0Xc14EKc5k_%3Dw213-h160-k-no!5saviator%20coffee%20explorer%20terazije%20adresa%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNDDss9BmK9FzVoJTdvOieGhAiMY0Xc14EKc5k_&sa=X&ved=2ahUKEwiYt4yK6KnjAhXEblAKHZEKBSEQoiowDnoECA8QBg

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokMlyn u Anastázie
Ďalší článokCafé Dias v Košiciach