Vandalizmus na aute je nepríjemnou skúsenosťou, ktorú si nikto nepraje zažiť. V prípade poškodenia vozidla je dôležité konať rýchlo a efektívne. Niektoré poškodenia sa môžu časom stať základom pre poruchy vozidla. Iné je možné opraviť tak, že nedokážete odhaliť, kde sa poškodenie nachádzalo. Najčastejšie sa vinou vandalov objavia na karosérii preliačiny. Preliačiny na aute sa dajú opraviť do pôvodného stavu. Ako na to?

Škody spôsobené vandalizmom na aute – ako postupovať pri poškodení auta

Vandali majú rôzne metódy, ako spôsobiť škody na vozidlách. Od poškriabania a prerezávania pneumatík až po poškodenie laku a okien. Vandalizmus na aute je nepochopiteľný a zanecháva auto v dezolátnom stave. Dokonca aj na prvý pohľad nepatrne vyzerajúce poškodenia môžu mať hlboké a trvalé dôsledky.

Ak ste sa stali obeťou vandalizmu, je dôležité dodržať určité kroky. Po prvé kontaktujte políciu a nahláste incident. Potom si podrobne zdokumentujte všetky škody, nezabudnite na fotografické dôkazy, ktoré vám pomôžu pri jednaní s poisťovňou. Keď budete čakať na príchod polície, zavolajte aj poisťovni. Náklady na opravu, ktoré spôsobí vandalizmus, vám poisťovňa preplatí len v prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie alebo k PZP ste si priplatili pripoistenie.

Najčastejšie dôsledky vandalizmu – preliačiny po kopancoch a búchancoch

Jedným z najčastejších druhov poškodení pri vandalizme sú preliačiny spôsobené kopancami a búchancami. Vyčíňanie vandalov končí nepeknými preliačinami, ktoré znehodnocujú vzhľad automobilu. Je dôležité tieto poškodenia rýchlo opraviť, aby sa zabránilo ďalšej degradácii karosérie.

Oprava preliačin pomocou PDR metódy

Našťastie existuje moderná a efektívna metóda na opravu preliačin, ktorá sa nazýva PDR (skratka anglického slovného spojenia Paintless Dent Repair). Táto metóda umožňuje odstránenie preliačin bez poškodenia laku, čo je nielen rýchle, ale aj cenovo efektívne. Ide o studenú metódu opravy, pri ktorej sa nič nelakuje, nepoužívajú sa chemické látky a ani invazívne spôsoby opráv.

Profesionálny technik najprv starostlivo vyhodnotí rozsah poškodenia a určí či je možné použiť metódu PDR. Ak je oprava PDR možná, väčšina servisov za vás kontaktuje poisťovňu a vybaví dokumentáciu ohľadom preplatenia poistného krytia. Počas opravy technici pristupujú k vyrovnaniu preliačiny dvomi spôsobmi. Buď získajú prístup k preliačine zvnútra a poškodenie vytlačia, alebo preliačinu zvonku vytiahnu pomocou lepidla.  PDR oprava je vhodná pre väčšinu typov preliačin a ponúka rýchlu a bezpečnú alternatívu k tradičným metódam opravy.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter