Pred hodinou tanca som sa zastavila na šálku kávy v KC Apolin. Táto malá kaviarnička sídli v Kúpeľnej dvorane na Beethovenovej ulici s popisným číslom 5. Kúpeľnú dvoranu Piešťanci poznajú aj pod názvom Kursalon. Kúpeľná dvorana je historická jednoposchodová budova s dvoma átriami. Dvorana je kultúrna pamiatka postavená ešte v roku 1894 podľa plánov budapeštianskeho architekta. Napriek viacerým neskorším úpravám si zachovala väčšinu pôvodného dekóru. Kúpeľná dvorana je dodnes ozdobou parku.

Kúpeľná dvorana má nádherné historické miestnosti. Priestory však boli asi dva roky nevykurované, poškodené a opustené, pokým Piešťanka Jarmila Staneková neprišla so skvelým a úctyhodným nápadom a v decembri 2017 založila občianske združenie Apolin. Podnetom na založenie občianskeho združenia Apolin bola jej vnučka Apolinne, ako prejav vďaky za jej uzdravenie po vážnej operácii. Vtedy si pani Jarmila Staneková sľúbila, že bude robiť dobré veci aj pre generáciu, ktorá je našou budúcnosťou. Apolin je komunitné centrum určené pre všetky generácie, od malých detí až po starších ľudí. Cieľ tohto projektu je teda spojiť všetky generácie v obnovenom prostredí kultúrno-historickej pamiatky. Priestory museli prejsť rekonštrukciou, niektoré miestnosti alebo ich časti mali veľmi poškodené steny, omietky, dvere a zárubne od zatekajúcej vody, chladu a zubu času. Prebiehali práce ako murovanie, maľovanie, izolácie, nové rozvody, výmena sanity, opravy elektrických rozvodov, kúrenia, vypratanie, vyčistenie a všetko, čo súvisí s obnovením prevádzky a s opravou a vybavením terasy. O tom, že táto kampaň bola mimoriadne úspešná, svedčí aj skutočnosť, že získaná suma na tento projekt bola 105%, konkrétne 2 420€ z cieľovej sumy 2 300€. Súčasťou KC Apolin je malá kaviareň/cukráreň, čitáreň a sála určená na rôzne spoločenské podujatia.

Posadili sme sa na letnej terase, ktorá je obklopená mestským parkom. Terasa KC Apolin má za susedov po pravej strane očarujúci Hotel Park Avenue. Z ľavej strany susedí s reštauráciou ŽiWell, za ktorou sa pyšne týči veľkolepý, ale žiaľ chátrajúci Slovan, ktorý kedysi niesol názov Grand Hotel Royal. Hotel bol postavený v secesnom štýle a otvorili ho v roku 1907. Takže terasa ponúka naozaj krásne scenérie. Obdivovali sme toto krásne prostredie, a v tom nás prišiel obslúžiť milý brigádnik. Ponukový lístok Apolin obsahoval nealkoholické a alkoholické nápoje, miešané drinky, limonády, ale aj zmrzlinový pohár. Objednali sme si cappuccino, ktoré bolo veľmi lahodné s krémovou penou. Pripravujú kávu značky Piacetto. Svetoznáma talianska značka Piacetto Espresso je jedinečne vytvorená pre potreby profesionálnej gastronómie. Táto značka symbolizuje vášeň, inšpiráciu a relax. Káva bola servírovaná na striebornom podnose v bielej elegantnej šálke s logom spoločnosti Piacetto. Za malý nedostatok považujem, že ku káve nepodávajú pohár s vodou. Interiér kaviarničky som si nemala možnosť popozerať, snáď niekedy v budúcnosti. Terasa je zariadená záhradným nábytkom a veľkými bielymi slnečníkmi s logom Coca-Cola. Zaujalo ma, že jeden výklenok na fasáde zdobila pekná soška páva, ktorý sa považuje za symbol Piešťan. Na tejto terase sa nám sedelo skutočne skvelo, až sa mi nechcelo odísť na kurz tanca, ktorý sa konal práve v komunitnom centre Apolin.

Adresa: Beethovenova ulica 5, Piešťany 921 01

Otváracie hodiny sú nasledovné: Neuvedené

Apolin hodnotím: personál = 2, káva = 1-, prostredie = 2

Apolin celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x476b5484fcb64395%3A0x1b469251f599aa0e!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipO0QJ2L0ztwSxmTMermwWbYU1PYUIKfoyuoOEbY%3Dw284-h160-k-no!5skupelna%20dvorana%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipO0QJ2L0ztwSxmTMermwWbYU1PYUIKfoyuoOEbY&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiB0Zq7gu7tAhWCPewKHazaBhMQoiowE3oECCAQAw