Cestou na Dominikánske námestie často prechádzam okolo mini-kaviarničky s výstižným názvom „Kávové zrnko“. Dnes som jej rozhodol venovať kúsok pozornosti a vychutnať si v nej svoju rannú šálku.

Nordický potenciál

Možno je to len mnou, ale v interiéri na mňa dýchala istá škandinávska atmosféra. Asi je to tým svetlým „blond“ dreveným obložením, alebo raw materiálmi ako tehly na stenách či surové štruktúrované drevo na stoloch. Každopádne moje fantazírovanie popri pití kávy vyústilo do schopnej Hygge koncepcie na štýl modernej horskej chaty, ktorú by tu mohli uplatniť. Bolo by celkom originálne okoreniť zariadenie so zopár detailmi ako štrikovanými poťahmi na vankúšiky, ilustráciami so sobmi či kožušinami miesto podsedákov. Dosť však už o tom, aké by to mohlo byť, prejdime na to, aké to v skutočnosti je. Spomenuté materiály sú skombinované s čistými bielymi stenami, pravdepodobne so zámerom prevzdušniť malý podlhovastý priestor. Pomerne dominantné sú tu čierno-biele retro kresielka s grafickou potlačou. Mínusy interiéru, ktoré pôsobia lacno sú tunajšie obrazy, umelý krb alebo bar. Prostredie je vcelku príjemné a útulné, stačí doladiť pár detailov a spraviť to tu kreatívnejším.

Student-friendly kávy

Oceňujem dizajn nápojových lístkov, ktoré tu majú, pekne ladia s interiérom. Čo v nich nájdeme? Základné kávičky, ale aj ochutené latté, bezkofeínový variant,  vína, tvrdší alkohol, čaj. Ponúkajú nám i zákusky, avšak v čase nášho príchodu tu mali už len jeden jediný kus! Žeby išli tak na dračku? Prišli sme v časovej tiesni a tak nebolo priestoru na vydumovanie – espresso + capuccino, časom overená klasika. Letmo mrkneme na sumy – dobre, že nám slina nezabehla, tak lacné kávy som už veru dávno nevidel, keď vôbec! Hádam sa to neodrazí na kvalite.

A odrazilo sa to na kvalite. Espresso sa bez cukru ani nedalo piť, bolo extrémne kyslé a horké zároveň, chutilo pomaly ako pivo s kvapkou citróna a grepu. Veľmi nepríjemná a prenikavá chuť. Po ocukrení sa transformovala do ovocnej, vínovej. Ako fanúšika dizajnu ma však zaujali ich originálne poháriky s vodou, hmmm.

Cappuccino bolo na pohľad tak pekné, že som od neho čakal spásu nášho gurmánskeho „zážitku“. Zlatú medailu si v chuti vydobylo mlieko, striebornú horúca voda a s cenu útechy dostala paradoxne káva. Ako náplasť na krvácajúcu ranu po týchto nepríjemných kávach bola malá šľahačková gulička, ktorá prišla na tácke s cappuccinom. K espressu nič také nedostanete, aj keď vaše sklamanie bude v podstate horšie ako pri cappuccine. Kávová zmes je vraj ich výrobným tajomstvom, ide však o 100% Arabicu.

1 nestačí

Nie, nehovorím o ďalšej káve – na celý rajón je len jedna čašníčka (minimálne v čase, kedy sme tam boli), ktorá pracuje takisto ako barmanka. Dobre, podnik je síce maličký, ale v tieto teplé dni majú už aj letnú terase a jedna slečna to predsa nemôže zvládnuť. Dôsledkami toho je, že sa načakáte dlhšie a čašníčku od prepracovanosti môže trafiť šľak.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 1/5
  • Personál: 3/5
  • Celkovo: 2,5/5

Nuž, Kávové zrnko je naozaj sympatická kaviareň, ktorá má svoj potenciál, priateľskú a útulnú atmosféru, no jej káva je zlá. Pripomína mi tú z univerzitnej kaviarne, po ktorej mám vždy žalúdok ako na vode. Pevne verím, že ich preferovaná kávová zmes sa časom zmení a aj keď to bude pre zákazníka znamenať nárast cien, bude to zmysluplná obeta. Viem, že interiér si už prešiel modernizáciami a tak predpokladám, že v aktualizáciach budú pokračovať a vytvoria z Kávového zrnka útulné hniezdočko s chutnou kávou.

 

 

Kávové zrnko

Zámočnícka 14, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=kavove+zrnko&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwim-tfsu6PaAhVsL8AKHdMaBygQ_AUICygC