Žijete zdravo? Mnoho z nás bez váhania a s čistým svedomím odpovie „áno“, iní sa odpovede radšej zdržia. V Košiciach nájdeme viacero podnikov, ktoré pre nás chcú byť oázami zdravia a ponúkajú nám len čerstvé a bio suroviny. Zatiaľ čo väčšina z nás sa uspokojí s pudingom z chia semiačok, nájdu sa aj extrémisti zdravého životného štýlu, pre ktorých tu stojí IOVA. Pýši sa atribútom 1. vodného bistra v Európe. Aby ste si však nemysleli, že tu budete zapíjať iba vodu s vodou, pripravil som si pre vás túto recenziu, v ktorej som degustoval ich kávu.

Svieže, ľahké a vzdušné

IOVU by som rád pochválil za originálny interiér. Celkový dojem pôsobí čisto, osviežujúco ale aj kúsok chladne – presne tak, ako správna pramenitá voda. Vďaka blond drevu skombinovanému s oceľovomodrou priestor nadobúda istý škandinávsky nádych. Zarámované plagáty na stenách len nahrávajú rázu à la IKEA, čo nehovorím kriticky. Sú obsahovo originálne, pretože pozostávajú z nápisov, ktoré objasňujú hlavný charakter bistra (= vychvaľujú miestnu špeciálnu vodu). Ostatné obrázky sú veľmi milé, naivné ilustrácie na štýl Malého princa. Najväčším dizajnérskym triumfom je časť s barom, ktorá pôsobí organicky, eko a kúsok hipstersky. Celá táto stena je po dizajnovej stránke dokonalá a perfektne vyvážená bez hocijakého holého miesta. Kreatívnym prvkom tu je tmavomodrá špárovačka medzi klasickými bielymi kachličkami. Interiér od dokonalosti delí už len fakt, že mnoho kútov je tu prázdnych. Takisto si nie som istý kombináciou svetlosivej dlažby s bielymi stenami – v lete osviežujúce, v zime však neútulné.

Trochu napadnem praktickú a funkčnú stránku zariadenia – stoličky sú na seba priveľmi natlačené a je ťažké si ich vôbec vytočiť.

Jednoduchý výber

Nápojový lístok nepozostáva z veľkého počtu položiek. Popravde som tu čakal kvantum limonád a ľadových čajov pripravených z ich exkluzívnej ionizovanej vody, no v ponuke nájdeme len tri drinky. Ďalej tu máme čaje, horúcu čokoládu, ich unikátnu vodu (za unikátnu sumu samozrejme) a pre kávičkárov LEN JEDEN DRUH KÁVY. Takisto ma dosť šokovalo, že tu nemajú žiadne zákusky, bagetky alebo tak. Mohli tu ponúkať aspoň nejaké pokrmy z rias či klíčkov, hocičo komplementárne k ich zdravým nápojom. Aspoň sme nemali dilemu pri výbere.

Okrem kávy sme si objednali ešte drink z aloe vera. Ten chutil veľmi naturálne – mierna kyslosť, trochu horkosť avšak žiadna sladká chuť, ktorá nás predsa robí šťastnými. Prejdime na kávu. Jej plný názov bol – Organo espresso a obohatené bolo o hubu ganoderma. Ako človek, ktorý sa snaží nevytvárať si predsudky som bol veľmi zvedavý na tento hubový počin a dúfal som, že ostanem príjemne prekvapený, i keď v kútiku duše som mal obavy. Úzkosť mi privolal aj fakt, že som ostal bez mlieka, ktoré tu proste neponúkajú. Ale tak som predsa chlap, v živote sa budem musieť vysporiadať aj s čiernejšími vecami ako táto káva. Popri pití som prvýkrát ľutoval, že som nedostal menší objem porovnateľný s malým espressom alebo dokonca ristrettom. Bolo to vodnaté a horké s istým herbálnym nádychom a vôbec nie príjemné! Nakoniec som to do seba hodil ako doktorom predpísané kvapky na kašeľ. Veď aj ide o alternatívnu medicínu, minimálne popis tejto kávy ubezpečoval o jej nekonečných blahodárnych a ozdravujúcich kvalitách. Čašníčka ma upozornila, že vďaka jej vysokému pH ma nebude bolieť žalúdok. To je pravda, jedinú ranu dostali akurát moje chuťové poháriky. Značka kávy: Galliano

Ako bonus a zároveň propagáciu sme dostali ich exkluzívnu zásaditú a ionizovanú vodu! Áno, chutila tak isto ako každá! (Som asi barbar).

Milá obsluha

K obsluhe nemám veľa čo povedať, milá, rýchla a ochotná zahrnúť nás informáciami o ich produktoch.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4,5/5
  • Káva: 2/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 3,5/5

IOVA je isto plná zdravých a obohacujúcich produktov, ktoré bežný smrteľník neocení. Väčšina z nás chce, aby mu proste chutilo a nutričná hodnota je predsa len na druhom mieste. Ja a určite aj mnoho iných chodíme do kaviarní hlavne hľadať potešenie a nie výživové doplnky. Možno preto sme boli celý čas jedinými návštevníkmi. Mrzí ma to, lebo IOVA to s nami myslí dobre a dokonca ani nemá nezvládnuteľné ceny, odporúčal by som však popracovať na receptúrach a nájsť tú správnu rovnováhu medzi zdravým a chutným. IOVA nie je pre každého a tak, ak sa nič nezmení, je moje odporúčanie nasmerované výhradne na nadšencov zdravého životného štýlu, ktorí si v tom našli svoje hobby.

 

IOVA

Hrnčiarska 933/8, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=iova&biw=1366&bih=637&dpr=1&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjm8KXPv8baAhULaFAKHZI9BnoQ_AUIDCgD