Počas týchto letných prázdninových dní, som sa vybrala na výlet po ďalších mestách, ktoré sa nachádzajú na východnom Slovensku. Tento krát to bol Prešov. Po prechádzke po meste, došlo na to, že by som si dala už aj nejakú kávu. Na Hlavnej ulici som našla kaviareň s názvom Christiania. Názov znel veľmi zaujímavo. Aj po prezretí obrázkov na internete ma stále viac zaujímalo, či aj v skutočnosti to vyzerá tak dobre.

Vchod do kaviarne ma viedol do malého podchodu. Hneď ďalej som videla, že táto kaviareň má aj letnú vonkajšiu terasu vo dvore, ktorá bola fajčiarska. Hlavná kaviareň sa nachádza dole – musela som schádzať po schodoch dole. Ale keď človek príde dnu do tejto kaviarne je veľmi milo prekvapený, že tak ako to je na fotkách na internete tak taká je aj skutočnosť.  Hneď keď som prišla dnu pred sebou som si všimla barový pult, ak som sa otočila bola tam úzka chodbička, kde boli starodávne kreslá a aj starodávne stoličky. Oproti barovému pultu sa nachádzal starodávny bicykel, ktorý ma, ako keby uvádzal do hlavnej miestnosti kaviarne. V tejto hlavnej miestnosti sa nachádzali rovnaké starodávne gauče, starodávne stoly. Nad stolmi boli poličky, na ktorých sa nachádzali samé knihy – taktiež aj okolo stolov sa nachádzali poličky s knihami, ktoré si môžete prečítať počas toho ako ste v kaviarni. Na každej stene boli fotografie kapiel a umelcov, ktorí v tejto kaviarni mali koncert. Na konci miestnosti sa nachádzalo pódium, na ktorom sa nachádza gauč – pre autora básní, poviedok, gramofón, ale aj mikrofón, staré kufre, lampa a stoličky. Celá kaviareň je jemne osvetlená.

Ako veľmi veľké pozitívum tejto kaviarne vyzdvihujem, že v kaviarni sa konajú takého koncerty, alebo aj dávajú možnosť rôznym umelcom prezentovať svoje diela. Vo vnútri je kaviareň nefajčiarska – čo je tiež veľmi veľké pozitívum. Obsluha v tejto kaviarni bola veľmi milá – jedna čašníčka sa venuje hosťom, ktorí sú dnu v kaviarni a druhá tým čo sú na letnej terase. Na nápojový lístok som ani dlho nečakala. V kaviarni som si sadla do stredu miestnosti aby som mala výhľad na každú časť kaviarne. Steny sú červenej, čiernej a bielej farby, v okolí sú starodávne svetlá, zrkadlo. Nápojový lístok majú pripravený prehľadne, každý si tam nájde na čo mú chuť – dokonca aj alkohol, koláče. Fotografie, ktoré sú po stenách vytvárajú veľmi zaujímavé prostredie, nakoľko to človeka hneď zaujme – pretože málo kde sa nachádzajú fotky z daných akcií, ktoré sa konajú v kaviarni.

V kaviarni som si objednala frappé so šľahačkou – keďže v tento deň bolo veľmi horúco a mala som chuť na niečo studené. Frappé som dostala vo veľkom pohári, spolu s lyžičkou a slamkou. Najprv na moje nemilé prekvapenie bolo to, že ku káve som nedostala cukor. Ale po ochutnaní frappé som pochopila, že ten cukor nie je potrebný, pretože káva bola dostatočne sladká. Po dlhom čase som pila výborné frappé, nakoľko nebolo ani príliš ľadové ale ani príliš teplé. Káva v ňom nebola prepálená, bola jemná, a so šľahačkou priam lahodná. V tomto príjemnom prostredí sa táto káva výborne pila, je vhodná na priateľské stretnutia, na odreagovanie. Kaviareň je cenovo dostupná je každého.  

Celkovo kaviareň hodnotím: 1, obsluha: 1, káva: 1, prostredie: 1.

Otváracie hodiny: Po – Štv: 10:00 – 00:00; Pia: 10:00 – 01:00, So: 16:00 – 01:00, Ne: 18:00 – 00:00

Adresa:  Hlavná 2923/105, 080 01 Prešov

Google mapy: https://www.google.sk/maps?q=christiania+pre%C5%A1ov&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwio1qiSoMfcAhWQDOwKHSY4D8QQ_AUICygC