V Tatranskej Lomnici v blízkosti železničnej stanice sa vypína krásny štvorhviezdičkový hotel Lomnica. Kto by nechcel na takomto mieste stráviť nejaký čas? Preto sme sa aj my vybrali do kaviarne Mozart, ktorá sa nachádza v tomto veľkolepom hoteli. Do kaviarne sme sa vybrali s jasným cieľom: Vypiť si šálku kávy v tomto utešenom prostredí. Lenže z ponuky nás zlákala horúca čokoláda so šľahačkou. Možno sa aj vám niečo podobné stalo, že nakoniec ste si z ponukového lístka objednali niečo úplne iné od pôvodného zámeru. Pravdupovediac, nevedela som sa rozhodnúť, či mám o kaviarni Mozart písať, keďže som v nej kávu nemala. Nakoniec som si však povedala, že hotel Lomnica je natoľko unikátne miesto, že určite stojí za zmienku.

Poďme najprv spoločne nazrieť do histórie tohto hotela. Hotel Lomnica „svoje brány“ prvýkrát otvoril v roku 1894. Tento honosný trojpodlažný hotel sa v tej dobe volal Hotel Tatranská Lomnica. V čase otvorenia mal 28 izieb, kaviareň a reštauráciu. Projektantom a staviteľom budovy s prvkami eklekticizmu bol Gedeon Majunke. Investorom výstavby hotela Lomnica bola Spišská úverová banka so sídlom v Levoči. Hotel Lomnica si za vyše sto rokov svojej existencie, samozrejme, prešiel mnohými zmenami. Nie je tajomstvom, že v hoteli sa za čias svojho pôsobenia vystriedalo nespočetne veľa hostí. Pravidelným návštevníkom toho hotela bol taktiež český komik Vlasta Burian. Hotel Lomnica by nám isto vedel vyrozprávať nejeden zaujímavý príbeh, a to nielen z minulosti, ale aj zo súčasnosti. Hotel zažil svoju slávu, ale taktiež pád, kedy z neho ostala „zrúcanina“. V máji 2015 začal nový majiteľ – spoločnosť Mores Resort s renováciou a výstavbou prístavby hotela Lomnica. Stavbu zrealizovala spoločnosť STAVUNION. Hotel Lomnica, sa právom pýši titulom Národná kultúrna pamiatka. Architektúra hotela Lomnica je jedinečná. Oceňujem, že aj po rozsiahlej rekonštrukcii budove zanechali jej tatranský nádych. Keď vstúpite do hotela Lomnica, luxus na vás dýcha z každého kroku, nevedela som, kam sa mám pozerať skôr. Asi najviac ma ohúrili lustre, ktoré z môjho pohľadu pripomínali svietiaci vodopád. Jedným slovom – krása. Recepčná nás ochotne usmernila do kaviarne Mozart.

Bola som prekvapená, že v čase, kedy sme do kaviarne prišli, bola takmer prázdna. Kaviareň Mozart je obrovská. Priestor kaviarne je ladený v krásnych svetlých tónoch. Pôvabné stĺpy vypínajúce sa až k stropu tejto miestnosti dodávajú luxus. V kaviarni, ako aj v celom hoteli nájdete nespočetné množstvo nádherných obrazov. Dokonca sa hotel môže popýšiť vlastnou galériou. Môj zrak okrem iného upútal aj krb s bustami. Nachádzajú sa tu pohodlné kreslá, ale nájdete tu aj zrkadlá v zlatom ráme, starodávne hodiny, stojan na noviny, vázy s kvetmi, nádherné lustre a iné drobné dekorácie. Cez víkend sa môžete započúvať do prekrásnych klavírnych skladieb. Piano je značky PETROF. Klaviristi prostredníctvom známych, ale aj menej známych tónov dolaďujú neopakovateľného ducha. Atmosféra tejto kaviarne vás prinúti zabudnúť na starosti všedného dňa. Pre kulinárov dávam do povedomia reštauráciu Sissi s nádychom histórie, ktorej návšteva je nevšedným a jedinečným zážitkom. Za zmienku určite stojí taktiež štýlová reštaurácia a vináreň Franz Josef.

Ako som už naznačila, z ponukového lístka sme nedokázali odolať šálke horúcej čokolády s domácou šľahačkou. Čokoláda bola naozaj vynikajúca. V ponuke majú sezónne dezerty, ktoré pripravujú priamo v hoteli. Taktiež servírujú mimoriadne kvalitnú kávu a čaje. Samozrejme, v ponuke nájdete rôzne alkoholické a nealkoholické nápoje. Obsluha bola na vysokej úrovni a milá. Ale aj napriek tomu ma zarazila jedna nepríjemná situácia, kedy za pultom došlo k menšej roztržke medzi personálom a mali to možnosť započuť všetci hostia. Ja som človek veľmi tolerantný a, samozrejme, viem pochopiť aj nezhody na pracovisku, ale do takéhoto luxusného hotela to v žiadnom prípade nepatrí. Vzniknutú nezhodu si mohli vydiskutovať za neprítomnosti hostí a to mi isto dáte viacerí za pravdu. Inak moja kamarátka si v tomto hoteli prednedávnom dala kávičku a nevedela si ju vynachváliť. Takže určite v budúcnosti kávičku v tejto kaviarni ochutnám. Už teraz sa vidím, ako sedím na terase hotela Lomnica, popíjam ich kvalitnú kávu a pozerám na Lomnický štít.

Adresa: Tatranská Lomnica 92, 062 01 Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica

 

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 8 – 22

 

Kaviareň Mozart hodnotím: personál = 2, káva/čokoláda = 1, prostredie = 1

 

Kaviareň Mozart celkovo hodnotím známkou 1-

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x473e23aaae255555%3A0xfe416db0761f883!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPSOhbhAUVwI-AXa-1ag3EzqVOyxuEwNq-9BIuI%3Dw213-h160-k-no!5skaviare%C5%88%20mozart%20vysok%C3%A9%20tatry-tatransk%C3%A1%20lomnica%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPSOhbhAUVwI-AXa-1ag3EzqVOyxuEwNq-9BIuI&sa=X&ved=2ahUKEwjrisyZzrzmAhUI0uAKHX7jD9wQoiowCnoECAwQBg