Popri potulkách malebným Strasbourgom sa nedalo odolať volaniu dobrej kávy. Veď ako lepšie zastaviť krásnu dovolenkovú chvíľu než pri svojej obľúbenej šálke?

Ako pre trpaslíkov

Náš výber padol na drobunkú Café Bretelles. Útulné a komorné alebo napchané a stiesnené? Stoly v kaviarni sú poukladané tak na úzko, že o pojme súkromie sa ani nedá hovoriť (ešte že okolití susedia nerozumeli Slovenčine). Keď je podnik prázdny, vyzerá to ešte celkom roztomilo, no pri návale návštevníkov človek začne pociťovať klaustrofóbiu. V každom prípade, Café Bretelles razí iba príjemnými neutrálnymi tónmi, ktoré kompenzujú stiesnené podmienky. Čierna, biela, béžová – veď nič výraznejšie by sa do takého malého úľu ľudí ani nehodilo. Interiér však nepatrí medzi najväčšie pochúťky pre oči, predsa len nie je veľmi originálny, svojský či osobitý, taký priemer, čo neurazí. Ako päsť na oko tu však pôsobili poličky s predajným sortimentom. Nádoby na alternatívnu prípravu kávy tu boli nahádzané hlava nehlava a tak to tu vyzeralo ako neporiadok z detského kútika.

Aj pre náročnejších kávičkárov

V malej komôrke akou je Café Bretelles nás očarili mnohými alternatívami prípravami kávy – Aero press, French press, Moka, Chemex, Hario. Navyše sa nás obsluha pri objednávke spýtala, aké mletie preferujeme (fíha!). Tradičné espresso na našom stole jednoducho nesmelo chýbať, no boli by sme barbari, ak by sme neokúsili nejakú z ich špeciálne pripravovaných káv. Konkrétne sme zvolili prekvapkávanú kávu Chemex (ktorá bola pochopiteľne drahšia).

Aby sme nezabudli, pre Francúzov je káva mnohokrát len istá „príloha“ ku konzumácii dezertu a tak ani tu nemohli chýbať rôzne koláčiky. Pre tých, ktorí sladkému neholdujú (teda jedine cudzincov) tu ponúkajú viacero brunchov, ktoré zaženú škvŕkanie v žalúdku.

Espresso bolo pripravené zo zmesi plantáží v Nikarague a na môj vkus mi prišlo prikyslé. Táto zmeska by však isto šmakovala tým kávičkárom, ktorí preferujú až citrusovú kyslosť svojich káv. V každom prípade išlo o kvalitné espresso, na ktorom mi nesedel jedine výber plantáže.

Prekvapkávaná káva bola o niečom inom. Výber mletia som nechal na pánovi baristovi, ktorý na mne kúsok zaexperimentoval. Káva bola namletá extrémne nahrubo, dôsledkom čoho konzistencia môjho nápoja pripomínala čaj. Napriek vodnatému vzhľadu jej chuť bola pomerne solídna, no jemnejšia ako to, na čo som zvyknutý. Pre fanúšikov intenzívnejších chutí odporúčam jemné mletie. Prekvapkávaná káva bola zo zmesi Etiópia.

O obsluhe len tak stručne – rýchla a príjemná.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 3/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 3,5/5

Café Bretelles bolo príjemnou zástavkou na našich prechádzkach po historickom Strasbourgu, no tento podnik určite nepovažujem za najreprezentatívnejšieho adepta. Interiér, káva, rovnako ako personál sú tu na priemernej úrovni, čo vyhovuje každodennej rutine. Na špeciálne príležitosti alebo pri túžbe po kaviarenskom zážitku sa treba poobzerať inde. Café Bretelles udeľujem bezvýznamné plus za široké možnosti prípravy kávy, vďaka ktorým vám ušijú nápoj na mieru. Ak by vás zaujímali ceny, iste budete príjemne prekvapení – espresso za 1,80€, čo korešponduje so slovenským štandardom a prekvapkávaná káva za 3€.

Café Bretelles

2 Rue Fritz, 67000 Strasbourg

https://www.google.com/maps?q=caf%C3%A9+bretelles+strasbourg&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjz1r3djMLfAhUiM-wKHcKbAGkQ_AUIDygC