Hurá! Na sociálnych sieťach ma oslovil príspevok o novovzniknutej kaviarni, ktorý okamžite získal moju pozornosť. Podnik s východniarskym názvom lákal uživateľov na fancy vafle, ktoré si priam pýtajú fotografiu na Instagram. Vafle – nevafle, ja si idem po kávu!

Nemastné, neslané

V posledných rokoch v Košiciach vyrástla kopa podnikov špecializovaných na vybranú lahôdku, ako sú donuty, cookies a tentokrát aj vafle. Nuž očakával som štýlovú, modernú a trendy kaviarničku so silným brandom a firemnou identitou. Po tom, čo som KONEČNE našiel hľadanú kaviareň som ostal brutálne sklamaný – malilinká komôrka bola zariadená doslova provizórne, ako novomanželský byt, navyše v nej bolo extrémne horúco. Pekelné teplo je zapríčinené tým, že sa tu pečú vafle, no to zákazníkov nebude zaujímať (najmä v letných mesiacoch). Izbietka vymaľovaná na gýčovú marhuľovú farbu, miesto obrazov na stenách visia farebné plagáty propagujúce miestnu kávovú zmes, po jednotnom dizajne ani chýru, ani slychu. K dispozícii boli len tri stoly, no ani tie nelákali k posedeniu. Holé nezariadené miesta ostro kontrastovali s naaranžovaným bordelom na zemi, ktorý mal zrejme pôsobiť ako dekorácia. A kde tu sú toalety? Prečo sa vratký stolík trasie ako ja pred štátnicami? Káveja to po dizajnovej stránke vôbec nezvládla a to je veľká škoda. Mohlo ísť o ďalšiu zástavku košického gastroturizmu, no do tejto zašitej mini-kaviarne si nikto posedieť nepríde. Čo tak si najať profi dizajnéra, ktorý využije každý centimeter štvorcový a povýši podnik o 5 úrovní vyššie?

Príjemné prekvapenie

Môj skepticizmus po vzhliadnutí interiéru nemal obdoby a nepomohla ani bohatá ponuka káv. Ochutené, so zmrzlinou, matcha, s kurkumou – celkom zaujímavé, no aká je ich kvalita? Objednal som si cappuccino, no veľké očakávania som nemal. Káva prišla naservírovaná pomerne staromódne, no to, čo ma zaujalo, bolo jej množstvo. Niekde takúto dávku označujú ako XXL, tu to je štandard – tak hádam bude chutiť dobre. Prvý nedostatok spočíval v tom, že cappuccino bolo doslova žeravé, pričom tento typ kávy by nemal mať viac, než 60°C. Iné nedostatky som nenašiel – nasledovali len samé chvály. Pena bola krásne krémová a vydržala až do konca. Čo sa chuti týka, nemala chybu! Išlo o jedno z najchutnejších cappuccín v meste, s dobre vyváženou horkosťou, kakaovosťou a mliečnym komponentom. Kávová zmes: Puro.

Lačná po zákazníkoch

Personál nás po príchode doslova hltal očami – zrejme tu návštevníci nie sú tak častí a tak boli nadšení z príležitosti obslúžiť nás. Boli veľmi milí a úslužní.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 1/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 1/5

Nie nadarmo sa hovorí, že na prvý dojem máš len jeden pokus. Káveja to s ním pokašlala na viacerých úrovniach. Je pomerne ťažké ju nájsť, pretože po nahodení jej mena do vyhľadávača sa vám zobrazí konkurencia a o Káveji ani pol slova. Človek si teda nemôže pri hľadaní dopomôcť ani s GPS. Na sociálnych sieťach to tiež nie je žiadna sláva a informácie sa dajú nájsť len ťažko – čo mnohých odradí. Kaviareň vôbec nepestuje vlastnú identitu ani v sebaprezentácii na sieťach, ani v jedinečnom dizajne. Používaná grafika v príspevkoch, pútačoch a logu, rovnako ako interiér, pôsobia veľmi lacno a prvoplánovo. Možno bolo treba s otvorením ešte chvíľu počkať, pretože takto sa Káveja zapíše medzi tie slabé podniky a neprežije. Dobrý produkt dnes nie je všetko – zákazníci si zaplatia za celý zážitok ohľadom ich kávového rituálu, nie len za kávu samotnú. Predaje im nezvýši ani bezkonkurenčná suma za kávy, čo sa môže pri vysokých nájmoch v centre mesta stať osudným.

 

Káveja

Hlavná 25, Košice

https://www.google.sk/maps?q=hlavna+25&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjfmpGB-ejhAhUWTxUIHd2jD8gQ_AUIDigB

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokGesto
Ďalší článokMaribo café