Zavítala do netypickej, modernej kaviarne Rustic wine after Coffee, kde chodievam pravidelne. Táto kaviareň sa nachádza v Kysuckom Novom Meste a jej sídlo sa dá veľmi ľahko nájsť. S „Rusticom“, ako ho familiárne voláme, mám spoločnú stenu nášho bytu, takže je jasné, že som tam už vyskúšala nejeden tip z ich ponuky.

Niet pochýb o tom, že z ich slušného sortimentu nielen káv, ale aj kvalitných vín, alko a nealko drinkov by si dokázal na niečom naozaj pochutiť aj človek s náročným výberom ako som ja. Nezabudli ani na bezkofeinkárov a ľudí s intoleranciou laktózy. Keď som už začala písať o tom, čo môže prilákať vaše oči aj chute, nezabudnem podotknúť, že koláče, ktoré na vás vykúkajú spoza presklenej vitrínky, sú domácej výroby a sú naozaj jedinečné, s podpisom kvalitnej receptúry a šikovných rúk. No má to i mierne negatívnu stránku , a to jest, keďže si vyžadujú dlhú a dôkladnú prípravu, nie každý deň na ne natrafíte.

Tento krát som moje chuťové poháriky potešila Írskou kávou a preskúmala hru chutí smotany, whiskey a espressa. Táto pochúťka na prvý pohľad vyzerala pôvabne a elegantne aj vďaka poháru, do ktorej túto Írsku dámu servírujú. Keďže nemám vo zvyku pred ochutnaním kávu zamiešať, robím  opak, teda najskôr si odpijem a zistím ako chutí bez prvotného spojenia ingrediencií v pohári. Samozrejme sa mi najskôr sebavedome tlačila cez pery smotana, ktorá odprevadila do úst sústo espressa.

Ako prvé si ma získalo dokonalé spojenie kávy s írskou Whisky menom Jameson, ktoré sa spojilo s kávou takmer ihneď, a tak sa mi potvrdilo, že žiadne miešanie lyžičkou nebude potrebné. A aj napriek tomu, že pôžitkár môže už v prvý kontakt s touto alkoholickou špecialitou pocítiť všetky jej zložky naraz, ani jedna neprekrýva násilne chuť tej druhej. Jasne sa dala vycítiť plná chuť praženej kávy menom Signature espesso blend, čo napovedá kvalitnú arabicu, ktorá je zmesou káv z centrálnej Amerikyjuhoafrickej robusty. Ako popisuje majiteľ „je starostlivo pražená profesionálmi“, a to v žilinskej známej pražiarni Verticcio.

Táto značka zaručuje každodennú čerstvosť a kvalitu, ktoré sú v káve vždy poctivo cítiť a nebolo tomu inak ani tento krát.

Jasná sladkastá chuť, ktorá prechádza do orieškovo – korenistých tónov ma pripravila na zážitok z toho, ako skvele dopĺňala chuť smotany, ktorá dotvárala túto Írsku špecialitu. Čo ma však nepotešilo je, že majiteľ ponúka možnosť pripraviť akúkoľvek kávu i v bezlaktózovej verzii, a keďže ja som presne ten typ človeka, ktorý vyhľadáva tieto druhy mlieka, musím len smutne skonštatovať, že pri Írskej káve (a iných, kde sa dáva smotana či šľahačka) mi to nebolo umožnené.

Dostala som informáciu od pani čašníčky, že mi kávu nevie pripraviť bez obyčajnej plnotučnej smotany, takže z toho usudzujem, že všetky druhy kávičiek, ktorým robí spoločnosť smotana, nepatria do ponuky tak, ako to majiteľ sľubuje v nápojovom lístku. No pozitívom toho celého je, že som si ju i napriek tomu dala podľa daného, pravého zloženia a mohla tak posúdiť jej osobitosti, o ktorých píšem.

Ak by som mala popísať ešte tretí a veru dosť podstatný fragment, ktorý tomu celému dodáva nielen meno, ale aj celú nezameniteľnú chuť, poviem, že je skvelou voľbou dať si pomotať chuťové bunky niečím takýmto. Tento kvalitný alkoholický nápoj vyrábaný z obilnín, nesúc meno Jameson sa usídlil na mojom jazyku len na chvíľu. Hneď potom, vedúc sa za ruku so spomínanou arabicou vytvoril s vopred premysleným postupom v hrdle i v žalúdku príjemný pocit tepla, ktorý som si vychutnávala do posledného dúšku.

Spomeniem i to, že nápoj bol primerane teplý, možno som čakala, že bude teplejší. Ak by sa človek zdržal pri kávičke rozhovorom, či začítal do novín, zahral s mobilom, vychutnal by si ju už s dosť značne zníženou teplotou, a tým pádom s poklesom jej lahodnosti.

Avšak poslednú vec, ktorú môžem pozitívne hodnotiť, je príjemná sladkosť celého nápoja. Nestretla som sa našťastie so žiadnym príkrym presladením, takže vyváženie chutí bolo pre mňa starostlivo prepracované.

Moje celkové hodnotenie –

Kaviareň – 1 – Dokonalé miesto pre kaviareň v Kysuckom Novom Meste, kde z jednej strany majú ľudia výhľad do parku a do centra mesta majú tiež veľmi blízko, no i preto, že všetky dobré kaviarne sa nachádzajú len v hornej časti mesta.

Táto kaviareň sem prišla pred takmer troma rokmi ako úplne iná, pokroková a u mňa boduje ako ponukou, tak vzhľadom, lokalitou aj čistotou a inými špecifickými vlastnosťami, ktoré inde v kaviarni nenájdete (toalety, v ktorých si dámy nájdu všetko pre svoje bežné ženské potreby, starostlivosť o telo i vzhľad. Nechýba ani detský kútik, i keď je malý, ale nie je tu žiaden problém s tým, ak náhodou behajú deti hore dole.

Kaviareň je dokonca dog friendly). Príjemná hudba je úžasným spestrením a relaxom. V neskorších večerných hodinách prechádza kaviareň do režimu bar, kde je hudba hlasnejšia a zábava nemusí pokračovať len v kávičkovom móde.

Trochu by som vylepšila odvetrávanie na terase pre fajčiarov, pretože cigaretový dym sa dostáva aj dnu do kaviarne, kde si vychutnávajú kávu nefajčiari, často i s deťmi.

Personál – 3 – Personál býva občas menený (nemyslím zmenu služby), a tak som sa stretla ako s príjemnou, starostlivou obsluhou, tak aj s neprofesionálnou, bez úsmevu a poskytnutia rady, keď som ju žiadala. Tento krát žiaľ tomu bolo tak, že som mala miestami pocit, že som ako zákazník na príťaž.

Káva – 1- Ako som spomínala, ponuka je bohatá a profesionálna. Chuť kávy znamenitá, starostlivo vyberaná a kvalitná. Na výber si príde snáď každý. Niektoré kávové nápoje by som však čakala teplejšie ako sa servírujú.

Kaviareň sa nachádza v Kysuckom Novom Meste v polyfunkčnej budove s názvom Park rezidencia. Vchod je spredu, pri hlavnom vchode budovy, ktorý neprehliadnete, pretože sa tam kaviareň blyští presklenou terasou. V lete si všimnete aj vonkajšiu terasu hneď vedľa nej. Odporúčam navštíviť.  Chuťou i rustikálnym vzhľadom si podmaní nejedného zákazníka.

 

 

https://www.google.com/maps?q=rustic+wine+after+coffee&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=2ahUKEwjJqp-Iv_7nAhUzIMUKHfazCxIQ_AUoA3oECBQQBQ