Interaktívne miesto Halmi Place je v povedomí Košičanov onálepkované najmä ako kaviareň, kde si však viete v čase obeda pochutnať aj na vegánskych dobrotách. V pomerne krátkom čase prešla rôznymi metamorfózami zapríčinenými hlavne zmenou majiteľa – ako je na tom obľúbený meeting-point kávičkárov dnes?

Hipsterská mekka

Frekvencia a relevancia slova „hipster“ pomaly upadá v našich slovných zásobách, no hádam sa tu stále nájdu tí, ktorí poznajú jeho význam. Používam ho najmä preto, že dokonale vystihuje tunajšieho vintage alternatívneho ducha. Halmi má dve stránky, dobrú a zlú. Za prvé, ide o nádherné priestory starej budovy so všetkým, čo k tomu patrí. Najväčšou chuťovkou je azda spoločná chodba, ktorú Halmi využilo ako alternatívu k letnej terase. Sedíte na nej v dramatickom objatí hrubých stien, stĺpov a opadanej omietky. Fotogenické miesto je dotiahnuté do dokonalosti pomocou vintage nábytku (nechýbajú ani klenoty socializmu), starého piana a pohodených kníh antikvariátu. Vaša duša sa tu unáša v melancholickom opojení za sprievodu komornej indie hudby. Vonkajšie posedenie je naozaj jedinečné a každému ho odporúčam navštíviť.

Prejdime k tej odvrátenej strane. Samotný interiér je skôr príjemný, no s rozprávkovým kúzlom spomínanej chodby sa ani nemôže merať. Halmi je prerobený starý byt – s kachlovou pecou, s vysokými stropmi a dvojkrídlovými dverami. Potenciál preveliký, no dosť nevyužitý. Absolútnym prehreškom sú gigantické maľby na stenách, ktoré definujú pojem „gýč“ – nad amaterizmom ich spracovania sa ani nemôžem pozastavovať, bola by o tom celá dizertačná práca. Škoda. vždy ma mrzí, ak som svedkom nevyužitého alebo zničeného potenciálu interiéru.

Ako domáca

Výber nápojov je dostatočne veľký a zároveň dostatočne skromný, aby si vedel zákazník rýchlo vybrať. Klasiky, flat white, filtrovaná káva (aeropress, hario V60), epresso tonic alebo coffee waka-waka (s kokosovým mliekom a kokosovým rumom) – nuž, pre každého niečo. Na svoje si prídu aj kávoví „nepiči“ – čaje, domáce limonády, fľaškové limonády, fresh šťavy, alebo pivko. Koláčik v ponuke samozrejme nechýbal.

Horúce leto nás donútilo siahnuť po ľadovej káve. Jej vizuálna stránka bola priam zarážajúca – žiadne fancy vysoké poháre, efektné kontinuum kávy a mlieka, alebo hocijaké ozdôbky. Na stôl nám prišla naservírovaná v obyčajnom pohári na vodu, v ktorom už bola zasunutá lyžička. Predsa len, nejde o vizuál, ale o chuť a tá bola, pravdu povediac, domácka. Spojenie s „domovom“ je väčšinou poklona, avšak táto káva bola ozaj taká, akoby sme si ju pripravili sami doma –  bez profi stroja. Samé mlieko s miernou pachuťou niečoho, čo by sa dalo nazývať káva + kopa ľadových kociek. No ja ti neviem, za takú cenu by sme očakávali niečo viac… špeciálne. Kávová zmes: Galliano

Obsluha bola úplne v pohode, nemám výhrad.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 2/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 3/5

Halmi má isto svoje kúzlo a osobitú atmosféru, ktorá lichotí všetkej tej alternatívnej mládeži. Chodba pred kaviarňou je doslova turistickou pamiatkou, má výnimočnú a zasnenú atmosféru, avšak stále nedokážem prekúsnuť tie nadrozmerné mazanice vo vnútri. Cenovo sa tu pohybujeme v takom vyššom priemere, avšak dnešná ľadová káva si to vôbec nezaslúži. V Halmi som nebol prvýkrát a krivdil by som im, ak by som ich kávu skritizoval na plnej čiare. Cappuccino a espresso im ide viac než dobre, isto sa oplatí ochutnať. Za letným potešením však zájdite inde, alebo to stavte na domácu limonádu.

 

Halmi Place

Hlavná 21, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.com/maps?client=firefox-b-d&q=halmi+place&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwj6_M-olYfjAhXRUlAKHfbbCOkQ_AUIESgC

 

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokBlue Bell v košickom centre
Ďalší článokNICO CAFFÉ Košice