Ak preferujete veľké siete kníhkupectiev pred malými miestnymi predajňami, iste ste sa stretli s tým, že k predajni kníh často prislúcha aj vlastná kaviareň. Pri Panta Rhei nezaostáva ani Martinus, ktorý nám predstavuje svoju kreáciu, ktorú pomenoval Foxford. Na akej je úrovni? To sa dnes pokúsime zistiť.

Červený kampus

Foxford chce pôsobiť ako univerzitná kaviarnička pre miestnych knihomoľov. Hneď na prvý pohľad upúta farebná paleta – čierna, biela, sivá a červená. Foxford je asi prvé miesto, kde návrhári použili túto farbu správne – pekný odtieň, ktorý je použitý na poťahoch niektorých kresiel, šálkach či iných doplnkoch a na tapete.

Hravé a zároveň decentné, konečne nemal nikto nápad pomaľovať s touto farbou všetky štyri steny a šupnúť ju aj na koberec! Som veľmi rád, že dizajnéri v tomto prípade nešli do overenej klasiky teplých a zemitých odtieňov, ukázali svoj um a aj z takej studenej palety vykúzlili milé a útulné miesto.

Sviežu hravosť priestoru dotvárajú aj doplnky ako svetelná reťaz, lampy z čajníkov, nožičky od stolíka pripomínajúce ceruzky alebo pre mňa čerešnička na torte – stôl, ktorý vyzerá ako keksík. Napriek týmto zdanlivo infantilným prvkom interiér nevyzerá ako detský kútik, či trieda prvého stupňa ZŠ – chválim, dobre odvedená práca!  Kreslá s vysokým operadlom, gauč alebo hojdacie kreslá pre vás pripravujú miesto na oddych. Použitý retro nábytok dodáva celku nádych 50. rokov. Skladaná podlaha z troch farebných variant je estetickým plusom rovnako ako háčkované tienidlá na lustroch.

Ak by som však mal vypichnúť slabý článok, bola by to kvietkovaná tapeta, ktorá už pôsobí príliš divoko, osobne preferujem tú druhú, prúžkovanú.

Supercappuccino

Nápojové lístky vyzerajú veľmi vkusne a výber takisto poteší (aj keď je značne okresaný oproti tomu bratislavskému). Limonády, čaje, zopár zákuskov a samozrejme kávy. Medzi najzaujímavejšie položky zaraďujem kubánske espresso (pripravované s kokosovým cukrom), espresso s tonicom alebo cascaru (nápoj z kávových čerešní). Ľadové kávy taktiež nechýbajú. Myslí sa tu aj na alergikov a intolerantných ľudí – kravské mlieko vymenia za sójové.

Nuž, ja s laktózou problém nemám a tak som išiel vyskúšať moju toleranciu a dal som si supercappuccino. Nejde však o cappuccino XXL – miesto mlieka tu ide smotana. Ešte predtým ako sa vyjadrím k akosti samotného nad-cappuccina, rád by som okomentoval koláčik, ktorý ku káve dávajú. Žiaden karamelový keksík, Foxford sa vždy pýšil kreatívnymi „doplnkami“ ku káve. Tentokrát to bol malý mäkučký rez sušienky s výraznou škoricovou príchuťou a nejakým sušeným bobuľovým ovocím vo vnútri (asi brusnica).

Trstinový cukor je už passé – ako náhradu bieleho cukru tu dostanete kokosový. No ale späť ku káve. Chuť bola ozaj plná a poctivá, bodaj by nie, tie nadbytočné kalórie zo smotany sa museli niekde odraziť. Mliečna zložka si však vydobyla svoju dominanciu a kávovej zmeske neostalo nič iné, ako čušať v pozadí. Aj keď išlo o disproporciu, tento počin nehodnotím negatívne. Je to skvelý nápoj pre ľudí, ktorí s kávou ešte len začínajú a čim slabšie, tým lepšie. Takisto ho odporúčam ako alternatívu latté. Keďže som už pokročilý a nepotrebujem kávovú horkosť prehlušovať jemnou smotanou, nabudúce asi stavím na klasické mlieko.

Nech voda tečie prúdom

Možno vás prekvapí titulok sekcie, v ktorej sa chystám hovoriť o personále, má však opodstatnenie. Slečna čašníčka (mimochodom veľmi usmievavé stvorenie) nám hneď na privítanie doniesla pohár vody a bolo jedno, čo si objednáme. Veľmi pekné gesto podniku vzhľadom na to, že ani dnes nie je príliš ťažké nájsť podnik, kde vám nie sú ochotní ponúknuť okrem minerálky nič iné a keď si už tú čistú vodu vypýtame, dostaneme v nej postrekmi nasiaknutý rez citróna, aby nám vedeli našu požiadavku zaúčtovať.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4,5/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 4,5/5

Foxford vo mne zanechal pozitívny dojem. Kreatívne prostredie, milá obsluha, dostatočný výber a potešujúca kvalita kávy. Oproti Café Dias je Foxford skromnejší, komornejší a o to viac útulnejší. Rozdiel je markantný takisto v cenách – zatiaľ čo Dias je mierne nad čiarou, Foxford je cenovo priemerný. Odporúčam ho na odpočinok v objatí kníh či už sám, alebo so svojimi milými.

 

Toryská 5, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps?q=foxford&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwi27J_9iL_ZAhVBLlAKHUqGA8AQ_AUICigB