V košickom obchodnom centre Galéria sa prednedávnom otvorila nová veľká kaviareň, ktorá zvonku pôsobí veľmi atraktívne. Tak čo, obstojí pri konkurencii?

Pre proletariát i buržoáziu

Podľa názvu kaviarne sa dá predpokladať, v akom duchu sa bude interiér niesť. Presne tak; industrializmus v pravom slova zmysle –  kov, tehly, surové drevo, pár naschvál odhalených káblov či trubiek a o dizajn je postarané. Veľmi populárne, moderné a pre dizajnérov ťah na istotu. Farebná paleta tu pozostáva z teplých prírodných odtieňov oživených tyrkysovým akcentom na pohovkách. Spomedzi miestnych zaujímavých prvkov by som vyzdvihol bar z drevených kociek, retro kožené kreslá, tienidlá lámp zo sklenených fliaš alebo zbierku starých mlynčekov na kávu (veľmi milý detail). Celý priestor má navyše taký 70tkový „groovy“ šmrnc, ktorý by perfektne vyzdvihol iný výber hudby a nie hity Európy 2. Práve kvôli hlasnému rádiu s lacným výberom skladieb kaviareň prichádza o osobitú atmosféru.

Fabbrica má k dispozícií veľký fajčiarsky priestor a menší nefajčiarsky. Vyzdvihujem to, že nefajčiari nie sú nútení sedieť výhradne na „ulici“, mimo kaviarne, alebo že nemusia do svojej bez-cigaretovej zóny prechádzať cez fajčiarku.

Zo všetkých kútov sveta

Hneď na prvej strane nápojového lístku vám sú ponúknuté výberové kávy z rôznych destinácii, ktoré vám vedia spraviť ako espresso alebo cappuccino. Veľmi sa mi páčili popisy jednotlivých káv, ktoré neboli prehnane poetické ale boli vecné a jasné. Porozumie im aj laik a iste mu pomôžu pri výbere. Je to navyše plus pre plachých zákazníkov, ktorí tým pádom nie sú nútení k interakcii s obsluhou a nemusia sa ich na jednotlivé odrody vypytovať. Nájdeme tu taktiež obľúbené, sirupmi presladené latté v rôznych, pomerne kreatívnych variáciach, ktoré nápadne pripomínajú tie od People caffé. Ako veľký odporca tejto sietí kaviarní som spozornel a rozhodol som sa, že dnes radšej investujem čas, peniaze a chuťové poháriky do výberových zmesí. V ponuke mi chýbali zákusky alebo slané brunche, ktoré sú už dnes samozrejmosťou.

Moje srdce dnes patrilo zmesi z Brazílie Cerrado Dulce, ktorú som si vychutnal vo forme espressa. Išlo o unikátnu chuť, ktorá mala zaujímavý ovocný podtón a vínový nádych aj napriek tomu, že jej popis hovoril o nízkej acidite. Bolo chutné, výrazné a zaujímavé. Prekvapilo ma ale, že ku káve ponúkajú iba biely cukor.

Neprofesionálna obsluha

Je mi ľúto, že celkové hodnotenie výrazne znižuje miestny personál. Čašníčka sa tvári ako odutá a znudená adolescentka na rodinnej oslave. Po tom ako si odbila prvú objednávku sa pri nás už zvyšnú hodinu a pol nášho pobytu v kaviarni ani neukázala. Pri platení ale neverbálne manifestovala svoje znechutenie nad tým, že tringelt sa za jej služby nedostavil.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 2/5
  • Celkovo: 3,5/5

Toť moja dnešná návšteva Fabbricy. Do ďalšieho levelu kaviarni už veľa nechýba, má veľký potenciál, chutnú kávu a príjemný typicky kávičkársky interiér. Treba sa však zbaviť lacných a neprofesionálnych prvkov ako je tínedžerská diskotékova hudba na plné pecky a iritujúci personál. Ponuku doplniť o nejaké tie predražené plnené croissanty, panini, sendviče či domáce bio, raw, gluten-free zákusky a hneď sa z toho stane obľúbený mestský podnik na úrovni. Držím palce do budúcna a teším sa na ďalšiu aktualizáciu.

 

OC Galéria, Toryská 5, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps?q=oc+galeria&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjp6sWU-5baAhVHMewKHTF1AdMQ_AUICigB