Vzory inšpirované živočíšnou ríšou lákajú už roky a nič nenasvedčuje tomu, že by „divoké potlače“ rýchlo zmizli z regálov obchodov. Naopak, krokodília koža je trend, ktorý sa dostal na prvé stránky katalógov a odsúva bokom decentný minimalizmus posledných sezón. Tento jav však vôbec nezaskakuje. Exotické, zvieracie motívy zdôrazňujú silu a charakter nositeľa, jednak v prípade tak výraznej štylizácie je hranica medzi vkusom a gýčom mimoriadne tenká. Sú dnes dámske lodičky s imitáciou hadej alebo krokodílej kože dobrý nápad?

Predátori sú opäť na vrchole

Zvieracie vzory si získali nesmiernu popularitu v 80. a 90. rokoch na vlne mimoriadne zdobenej, absolútne neobmedzenej módy. Štylizácie z tohto obdobia sa dajú len ťažko nazvať decentnými, pretože vzory z hadej alebo krokodílej kože zahŕňali nielen topánky a doplnky, ale celé súpravy. Z tohto dôvodu bol extravagantný štýl na prelome tisícročí nahradený elegantným minimalizmom. Móda je však, ako šťastie, kolovrátkom a môžeme vidieť návrat k trendom spred rokov. Po rokoch abstinencie je čas dať nášmu šatníku povestný „šmrnc“ a neexistuje lepší spôsob, ako to urobiť, ako použiť zvieracie motívy.

Ako nosiť obuv so zvieracím vzorom?

Lodičky sú typom obuvi, ktorá sa hodí ku každému outfitu. Podľa strihu nás môžu tieto typy topánok sprevádzať v práci, na večierku alebo pri romantickej večeri. Pri výbere lodičiek imitujúcich hadiu alebo krokodíliu pokožku sa rozhodneme pre odvážnu, pútavú štylizáciu. Musíme si však uvedomiť, že rovnako ako v prípade divých zvierat, aj tu je nutné zachovať si mieru a skrotiť temperament našich topánok. Práve nedostatok zdržanlivosti môže spôsobiť, že aj ten najštýlovejší vzhľad môže skončiť ako gýč.

Výber lodičiek so zvieracím vzorom je mimoriadne výrazným akcentom našej štylizácie. Takýto prvok potrebuje určitý priestor na „dýchanie“ a nemali by sme to preháňať s výberom rovnako charakteristickej hornej časti. Za zváženie stojí ponechanie outfitu v decentných farbách – takéto dámske lodičky sa budú skvele hodiť pre ležérne štylizácie v kombinácii s jasnými svetrami a džínsami. Takéto riešenie pritiahne pozornosť k topánkam, bez toho aby ste prekročili hranice gýča. Jeden z prvkov odevu je však dobré zvoliť tak, aby farebne ladil s lodičkami. Vytvorí to skvelý dojem bez toho, aby boli príliš zvýraznené akcenty nášho štýlu.

Čomu sa pri zvieracích vzoroch vyhnúť?

Krása je v jednoduchosti. Ak nám nezáleží na vyzývavom „total animal look“, mali by sme sa vyhnúť nadbytku zvieracích motívov. Príliš veľa akcentov spôsobí, že náš vzhľad bude ohromujúci, a tomu sa musíme vyhnúť. Najlepšie je kombinovať to najlepšie z oboch svetov – exotickú kožu plazov a ladiaci minimalizmus. Týmto spôsobom získame outfit, ktorý pritiahne pozornosť tým najlepším možným spôsobom.